Sukran gunu :)

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
Arkadaslar bugun burda thanksgiving yani hepimiizn bildigi adiyla sukran gunu...Sukran gununu ben buraya gelene kadar hiristiyanlara ozgu birsey sanirdim ama aslinda sadece amerikalilarin kutladigi birgun ve bizim yilbasinda yediklerini sandigimiz hindiyi aslinda sukran gununde yiyorlar...Yaklasik bir aydir heryerde TURKEY yazisini gorup bu ironik duruma guluyorum..
Bugunun tarihcesi de kisaca soyle aslinda Amerikaya dini baskilardan kacip gelen (1600 lu yillarda) ilk gocmenler (yaklasik 140 kiisliler) Geldiklleri sene cok buyuk sikintilar yasiyorlar ..yariya yakini acliktan ve yokluktan oliuyor..Kalanlar kizilderililerin yardimiyla sohuk ve zorlu bir kis geciriyorlar ve sonrasinda iyi bir hasat mevsiminden sonra karinlari doyurmaya baslayabiliyorlar ve ALLAHA SUKREDIYORLAR...Sonra coook uuzn yillar sonra bugun sukran gunu olarak kutlanmaya baslaniyor
Bugun heryer oglen olmadan kapanir ve herkes kosarak buyuk bir aile yemegine katilir....Allaha verdikleri icicn tekrra sukredereler ve o sene yasadiklari guzellikleri birbiriyle paylasirlar (sene de 1kez gorustukleri iicn birbirlerinden dogal olarak haberleri olmuyor)
Bunlari neden yazdigimi belki merak ediyorsunuzdur..Bugun butun gun ev isleriyle ugrastim..Belki 5 koca makina camasir yikadim...Az once de hepsini yatagin uzerine yigip bir yandan katliyor bir yandan utulenecekleri katliyorum.Anlayacaginiz canim burnumda,zaten bu arlar sikintilarimi biliyorsunuz,birde mercan la sorunlar yasiyoruz...DErken mercan yanima geldi ,muzigi acti....O anda Kayra uyandi basini parmakliklardan uzatmis bize kahkahalarla guluyor...Mercanla bagira cagira sarkilar soylemeye dans etmeye basladik..Bize Kayra da katilmasin mi....Esimde gelmis biiz kapidan seyrediyor...Belki boyle 1 saatten fazla gecirdik,,,O kadar guzel bir andi ki...Soyle bir dusundum sukretmek iicn o kadar cok sebebimiz varken biz uzulecekledri bulup cikarmayi beceriyoruz...

Yarin bizde buyuk bir aile yemeginde olacagiz...Belki farkli dinlerden bir cok insan farkli sofralarda ama ayni duygularla yemeklerini yiyor olacak....Allaha sukrertmek iicn boyle bir gune ihtiyacimiz tabi ki yok..Ben sukretmeyi Mercan dogduktan sonra ogrendim....Onun her nefes alisinda ,Konusmaya basladiktan sonra yeni sarfettigi her kelimeden sonra,attigi her adimdan sonra,annecim seni cok ozledim deyip okuldan eve her dondugu gun.....Gozlerim dolarak Allahima binlerce kere sukrediyorum ...Bu guzel duyguyu bana nasip ettigi icin....

Son düzenleme:
Belki bugun serefine herkes en cok nelere sukrettigini yazar diye dusundum...

Bazi mayis annelri zor gunler geciriyor...Ama hepimiizn sukretmek iicn cokkkk buyk nedenlerimiz var...

ben rabbime böyle bir bebek ve böylebir eş nasipettiği için şükrediyorum (her ne kadar kızsamda kocam haytta başıma gelebilecek engüzel şey)
rabbim yuvamın huzurunu bozmasıninşallah ağıztadıyla mutlu günler yaşamak nasip etsin.

ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİN..
ben de, eşim de her yatağa uzanışımızda Rabbim sana şükürler olsun diyoruz..
o, bana sarılmadan uyuyamıyorum artık..o askerdeyken yokluğunu çok çektim..Rabbim herşeyin hayırlısını nasip etsin..
Bana hayırlı bir aile, bir eş ve evlat verdiğin için sana şükürler olsun RABBİM..
bana seni sevdiren dostlara ve beni sana yaklaştıracak ibadetlere vesile kıldığın herşeye binlerce kez şükürler olsun Rabbim..sağlıklı yaşamayı ve yaşlanmayı nasip et,
Bize taşıyamayacağımız yükler ve sorumluluklar verme..

İNGİLİZCENİN, kendisini öğrenen Türkiyelilere yaptığı bir azizlik vardır. İngilizcede ülkemiz ile hindi aynı isimle anılır: Turkey. Çoğu vatandaş bunu sevimsiz bir tesadüf olarak görür. Hatta Türkiye’nin İngilizcede de Turkey değil Türkiye olarak anılmasını sağlamak için vaktiyle kampanyalar bile düzenlendi. Bizim de hindiye neredeyse başka bir ülkenin adını (Hindistan, hindi) verdiğimiz düşünülürse bu kaderin ilginç bir cilvesi olarak da görülebilir. Biz hayvancağıza hindi adını vermişiz, İngilizler turkey. Peki ya Hintliler, hindiye ne diyorlar diye merak ettiniz mi hiç? İlginç onlara atfettiğimiz uçmaz kuşa Hintliler de İngilizce konuşan diğerleri gibi “turkey” diyorlarmış. Hintlilerle böylece ödeşmişiz deyip geçebiliriz. Ancak ilginç olan birşey var: Neredeyse her dilde hindi kuşuna verilen isimler hep bir ülkenin adı oluyor. Portekizliler hindiye “peru” diyorlarmış. Arapça konuşanlar ise “Etiyopya kuşu.”

