Sosyalleşme hakkındaa

ozgesare

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2023
89
43
30
Bebeğim 1 buçuk yaşında .Sitedeki bütün çocuklar ya çok küçük ya da büyük yani yaşıtı yok.Parka gittiğimizde kizim ne kadar yaklaşsa da büyük çocuklar normal olarak kendi hallerindeler .küçükler de çıkmıyolar zaten .Ben onunla bütün işi gücü bırakıp oynuyorum.Hatta bnde severim böyle oyuncak ,kitap okumak.. filan iyi vakit geçiriyoruz şükür .Kimseye de gittiğimiz yok .Başka yere gidince de bebeğim onunla ilgilenmeyince huzursuz hissediyo parkı çokta aramiyo şimdilik sürekli oynadığımız için .Yani ne biliyim yanlış mı yapıyorum? Sosyallesmesi mi lazım? Nasıl olsa okul, kreş vs yerlere gittiğinde illaki sosyallesecek .Siz ne düşünüyorsunuz?

Bence acele etmeyin ve sosyalleşme durumunu çok da sorun olarak görmeyin. zamanı gelince hep sosyalleşecek nasılsa. Ailede bebek,çocuk yok bizim de hep anneanne, babaanne evinde büyüklerle sosyalleşiyor. Parka gidince ben özellikle çocuklarla oynasın diye beklemiyorum kendi haline bırakıp gözlemliyorum. Kendi gidip büyüklerle oynamak isteyince sadece yanında duruyorum. Mesela toplarını, oyuncaklarını alınca çocuklar bu durumdan rahatsız olmuyorsa ve oğluma ilgi gösterip seviyorlarsa karışmıyorum ama istemeyen çocuk olunca "hadi abiye, ablaya topunu geri verelim kendi topumuzla oynayalım" vs diyerek dikkatini dağıtıyorum.Kendinden küçük ya da aynı aylarda olan bebeklerle kendi isteğiyle oynamasını bekliyorum.

Bence acele etmeyin ve sosyalleşme durumunu çok da sorun olarak görmeyin. zamanı gelince hep sosyalleşecek nasılsa. Ailede bebek,çocuk yok bizim de hep anneanne, babaanne evinde büyüklerle sosyalleşiyor. Parka gidince ben özellikle çocuklarla oynasın diye beklemiyorum kendi haline bırakıp gözlemliyorum. Kendi gidip büyüklerle oynamak isteyince sadece yanında duruyorum. Mesela toplarını, oyuncaklarını alınca çocuklar bu durumdan rahatsız olmuyorsa ve oğluma ilgi gösterip seviyorlarsa karışmıyorum ama istemeyen çocuk olunca "hadi abiye, ablaya topunu geri verelim kendi topumuzla oynayalım" vs diyerek dikkatini dağıtıyorum.Kendinden küçük ya da aynı aylarda olan bebeklerle kendi isteğiyle oynamasını bekliyorum.
Aynı şekilde zaten bir de kendi baslarina ve çocuklarla oynamayı henüz bilmiyo bnde zorlamiyorum . Genelde onları izliyo .bnde onunla dikilip izliyorum :)Eskiden hep birlikte oynardık ederdik mahalledeki çocuklarla gerçi 1 2 yaşında napiyordum bilmiyorum ama .Şimdi de insan sorguluyo yanlış mı doğru mu diye . Teşekkür ederim yorumunuz icin

X