Aile Planlaması Spirali olan bayanlar bir el atın şu konuya, çıkartsammı çıkartmasam mı?Kararsızım..

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

_BaByLoVe_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2013
154
8
34
Merhabalar, ben 2,5 yıldır spiralle korunuyorum. İlk 1 sene hiç sorunum yoktu. Ama 1 seneden sonra baya bir şey değişti. Sol kasığımda adetten 10 gün önce başlayan, bazen hareket etmemi engelleyecek şekilde şiddetli kramplara dönüşen yerleşik bir ağrım oluştu. Kaç farklı doktora gittiysem de bir şey bulamadı. Biri dedi rahim sağa dönük bağlar geriyor, biri dedi spiral yapıyor çıkar geçer, biri dedi rahim içinde sıvı birikmiş, antibiyotik kullan geçer dedi. Gel gelelim ağrılarım geçmiş değil, belki biraz azaldı ama bu zaman oldu hala yaşıyorum. Bu yetmiyormuş gibi adetlerim de bozuldu. Yani düzenli aslında ama normalde 28 günde bir görürken 24 günde bir görmeye başladım. Bide öyle normal gelmiyor. İlk 2 gün damla damla lekelenme şeklinde başlıyor,1 ya da 2 gün normal oluyor sonra yine lekelenme.. Başladımı bittimi derken sinir oluyorum!..
En son eylül ayında adetim bittikten 5 gün sonra (ki çok kısa sürdü, sadece 3 gün) tekrar adet gördüm. Yani iki adet arası 8 gün oldu. Doğru doktora gittim. 5cmlik kist vardı. Birde tam telaffuz etmedi ama sanırım yapışıklık gibi bir şey söyledi. Rahimde ve yumurtalıklarda iltihap varmış. Neyse 2 haftalık antibiyotik ve vajinal krem tedavisi oldum. ve o ay ilk kanamadan 28 gün sonra adet gördüm. Bir dahaki de 31. günde oldu. Adetliyken de hormon tahlili yaptırdım,herşey güzel çıktı. Tam adetim düzene giriyor derken kasım ayının adetini yine 23. günde gördüm!
Şimdi yine sağ yumurtalığımda ağrı var, oturup kalkarken,yürürken ve hatta çok afedersiniz tuvalette ıkınırken bile zonkluyor. Bir de 1 haftadır sürekli baş dönmesi, ara ara fenalaşma hissi, çarpıntı yaşıyorum, en basit işlerde nefes nefese kalıyorum.
Aranızda benim gibi şikayetleri olanlar var mı acaba? Adet döngüsü kısalan ve ağrılardan kurtulamayan? Hamilelik öncesi doğum kontrol hapı kullanıyodum, çok memnundum, hiçbir sorunum yoktu. Doktora dedim spirali çıkaralım doğum kontrol hapına devam edeyim. Önermem dedi. Hapla gördüğün adet yapay bir adet, vücudun kabul etmişken kalsın dedi. Ama her ay böyle sıkıntılar yaşamak da zor geliyor artık. siz ne dersiniz?

Fikri olan yok sanırım... Ben de dün doktora gittim. Tahmin ettiğim gibi yine kist oluşmuş.Hem de 6 cm! Patlayabilir, dikkat et. Patlarsa sıkıntı yaşarsın dedi :KK43: Adet olunca doğum kontrol hapına başlayacağım. Olmazsan yine gel dedi. Adet söktürücü verir heralde. Bu kistlerin spiralle ilgisi var mı diye sordum yok dedi..Ama daha önce de böyle bir sorunum yoktu. Hap belki hormonal bir yöntem ama kistleri, rahimağzı ve yumurtalık kanserini, meme kanserini önlüyor. Üstelik ne ağrı ne sızı oluyor, gününü biliyorsun geçti mi kaldı mı diye birşey yok..Ama çevremdeki çoğu kişi spiral kalsın diyor, siz ne düşünüyorsunuz?