Vakti zamanında İngiliz tüccarlar Anadoluya geldiklerinde hindi’ye benzeyen ancak hindiden daha küçük olan ve halk arasında “çulluk” olarak bilinen bir hayvanla karşılaştılar. Etini sevdikleri bu kuştan memleketlerine de ticarî amaçla götürdüler. Türkiye kuşu (Turkey bird) olarak bilinen bu kuş zamanla sadece turkey olarak anılmaya başlandı. Ne zamanki İngilizler Amerika’ya göç ettiler, ilk göçmenler orada hindiyi görünce bunu çulluk (Türkiye kuşu) sanıp ona da turkey dediler

Dinî olmayan bu bayram aslında İslâmî açıdan makbul bile sayılabilir. Amerika’da aile fertlerinin bir araya gelmesine vesile olan ve genel anlamda sahip olunan nimetler için hamd ve şükür amacı taşıyan bu bayram bence Amerika’daki Müslümanlar açısından sahip çıkılabilecek bir örfî bayramdır. Zira dinî olmayan Thanksgiving aynı zamanda 4 Temmuz gibi içi boş millî bayramlardan da farklıdır. Aile değerlerini vurgulayan, sila-i rahim vesilesi olarak işleyen ve şükran kavramını merkeze alan Amerikaya özgü bu bayramda ne kadar hindi yense yeridir

alıntı

Ridacim eline ,diline saglik ne guzel yazmissin...
Bizde gercekten cok guzel bir thanksgiving yasadik....Aslinda 1gun ama biz 2 gun yaptik....ailemizle ve rtesi gubnde bir arkadasimizla kutladik..Mercan cok cok mutlu oldu cunku herekse birbirinden habersiz cocuklara hediye almis...Butun cocuklar mutluydu,,,
Bazen cileden cikip avaz avaz bagiriyorum ,icimden bir suru sey geciriyorum ama ardindan tovbe estagfurullah diyorum cunku aklima hemen gulsah geliyor...Allaha isyan etmis olmaktam ve cezalandirilmaktan korkuyorum...Ama allaha binlerce kere sukurler olsun ki boyle cocuklara sahibiz...
Benim buraya geldikten sonra en cok suklrettigim diger bir konuda muslaman bir anne babanin cocugu olarak,muslumana olarak dogmus olmak...Y abu dini hilmeden yasayip gitseydim..Ne guzel bir dine ve inanisa sahibim sukurler olsun sana rabbim.Dinimiz op kadar guzel ki gecenlerde bir yerde okumustum,Aklimizdan gecirdigim kotu niyetler icin allah biiz bagislayip gunah yazmazken,sadece aklimizdan gecirdigimiz iyililerin sevabini hanemize yaziyor...Rabbim o kadar bagislayici ki,,,,hepimiz gunahlarini affetsin...

elif canım çok güzel ne güzel bir gün geçirmişin çok sevindim:)
bende çok şükrederim her saniye htta çok şükür rabbime verdiği herşey için
mesela dün evimi su bastı yinede çok şükür dedim dedimki onun başından çıksın

şükürler olsun, şükretmesini bilen arkadaşlara sahibim...

bende herhangi birisinin dertlerini ve duygularını paylaştığım zaman şuanki halim için Allaha şükrediyorum.evt bazen herşeyden dert yanarız ufak bi derdimiz bize çok büyük gelir ama şöyle bi bakınırsam kendime eşimle ve çocuklarımla mutluyum rabbşm hepimizi bugünümüzden aşağı etmesin bu halimize binlerce şükürler olsun

Kizlar ozellikle su kriz gunlerinde,sahip oldujklarimi kaybetemekten daha cok korkar oldum...Allaha binlerce kere sukurler olsun ki maddi durumumuz oldukca iyi....Ama neden se birikim yapamiyoruz...Bu da beni herzamnkinden cok korkutuyor..Kendim icin degil..Ben cok yokluklar gordum zamaninda ama cocuklarim icin....Allaha suan sukrediyorum ama bugunku varligim icin degil,zamaninda yoklugu da gordugum icin sukrediyorum...
Mercan ramazandan kalma bir aliskanlikla her sofraya oturdugumuzd anne amin yapmadik deyuiip agliyot..Onceleri esim hiristiyanlara benziyor diye kiizyordu ama simdi hepimiz alistik..Duamiza hergun yeni irsey ilave oluyor,Hava soguksa evsizlere ve ver yarabbim diyoruz,veya o gun sehit varsa onlara dua ediyoruz,haberlerde ne gorduysek hepsini sayiyoruz....Allak kimseyi su zor gunlerde,issiz,assiz,evsiz birakmasin yarabbim

çocukluğumda izlediğim filmlerde çizgi filmlerde ailenin sofraya birlikte oturup Allaha verdiği nimetler için şükrettiklerini gördüğümde çok ilgimi çekerdi..
dua etmek kulun Allaha yakınlığının bir göstergesidir..
Allah istisnasız her kulun şükrüne şayandır...biz sonuçta Kur'anda adı geçen tüm peygamberlere ve Kutsal Kitap inen 4 peygamberi tanıyıp seviyoruz..ancak son peygamber Efendimiz(s.a.v)dir...hak din İslamdır...

Dinini bütün dinlere üstün kılmak için Peygamber’ini hidayet ve hak din ile gönderen Allah’tır. İsterse müşrikler hoşlanmasınlar.” (Tevbe: 33)

X