spor yapanlara sorum var

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2014
142
39
iyi akşamlar kızlar diyetin yanında kendimce ufaktan spor yapmaya çalışıyorum. İnternette yorumlar biraz üzücü çevremdeki insanlarda yaptığım sporu küçümsüyor. Benim mantığım hiç yoktan iyidir diyorum. şimdilik mekik çekmye çalışıyorum mesela yarım 30-40 tane yapabiliyorum maksimum, sağa sola eğiliyorum simitler için 100ve ya 200 oluyor max. yarım saat de yürümeye çalışıyorum ortalama 6 hızında yürüme bandından. yani bu hareketleri haftada 3-4 yaparak ne kadar sürede bir değişiklik farkedebilirim acaba? Sizin deneyimleriniz nasıl oldu paylaşabilir misiniz? Bir de ek olarak bir kursa yazılmak istiyorum oryantal, zumba ve plates arasında kararsız kaldım. Uzunca bi süre plates yapmıştım ama şu an açıkcası çok istemiyorum diğer seçenekler daha cazip geliyor. Anladığınız gibi özellikle bel bölgemden şikayetçiyim. Bir de kollarım kalın geliyor bazen hafif hafif ağırlık çalışmaya başladım ama incelme olur mu? Kollarımda kas olsun istemiyorum o kadar sadece şekilli dursunlar yeter. şimdiden teşkkürlerr

bunca sene ufak tefek evde kendim yaptım, bi ara aerobik tarzı bişeylere gittim falan. en etkilisinin salonda fitness sporu olduğunu gördüm. (amacım kas yapmak falan diil, kilo vermek ve dinç olmaktı) bu dediğimde hocanın kişiye özel yazdığı program oluyor. önce yürüyüş bandında yürüyorsunuz, çeşitli aletlerle çalışıyorsunuz, ağırlık kaldırıyorsunuz, vücut durumunuza göre plates hareketleri yapıyorsunuz vs vs.
ayrıca kaslanma öyle kolay bişey değil. vücudunuzdaki yağ oranının %7den aşağıya inmesi gerekiyor ki kas gözüksün, ki o da bizim ülkede ancak antalyaya gelen ruslarda olan bişey işin özeti salona yazılın bence, hem hoca bilgili olduğu için sizi doğru aletlere yönlendirir, hem de sakatlanma riskiniz sıfıra iner.

hahahah çok güldüm yoruma. ah o ruslar yok mu? ya ben 2 yıl salonda hocayla çalıştım kilo sorunum olmadığı yıllar kol ve bacak kaslarım şekillenmişti karın maalesef. çalışma sıtandartını ortalama biliyorum yani özel olarak çalışmasamda 2 yıldan sonra ahbaplık ede ede az buçuk tanıyorsun kendini. şu an ücrtsiz pro salonu var sitede ve uzak bi yere gitmeye çok üşeniyorum. zaten spor salonunda eski bilgilerimle çalışıyorum ama yetmiyor sanki

Ağırlık kaldırmak kas yapıyor kolların pazılı olmasın vallah halterci gibi olursun, arkadaşım yaptı oldu. Bel bölgen incelsin istiyorsan yağ yakıcı spor kardio yapmalısın. yağ gidince zaten incelir ve yağın altında olan kaslar görünür. Karma spor salonlarındaki makinalar erkeklere özel onların gücüne göre yapılmış canımız çıkıyor yapamıyoruz sakatlanabiliriz. Evde hareketli olmak iyidir ama sadece kadınlara özel spor merkezlerini öneririm başında bu işi bilen hocayla yapınca doğru bölgelerini çalıştırır ve sakatlanmazsın.
bfitler var gidenler memnun hocalarıda özel eğitimli oluyormuş

Lütfen yanlış bilgi vermeyin, makinalar erkeklere göre değil, herkese göredir, hem boyları hem ağırlıkları ayarlanabilir. Halterci gibi olan arkadaşınız gidip hormonlarını kontrol ettirsin bence. Östrojen hormonu sizin yağ depolamanızı, testesteron kas yapmanızı sağlar. Erkeklerin daha kolay kas yapmaları bundandır. Östrojen deposu olan biz kadınların kas yapması, bahsettiğiniz gibi "halterci" olması çok çok çok zordur. Lütfen bilimsel kaynakları inceleyin. Ayrıca kaslarınız durdukları yerde de enerji harcarlar, yani yağ depolarınızın azalmasına sebep olurlar, sabit hızda uzun süreli kardiyo yalnızca kas kütlenizi kaybetmenize yol açar. Yağ yakımı için HIIT yapmalısınız. Yani High Intensity Interval Training.

merhaba bilgilendirme için teşekkürler yağ yakımı için bakıyorum fitnes merkezine giiitim yağ yakamadım makinlarda bana fazla geldi. interval antreman yağ yakımı için gerekiyor nabızı artırmak gerekiyormuş bfite denmeye gittim nabızımın yaşıma göre spor yaparken belli bir seviyeye gelmesini yoksa yağ yakamayacağımı söylediler ve ona göre yaptırdılar galiba doğru yerdeyim

Evet nabzınızın gelmesi çıkması gereken bir seviye var, umarım hedeflerinize kısa sürede ulaşırsınız, kolay gelsin ,motivasyonunuz bol olsun:)

Sen zumba yap farkı gör.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…