spermiyogram

nesemese

Mevlam bizi koru..
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
3.621
6
Hocam spermiyogram sonucumuzla ilgili yorum yapabilir misiniz?
33 yaşımızdayız ve 2,5 yıllık evliyiz yaklaşık 2 yıldır korunmuyoruz ve hiç gebelik yaşamadım. Bende pko vardı ama şimdi geçti. 6-7 aydır da yumurta takibim yapıldı ama hala bir sonuç yok. Şimdiden ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum...

Seminal Plazma Analizi:
abstinens süresi: 5 gün
volüm: 2 ml
görünüş, kıvam: normal
pH: alkali
lökosit: 0,1/ml
diğer hücreler: 0,1/ml
likefaksiyon süresi: 10 dk
aglutinasyon:pozitif(1+)

Spermatozoa Analizi:
konsantrasyon: 68,800,000/ml
total konsantrasyon: 137,600,000/2ml

motilite(%) -1 saat-
progresif motility(+4,+3): %40,1
nonprog.motility(+2): %11,5
immotility:%48,4
velocity:11MIC/S normal değer >15 MIC/S
morfoloji(normal): kruger%5,0 WHO(3th) %33,9

sperm konsantrasyonu:68,8
hareketlilik(a+b+c):51,6
hızlı prog. motilite(a): 19,5 (düşük işareti var)
yavaş prog. motilite(b): 20,6
prog. olmayan motilite(c): 11,5
hareketsiz(d):48,4
morfoloji%normal form/WHO4th:11,3 (düşük işareti var)
motil sperm kons.:35,5
PMSC:KK43:a):13,4
PMSC(b):14,2
fonksiyonel sperm kons.:6,9
velocity:11
SMI: 150
toplam sperm:137,6
hareketli sperm(a+b+c): 71
prog.motil sperm(a+b):55,2
fonksiyonel sperm:13,8

Merhaba nesemese,

Eşinizin sperm incelemesine baktığımızda normal morfoloji oranının düşük çıkmış olduğunu görüyoruz. Bir başka tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında tekrar değerlendirilmesini, ayrıca sizin de adetinizin 3. günü hormonlarınızla rahim filminizi de birlikte yorumlamak ve tüm bunların sonuçlarına göre aşılama tedavisinin uygunluğunu değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba nesemese,

Eşinizin sperm incelemesine baktığımızda normal morfoloji oranının düşük çıkmış olduğunu görüyoruz. Bir başka tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında tekrar değerlendirilmesini, ayrıca sizin de adetinizin 3. günü hormonlarınızla rahim filminizi de birlikte yorumlamak ve tüm bunların sonuçlarına göre aşılama tedavisinin uygunluğunu değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Çok teşekkürler Doktor Bey. Adetimin 3. günü hormon testim yapıldı hepsi normal dendi, rahim filmimde de bir problem ve tıkanıklık yok. Eşimin sperm morfolojisini düzeltmek adına bize önerebileceğiniz herhangi birşey var mı? İlgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum..

X