Sorunun Cevabını Biliyorsanız Lütfen Yazın

ferday

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
492
3
Umarım başlığı doğru yere açmışımdır?
arkadaşlar bana bir arkadaşım gönderdi ama ben cevabını bulamadım.Bulan varsa lütfen yazsın

İlginç bi soru (bakalım çözen olacak mı?)
Günlerden bir gün iki matematikci Cevdet ve Funda yolda
karşılaşırlar."Nasılsın?, çocukların nasıl?" diye sorar Cevdet.

"Hatırladığım kadarıyla üç oğlun vardı değil mi? Ama yaşlarını unutmuşum.
"Evet üç oğlum var" diye yanıt verir Funda. "Yaşlarının çarpımları 36 dır."

Etrafına bakınıp bir evi gösteren Funda, Yaşlarının toplamıda şu evin
pencerelerinin sayısına eşittir" der. Çok zeki olan Cevdet biraz düşündükten

sonra "Funda çocuklarının yaşlarını valla bulamayacağım" diye karşılık
verir."Ah özür dilerim" diyen Funda ekler:"En büyük oğlumun saç renginin

kırmızı olduğunu söylemeyi unuttum." Cevdet bu haberi alınca rahatlar ve
çocukların yaşlarını bulur...

yaşlarının çarpımı otuzaltı olduğu için bu durumu sağlayan sekiz farklı olasılık var.. bunlar: 1,1,36 / 1,2,18 / 1,3,12 / 1,4,9 / 1,6,6 / 2,2,9 / 2,3,6 / 3,3,4 yaşlarının toplamı evin pencere sayısına eşit olduğu için baktığında bu üçlülerin toplamı ile pencere sayısını eşleyerek herhangi birisinin yaşları olduğunu söyleyebilirdi. söyleyememesinden anlıyoruz ki bu üçlülerin toplamı aynı olan iki farklı üçlü var ki bi ikileme düşmüş ve verilenlerden soruyu çözememiş. bu üçlüler 1,6,6 ve 2,2,9 her ikisinin de toplamı onüç. diğer her üçlünün toplamı farklı. yani pencere sayısı ile herhangi birisi eşlenebilirdi. eşlenmemesi pencere sayısının onüç olduğunu gösteriyor. daha sonra fundanın en büyük oğlum ifadesi 1,6,6 şıkkını da elemiştir ve cevap 2,2,9 dur.

yaşlarının çarpımı otuzaltı olduğu için bu durumu sağlayan sekiz farklı olasılık var.. bunlar: 1,1,36 / 1,2,18 / 1,3,12 / 1,4,9 / 1,6,6 / 2,2,9 / 2,3,6 / 3,3,4 yaşlarının toplamı evin pencere sayısına eşit olduğu için baktığında bu üçlülerin toplamı ile pencere sayısını eşleyerek herhangi birisinin yaşları olduğunu söyleyebilirdi. söyleyememesinden anlıyoruz ki bu üçlülerin toplamı aynı olan iki farklı üçlü var ki bi ikileme düşmüş ve verilenlerden soruyu çözememiş. bu üçlüler 1,6,6 ve 2,2,9 her ikisinin de toplamı onüç. diğer her üçlünün toplamı farklı. yani pencere sayısı ile herhangi birisi eşlenebilirdi. eşlenmemesi pencere sayısının onüç olduğunu gösteriyor. daha sonra fundanın en büyük oğlum ifadesi 1,6,6 şıkkını da elemiştir ve cevap 2,2,9 dur.

Teşekkürler canım ilgin için.Tabii doğru olduğunu söyleyemiyorum.Çünkü cevabı gerçekten bilmiyorum.

doğru olmaktan başka şansı yok, süper açıklama, süper eğitimci...

ben matematikcci diilim kıslarrr :KK43: bunun cevabını netten buldum nette bulmak istediğim her seyi bulurum bir sekilde :) net ciniyim ben sengözlerimebaksanab

vay be ben de bir an nasıl buldu cevabı diye şaşırdım hem de şakır şakır anlattı ağzım açık kalmıştı ama meğer netten bulmuş cevabı arkadaşımız ama yine de tebrikler

X