SSK lı hamilelere ilaç bedava ama bilen yok

Eski_dxuxnya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2007
324
0
SSK hamilelikle ilgili ilaçlardan katkı payı almıyor. Ancak çoğu eczane bu uygulamadan habersiz olduğu için hastalar gereksiz yere ücret ödüyor. IddiaLara göre, bazı SSK yöneticileri bile uygulamayı bilmiyor. Konunun yalnızca SSK’ya özgü olduğunu hatırlatan Izmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, şu uyarılarda bulunuyor: Eczaneler SSK sistemine hamilelik ya da analık’ koduyla girdiğinde hastalıkla ilgili ilaçlardan katılım payı aünmaz. Bu uygulamadan faydalanılabilmesi için reçetede ‘hamilelik’ veya gebelik’ ibaresinin bulunması şart.”
................

Sayılkan’ın verdiği bilgiye göre SSK’ya özgü başka uygulamalar da var. Örneğin ‘işyeri hekimliği’ diye bir oluşum SSK dışında hiçbir kurumda yok. Sadece SSK, işyeri hekimlerinin yazdığı re- çeteleri ödüyor. SSK’daki hamilelik uygulaması diğer kurumlardan farklı. Bu yüzden sıkıntı ortaya çıkıyor. Eczacılar bedava ilaç uygulamasını atlayabiiyor.

İzmır Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, gebelik teşhisi konan SSK’lı hastalann eczacılan uyarmasını istedi. Sayılkan, “Eczacılar bu durumda hastayı bilgilendirmeli. Sistemde özel bir bölüm var. Hamilelikle ilgili ilaçlar için oraya girmek gerekiyor. MR, tomografi gibi çekimlerde kullanılan ilaçlar- da da benzer uygulama var. Tüm sosyal güvenlik kurumları bu ilaçlardan sıfır katkı payı alıyor.” diye konuştu.
İzmir Konak’taki Aktuğ Ezcanesi’nin sahibi Tuğba Toker de böyle bir uygulama olduğunu doğniluyor. Hamile hastalardan yüzde 20 oranında katılım payı almadıklarını belirten Toker, ancak konunun bütün eczacilar tarafından aynı titizhilde uygulanmadığmı söylüyor. Toker, “Hem vatandaştan para alıp hem de devletten kesinti yapılma-
mış gibi para almak mümkün. Bu bir vicdan meselesi.” dedi. Hamile SSK mensubu veya eşlerine sıfır katkı paylı ilaç ödemesi, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 43’üncü maddesine göre yapılıyor. Bu maddede şu ifadeler yer alıyor: Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının analığı halinde, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır: Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması Doğumda gerekli sağlık yardımlannın sağlanması Sigortalı; kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi...
İnci Sanoğlu isimli vatandaş, bu durum
hamileliğnin son döneminde öğrendiğini anlatırken, Süheyla Yıldız da şunlan dile getirdi: “Gittiğim eczanede eczacı para almayınca şaşırdım. Daha sonra gittiğim başka bir eczane yüzde 20 katkı payı istedi. Küçük bir katkı ama insanlarımızın faydalanması gerekir.”

arkadaşlar bu bilgiyi bir eczacı eşi olarak sizlere aktarmayı vatandaşlık görevi biliyorum...bilmeyenlerin dikkatine .sevgilerle

güzel bir uygulamaymış bu uygulamayı işler hale getirmekte bizim elimizde bundan sonra bu konuda daha dikkatli davranıp çevremdeki hamileleride uyaracağım tekrar teşekkürler canım

arkadaşlar ben hamileyken ilaç alırken bunu çoğu kez belirttim ama hiç bir eczane kabul etmedi.

evet bende bildiğim halde tüm ilaçları parayla aldım.çünkü doktorun gebelik yazması değil gebe kaşesi vurması gerekiyormuş.bunuda hiçbir hastanede görmedim.doktor gebe yazmam yeterli diyor eczane kaşe olmadan kabul etmiyor.işte böyle bir durum var.

evet ben istanbulda ssk ile anlaşmalı özel bir hastaneye gidiyorum sağlık karneme ilacı yazdıktan sonra analık kaşesi vuruyor ( kaşede analık yazıyor) eczaneden ücretsiz olarak bütün ilaçlarımı alıyorum.

X