Bahçe Bakımı ve Çiçekler sümbülüm kurudu :/

sedaecrin

“Kırarlar diye hayal kurmaktan vazgeçilmez.”
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2011
7.800
1.834
çiçeği açmıştı fakat kurudu bir iki haftaya kalmadan şimdi ise sadece yeşil yaprakları kaldı sümbülden anlayan varsa yardımcı olsun lütfen.. :2:

yine tomurcukları var mı sümbülünüzün?

$230420123350.jpg $230420123351.jpg
aynen bu halde şimdi sümbüllerim

biz bahçeli evde oturuyorz annem tam bir sümbül hastası bahçenin ön tarafı komple sümbül.. ama maalesef sümbülün en kötü özelliği sadece 1 hafta çiçekli kalır sonrasında kurur biter ertesi sene yine aynı dönemde tekrar çiçeklenir:KK31:

öyle mi ben bunu bilmiyordum canım ya ben de çok seviyorum ama çieçeklerinin kısa ömürlü olduğunu bilmiyordum ben acaba bakımda bir hata mı yaptım diye düşünmüştüm teşekkür ederim

öyle mi ben bunu bilmiyordum canım ya ben de çok seviyorum ama çieçeklerinin kısa ömürlü olduğunu bilmiyordum ben acaba bakımda bir hata mı yaptım diye düşünmüştüm teşekkür ederim

rica ederim.keşke ömrü uzun olsaydı çok güzel kokuyorlar :KK16:

bizim buralarda sümbül çok olduğundan babam ocak-şubat aylarında bahçeden toplayıp getirmişti
sıcak odada durunca 5-6 günde soluyorlar ama soğuk odada 10-20 gün dayanıyorlar
ben test etmiştim mesela sobalı odada 1 haftada soldu döküldü,benim odam soğuk olduğu için uzun süre durmuştu yani

bizim buralarda sümbül çok olduğundan babam ocak-şubat aylarında bahçeden toplayıp getirmişti
sıcak odada durunca 5-6 günde soluyorlar ama soğuk odada 10-20 gün dayanıyorlar
ben test etmiştim mesela sobalı odada 1 haftada soldu döküldü,benim odam soğuk olduğu için uzun süre durmuştu yani

tamam canım teşekkür ederim bu bilgilerin için bunlarıda uygularım sümbülde inşallah

çiçeği açmıştı fakat kurudu bir iki haftaya kalmadan şimdi ise sadece yeşil yaprakları kaldı sümbülden anlayan varsa yardımcı olsun lütfen.. :2:

Aldığım çiçekçiye sormuştum, okuduğum kaynaklarda da hep aynı şeyle karşılaştım.

Sümbülü çiçeği solduktan sonra yeşil yaprakları da dahil olmak üzere az bir miktar bırakarak tamamen kesin.

Sulamayı bırakın ve karanlık olan bir yere koyun. Bu sürede hiç sulamayın.

Sonbaharın ortalarına gelince aydınlık olan bir yere alın ve sulamaya başlayın.

Tekrar çiçek açması gerekiyormuş.

Ben daha önce bu yöntemi hiç denemedim. Bu sefer deneyeceğim, bakalım sonuç ne olacak.

Son düzenleme:
Aldığım çiçekçiye sormuştum, okuduğum kaynaklarda da hep aynı şeyle karşılaştım.

Sümbülü çiçeği solduktan sonra yeşil yaprakları da dahil olmak üzere az bir miktar bırakarak tamamen kesin.

Sulamayı bırakın ve karanlık olan bir yere koyun. Bu sürede hiç sulamayın.

Sonbaharın ortalarına gelince aydınlık olan bir yere alın ve sulamaya başlayın.

Tekrar çiçek açması gerekiyormuş.

Ben daha önce bu yöntemi hiç denemedim. Bu sefer deneyeceğim, bakalım sonuç ne olacak.

öyle mi ben de düşünüyordum aslında yeşil olan yapraklarını da kessem mi diye bilgim olduğundan değil de budamak kesmek çiçeklere bazen iyi geliyor ya ama bu bilgilerin bana çok yarayacak cidden çok teşekkür ederim canım

Daha önce söylemeyi unutmuştum.
Normalde sümbül soğanları tamamen toprağa gömülmez, bir kısmı toprağın üstünde olur ama sizinki farklı dikilmiş.

öyle mi o zaman benimki yanlış dikim olmuş
teşekkür ederim bilgilendirme için canım

X