Sürekli küfür eden anne

zincirlerinden kurtul

Üye
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2024
169
168
26
Herkese iyi akşamlar,

Arkadaşlar, annem sürekli kürfür ediyor. Evde olsun, dışarıda olsun, bana ve kardeşlerime karşı olsun veya babama karşı olsun, çok küfür eder. Sürekli öfkesini küfürle dışarı vurur. Televizyonda birine sinirlenir, yine küfür eder.
Genelde ailelerde küfür eden ebeveyn denilince akla ilk baba gelir. Ama babam bizim yanımızda neredeyse hiç küfür etmedi.
Annemin ağzına aldığı küfürler öyle basit küfürlerde değil, gerçekten çok iğrençler. Bazen, kurduğu cümlenin ne anlama geldiğini biliyor mu diye düşünüyorum. Ara sıra dışarıda, diğer insanların duyabileceği yerlerde dahi küfür eder.
Bu durumdan çok rahatsızim. Bunu 1-2 kez dile getirdim ama nafile.

Aranızda böyle birşey yaşamış olan var mı?

Içimi döktüm biraz.

Mesafe koyabilirsin, böyle devam edersen seninle bir yere gelmem diyebilirsin ama huylu huyundan vazgeçer mi bilemem
Belki bir aile büyüğü varsa o konuşabilir annesi ya da babası
Malesef huylu huyundan vazgeçmiyor. Zaten annesinide dinlemiyor.
Bazen çok kırıcı oluyor. Artık eskisi kadar etki etmiyor ama çocukken insanı gerçekten yaralıyor bu tür sözler. Insanın kendine olan özgüvenini yitirmesine sebeb olabiliyor malesef.

Çok kötü bir durum Allah yardımcınız olsun. Sizinle olan iletişimi nasıl? Sizi çok sever mi, üzüldüğünüzde üzülür mü? Benim babam da böyleydi. Dışarda insanların yanında rencide etme durumu en beteri. Konuşa konuşa küse küse epey bir yol kat ettik. Siz de tavır koysanız etkisi olur mu?

Çok kötü bir durum Allah yardımcınız olsun. Sizinle olan iletişimi nasıl? Sizi çok sever mi, üzüldüğünüzde üzülür mü? Benim babam da böyleydi. Dışarda insanların yanında rencide etme durumu en beteri. Konuşa konuşa küse küse epey bir yol kat ettik. Siz de tavır koysanız etkisi olur mu?
Bizden nefret ettiğini zannetmiyorum. Üniversiteyi başka bir şehir'de okudum. Beni yurda biraktiklari ilk gün çok tedirgindi. Ondan sonraki günler hep arardı, "nasılsın? Yemek yedin mi? Korkuyor musun?" diye.
Tanıdığı insanların yanında bizi rencide etmez. Ama mesela alışverişe gittik diyelim, eğer sinirlenirse, bazen küfür edebiliyor.

Ben onunla çok konuşmam. Duygusal hiç birşeyimi paylaşmam. Iş, arkadaş, okul... hayattında ki zorlukların 99%'unu paylaşmamışımdır onunla. Sadece günlük işler için muhattap olurum, o'da zorundaysam.
Ben tavrı mı 3-4 senedir koyuyorum, aramıza mesafe koyarak. Bu şekilde daha az kavga oluyor ama küfürler hep devam ediyor. Bir refleks haline gelmiş sanki.

Egitim duzeyi nedir? Anane ve dedeniz nasil insanlarmis? Anneniz varos bi yerde mi buyumus?
Annem orta okuldayken, yurt dışına göç etmişler. Daha öncesinde köyde, kötü şartlarda yaşıyolarmış.
Yurt dışına gelditken sonra, meslek lisesine kadar devam etmiş ama bitirmemiş. Anladığım kadarıylada baya zorluklar yaşamış : dil yok, destek çıkan ana baba yok, para yok (dedem çok cimri biri) , ve üstellik bir kadınsınız (kalk dendiğinde kalkacaksınız, otur dendiğinde oturacaksınız!?!?)

