Aile Planlaması spiral

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

ssc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2010
1
0
Merhaba kıslarr.. ya nasıl söylesem bilemiyorum ama çok kafama takıldı. henzü evlenmedik ama sevgilimle beraber yaşıyoruz. spiral taktırmak istiyorum ama bekar oldugum için saglık ocaklarında ya da hastanelerde bi sorun çıkar mı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim canlarım..

arkadaşım bildiğim kadarıyla doğum yapmamış olan kadınlara spiral takmıyorlar ama aylık veya 3 aylık iğne kullanabilirsin

canım bende hiç doğum yapmadım ve 1 ay önce spiral taktırdım haplar prolaktin hormonunu yükseltiyor o yüzden bırakmam gerekti saygılar

Son düzenleme:
bende 7 ay önce doğum yaptım taktırmak istiyorum .zaten emzirdiğim için başka bişey kullanamıyormuşum.ne kadar garantilidir..meraktayım bacılar...:18:

bende 7 ay önce doğum yaptım taktırmak istiyorum .zaten emzirdiğim için başka bişey kullanamıyormuşum.ne kadar garantilidir..meraktayım bacılar...:18:

ben 3 aydir kullaniyorum canim,cok rahat.dr-um hap onermiyor benim,zaten emzirdigin icin kullanamazsin.en iyisi spiral pek cok yakinim kullaniyor hamile kalan olmaldi aralarinda.

doktorlar dogum yapmamıs bayanlara spiral onermıyor bence kadın doguma gıt bılgı al en dogru cevabı doktor verır sana kafana gore bısey kullanma derım .

NASIL GEBELİKTEN KORUR
Tüplere ulaşan sperm sayısını azaltarak döllenmeyi
Rahim duvarında biyokimyasal ve hücresel değişikliklerle tutunmasını engellerler.
Progestin içeren RİA’lar ise spermlerin rahim ağzından geçişini bloke ederler ve geçebilen spermleri de değişimine neden oldukları rahim sıvısında parçalarlar.
OLUMLU YÖNLERİ
Güvenli ve çok etkilidir,
Cinsel ilişkiden bağımsızdır,
Emziren kadınlar için uygundur,
Sorun olmadığı sürece yılda bir kez kontrol yeterlidir,
Çıkarıldığında doğurganlık hemen geri döner.
OLUMSUZ YÖNLERİ
Uygulama, çıkarma ve izlem hizmetleri eğitilmiş personel ve uygun malzeme gerektirir,
Uygulama sonrası ilk üç ayda adetlerde düzensizlik, kanama miktarı ve süresinde artma,
İlk birkaç adet döneminde ağrı,
Uygulama sırasında az da olsa perforasyon riski,
Uterustan kendiliğinden atılma riski ya da servikse kaydığında şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz
KULLANIM SÜRELERİ”
BAKIRLI RİA’LAR_GENELDE ÜLKEMİZDE KULLANILAN BUNLARDIR_
Copper T 380 A “10 yıl” (Ana çocuk sağlığı merkezleri doğunevleri bunu uygular)

Multiload:
ML Cu375 “5 yıl”,
ML Cu250 “3 yıl”
Nova T: Cu+Ag “5 yıl”
HORMONLU RİA’LAR(daha küçüklerdir,kanama miktarını fazla arttırmazlar)
Progestasert: Progesteron içerir “1 yıl”
Mirena: Levonorgestrel içerir , LNg-20 “5 yıl”
UYGULAMA ZAMANI
Doğumdan sonra 10 dakika-48 saat içinde,
Doğumdan sonra 4.haftadan itibaren,
Sezaryenden sonra 4.haftadan itibaren,
Düşük sonrası hemen,
Adetin ilk 7 günü,
Gebelik olmadığı kesin ise her zaman RİA uygulanabilir.
RİA UYGULANMASINDAN SONRA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR
RİA+gebelik,
Kramp tarzı şiddetli ağrı,
Düzensiz ve aşırı kanama,
Pelvik enfeksiyon (ilk 28 gün),
İplerin kaybolması,
Rahim duvarında yırtılma
Bayılma,baş dönmesi hissi
KONTROL
Uygulama sonrası ilk adetin bitiminde (en geç üç ay içinde),
Daha sonra “sorun olmazsa” yılda bir kez
ŞU DURUMLARDA ÇIKARILMASI GEREKEBİLİR ACİLEN DOKTORA BAŞVURULMALIDIR
Adet gecikmesi, gebelik kuşkusu, anormal lekelenme ya da kanama,
Karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı,
Aşırı kanama,
Anormal akıntı,
Halsizlik, ateş, titreme,
İplerin kaybolması, ,
RİA ’nın atılması,

arkadaşlar acil yardım lütfen ben 8 senedir spral kullanıyorum hiç şikayetim olamadı fakat 2 aydır adet sü:26:remdede olmak üzere çok kötü kokulu akıntım var ilişki sırasında eşim anlıycak diye ödüm kopuyo sprali çıkarttırmaya karar verdim ama sizlere sorum adetli değilken çıkartılabilirmi yarın çıkarttırmayı düşüğünüyorum lütfen acil cevap çıkarttıran varmı:KK69::KK69:

ben cıkarttırdım hıc acımıyor adetlı degıldım hemde cok rahat gectı

X