Fikri olan yok sanırım... Ben de dün doktora gittim. Tahmin ettiğim gibi yine kist oluşmuş.Hem de 6 cm! Patlayabilir, dikkat et. Patlarsa sıkıntı yaşarsın dedi :KK43: Adet olunca doğum kontrol hapına başlayacağım. Olmazsan yine gel dedi. Adet söktürücü verir heralde. Bu kistlerin spiralle ilgisi var mı diye sordum yok dedi..Ama daha önce de böyle bir sorunum yoktu. Hap belki hormonal bir yöntem ama kistleri, rahimağzı ve yumurtalık kanserini, meme kanserini önlüyor. Üstelik ne ağrı ne sızı oluyor, gününü biliyorsun geçti mi kaldı mı diye birşey yok..Ama çevremdeki çoğu kişi spiral kalsın diyor, siz ne düşünüyorsunuz?

Ben erkeğin korunması taraftarıyım :/

Merhaba Size tavsiyem 23 günde olan adetleri dert etmeyin 21-35 gün arası adet süreleri normal zamanlar oluyor. Bende bir keresinde 21 günde adet oldum. Doktorumu aradım. 21-35 gün arası normal 25'ten az 35'ten fazla olursa gel dedi.

Bende ilk gebeliğimden sonra spiral taktırdım. Ama benim tahminimce bana yaramadı. senesine varmadan eğildikçe özellikle kasıklarımda acı duydum. Doktora gittim. Normal yerinde dedi ve kist çıktı. Sonra ben güvenemedim. Başka bir doktora gittim. Doktor kaymış spirali çekicez dedi. Ben tmm dedim. Çatalda yatıyorum doktor spirali çekti. Bende bir baş dönmesi hafif kalktım oturdum. Çataldayken bacak aramadan sıvılar akmaya başladı yeşil mor gri bir pis kokulu sonrasında da adet oldum. Kistim geçti. Doktoruma sorduğumda her spiralin her kadına yaramadığını güvenilir ellerde daha kaliteli markalar takılmasını gerektiğini söyledi. Ben şuan korunmuyorum bebek istiyoruz ama korunsam haptan vaz geçemem kıllanmama ve kilo yapmasına karşın spiralin ceremesini çektim çünki.. Doktor değiştirin derim.

Yok çıkarttırmadım daha.. doktor kist için doğum kontrol hapı verdi kullandım. Ama bu kez nasıl olsa spiral var hani korunma amaçlı kullanmıyorum diye sanırım biraz önemsemedim. Bütün hapları içtim ancak saatlerine dikkat etmedim.Akşamları alıyordum, ilk 10-15 gün içinde 3 kez unuttum. Eskiden kullanırken unuttuğumda yaptığım gibi akşam almadığım dozu sabah kalkınca aldım akşam yine aldım. 1 günde iki doz olmuş oldu. Mide bulantısı hatta kusma yaptı o günlerde ve peşinden lekelenme oldu 4-5 gün..Önceden hiç böyle olmamıştı. Sanırım kullandığım hapla ilgili, hamilelik öncesinde microgynon21 kullanıyordum şimdi mirenova kullandım. Hapın içeriği farklı olabilir. Adet olmam gereken günde de sadece lekelenme şeklinde adet gördüm 3 gün. sonrasında doktora gittim. Kistin geçmiş dedi, eğer ağrıların devam ederse akıntında değişiklik olursa yine gelirsin dedi. İlaç baskıladığı için az adet görmüşüm ama daha önce hap kullanırken normal adet görüyordum, yani yoğun olmuyordu, taşmıyordu ama hiç bu kadar az olmamıştı. Adet günümden beri ara ara adet olacakmışım gibi ağrılarım oluyor.Hee bir de rahim ters dönmüş, ondan spiralin ipi çok kısalmış dedi. Çıkarmak zor mu olacak istediğimde dedim. Şimdi değil ama 1 sene sonra nasıl olur bilemem dedi.. Kafam karıştı, hani kaymış olsaydı anlardı değilmi?
Ya spiral aslında çok rahat ve güvenli bir yöntem ama mutlaka dezavantajları var,insanın aklında hep bir endişe acaba kaydı mı, ağrım var kistmi var noldu diye... DKH bir çok şeyi engelliyor, kanserleri kistleri enfeksiyonu ama o da hormonal bir yöntem sonuçta, çok da sağlıklı bir yöntem değil aslında..off nedir bu kadınların çektiği yaw?:44:

X