Dedem çok sert ve çekilmez biriymiş. Karşında ki insana, özellikle eşine ve annem'e karşı çok öfkeliymiş. Annemler 6 kardeşler, ilk 4 çocuk kız olmuş, annemde bu kızların en sonuncusu. Dedem eski kafa, yani erkek çocuğuna, kız çocuğundan daha fazla değer verir. Anneannem ise, oğullarına karşı daha yumuşak ve iyimser. Annemin bir kaç kez anlattığına göre, onu biraz dışlarmış.

Herkese iyi akşamlar,

Arkadaşlar, annem sürekli kürfür ediyor. Evde olsun, dışarıda olsun, bana ve kardeşlerime karşı olsun veya babama karşı olsun, çok küfür eder. Sürekli öfkesini küfürle dışarı vurur. Televizyonda birine sinirlenir, yine küfür eder.
Genelde ailelerde küfür eden ebeveyn denilince akla ilk baba gelir. Ama babam bizim yanımızda neredeyse hiç küfür etmedi.
Annemin ağzına aldığı küfürler öyle basit küfürlerde değil, gerçekten çok iğrençler. Bazen, kurduğu cümlenin ne anlama geldiğini biliyor mu diye düşünüyorum. Ara sıra dışarıda, diğer insanların duyabileceği yerlerde dahi küfür eder.
Bu durumdan çok rahatsızim. Bunu 1-2 kez dile getirdim ama nafile.

Aranızda böyle birşey yaşamış olan var mı?

Içimi döktüm biraz.
Utanır insan yahu öyle toplum içinde bilemedim

En nefret ettiğim insan tipi. Evlerden ırak.. Ama ağzı alışmıştır bir kere bu yaştan sonra da değişmez. Yanınızda götürmeyeceksiniz, işiniz geliriniz varsa uzak duracaksınız başka çaresi yok.
Evet bu saatten sonra değişmez. Çalışıyorum, kirası makul, düzgün bir ev bulduktan sonra gitmeyi düşünüyorum.

Annem orta okuldayken, yurt dışına göç etmişler. Daha öncesinde köyde, kötü şartlarda yaşıyolarmış.
Yurt dışına gelditken sonra, meslek lisesine kadar devam etmiş ama bitirmemiş. Anladığım kadarıylada baya zorluklar yaşamış : dil yok, destek çıkan ana baba yok, para yok (dedem çok cimri biri) , ve üstellik bir kadınsınız (kalk dendiğinde kalkacaksınız, otur dendiğinde oturacaksınız!?!?)

Dedem çok sert ve çekilmez biriymiş. Karşında ki insana, özellikle eşine ve annem'e karşı çok öfkeliymiş. Annemler 6 kardeşler, ilk 4 çocuk kız olmuş, annemde bu kızların en sonuncusu. Dedem eski kafa, yani erkek çocuğuna, kız çocuğundan daha fazla değer verir. Anneannem ise, oğullarına karşı daha yumuşak ve iyimser. Annemin bir kaç kez anlattığına göre, onu biraz dışlarmış.
Sorularinizin cevabi bunlar, aileden gordugunu devam ettiren, egitim duzeyi dusuk, ordan oraya savrulmus bir kadin. Daha fazlasi ya da eksigi olmazdi zaten, imkaniniz var ise psikologa götürün en azindan ofkesi diner, sizde biraz daha az kufur duymus olursunuz.

Sorularinizin cevabi bunlar, aileden gordugunu devam ettiren, egitim duzeyi dusuk, ordan oraya savrulmus bir kadin. Daha fazlasi ya da eksigi olmazdi zaten, imkaniniz var ise psikologa götürün en azindan ofkesi diner, sizde biraz daha az kufur duymus olursunuz.
Evet ama bu yaşanmışlıkların bedelini çocuklar ödememeli

Evet ama bu yaşanmışlıkların bedelini çocuklar ödememeli
Haklisiniz ama bu dediginizin olmasi icin ebeveynleriniz egitim kültür seviyesi yuksek insanlar olmalilar, farkindaliklari yuksek olmali. Ailenizden beklentiniz egitimleri seviyesinde olursa daha az uzulursunuz.

Ailenizle şimdiki ilişkiniz nasil? Size çok karışırlar mı?

X