Sonuçlara bakarmısınız? Amniyosentez olmalımıyım?

il_nar

Guru
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2009
517
15
51
Merhaba Arkadaşlar,

ikili test sonucları biraz canımı sıktı, doktor amniyosentez önerdi ama ben hala kararsızım.
Sonuçları aşağıda yazdığım şekilde olanlar varmı? yada sizce ne yapmalıyım? aklım cok karısık.

Trisomy 21 Trisomy 18 Trisomy 13
Background risk: 1 / 225 1 / 522 1/1646
Adjusted risk: 1 / 132 1 / 10448 1/32918

Kan testi ve ense kalınlığından sonra hesaplanan riskin 1/132. 200'de birin altına amniyosentez öneriliyor, muhtemelen bir şey çıkmayacaktır ama bu durumda risk almak istemiyorsan amniyosentez uygun olabilir bence.

bence yaptırmana gerek yok.. ama içini rahatlatmak istiyorsan yaptır.

bak cnm benim bebeğimin ense kanlılığı 2.8 çıktı bana doktor kan testi bile önermeden amniyosentez istedi.ama sonuçtan mennun kalmayan ben başka hastaneye gittim.2.4 çıktı ense kalınlığı ama ben kan testi yaptırıp başka bir doktora daha gösterdim kan testim çok güzel çıktı 1/4360 falan bana doktor dedik benimde bebeğimin ense kalınlığı 2.7 çıktı dedi ama ben amniyosentez yaptırmadım dedi ama madem sen çok endişelisin sen yaptır dedi.inanırmısın 1 hafta kafayı yedim hatta cerrahpaşadan randevu aldım ama şuan kalbim beynin çok rahat yaptırmıcam allahım izniyle bbeğim sağlıklı olacak bu herkesin başına geliyomuş bence üzülme kararını güzel ver düşün taşın...başka doktorlarada danış...umarım herşey güzel olur hayırlısını diliyorum tüm annler için...

Doktor üçlü testi yapmadan, direk ikili ye bakarak amniyosentez önerdi. Bilmiyorum, aklım cok karısık, ne üçlü test nede amniyo yaptırma diyor içimden bir ses.

Evet,
Sui nin yazılarını okudum, yorumları ve yönlendirmeleri cok güzel. Bilgi sahibi olduğu belli.
ılk bebeğim oldugu için korkuyorum amniyo sonucu kaybtmekten.

valla suiyi dinle canım onun bilgisi çok

Yok o kadar da değil ya epsusçum, herkesin kendi kararı nihayetinde. Amniyosentezin de kendine göre bir çok riski var. Zor kararlar bunlar, müdahil olmak istemem.

ıstersen 3'lü değil de 4'lü test yaptır, onun güvenilirliği 3lüden daha fazla. 3'lüyle aynı dönemde yapılıyor (16-18. haftalarda), sigorta karşılamadığı için pek yaygın değil ama dediğim gibi güvenilirliği yüksek yeni bir test. Eğer onda da sorun çıkarsa o zaman amniyosentezi tekrar düşünürsün.

Evet,
Dörtlü testi de arastırdım. O konuda da bilgi sahibi oldum. Haftaya 16. haftam olacak.
doktorla tekrar görüşücem. Detayı ultrasona baktıgında birsey görünmüyor ama ikili sonuclarından amniyo uygularız demişti.
Sonucta amniyo yu da zaten karsılamıyor devlet. Dörtlü test yaptırırım belki.. Su an cok aklımkarısık. Birde diyorum hiç testlerle ugrasıp sıkma canını, hersey olacagına varır diyorum.. Off foff

Evet,
Dörtlü testi de arastırdım. O konuda da bilgi sahibi oldum. Haftaya 16. haftam olacak.
doktorla tekrar görüşücem. Detayı ultrasona baktıgında birsey görünmüyor ama ikili sonuclarından amniyo uygularız demişti.
Sonucta amniyo yu da zaten karsılamıyor devlet. Dörtlü test yaptırırım belki.. Su an cok aklımkarısık. Birde diyorum hiç testlerle ugrasıp sıkma canını, hersey olacagına varır diyorum.. Off foff

Dediğim gibi, bunlar zor kararlar, benim bu kadar araştırmamın nedeni de benzer bir durum yaşamış olmam zaten. Bende testlerde bir problem çıkmadı ama 16. haftadan sonra ultrason ölçümlerinde endişelendirici bir problem çıktı. 20. haftaya kadar her hafta başka doktora gidip ölçüm yaptırdım, problem düzelmedi. Doktorların kimisi amniyosentez önerdi, kimisi gerek yok dedi, nihayetinde topu bana attılar tabii. En son uykusuz gecelerden sonra amniyosentez yaptırmamaya karar verdim. Dolayısıyla ne kadar can sıkıcı olduğunu biliyorum. Benim durumum da belirsiz halen, şu an 32. haftadayım doğumdan sonra belli olacak her şey Allah'ın izniyle.

Senin yerinde olsam ben ne yapardım diye düşünüyorum da şimdi, herhalde önce 4'lü yaptırır, 18-20. haftalar arasında detaylı ultrason ölçümlerini takip ederdim. Eğer onlar da bir probleme işaret ederse amniyosenteze giderdim. 20. haftaya kadar zamanı var amniyosentezin, hem biraz geç olması daha bile iyi düşük riski açısından.

Ama bakarsın, inşallah bunlarda bir sorun çıkmaz, amniyosenteze de gerek kalmaz. Canını sıkma, içini ferah tut diyeceğim ama demekle olmuyor, insan araştırdıkça da kararsız kalıyor, stres oluyor. Benim bildiklerim çerçevesinde önerebileceğim bunlar.

Bu arada yaş kaç ve ense kalınlığı ölçümü kaç çıktı?

Allah hayırlısıyla ve sağlıkla bebeğine-meleğine kavusturmayı nasip etsin Sui cim.
Cok zor kararlar gercekten.

35 yasındayım. ılk bebeğim. Bebeğin ense ölçümü 13. haftada 1.92 cıkmıstı.
ıkili testin sonucunda da Detaylı bir sekilde ultrasonda baktı doktorum, görüntüde birsey yok ama amniyo ile kesinleştirelim demişti.

13. haftada 1.92 çok iyi bir ölçüm biliyorsun. Ve ense kalınlığı çok çok çok önemli bir gösterge, kan tahlilinden de önemli. Zaten o nedenle ikili test, ölçüm iyi yapıldığı sürece, üçlü teste göre çok daha güvenli kabul ediliyor.

Muhtemelen senin sonuçlarının çok iyi gelmemesi yaşla ilgili, yani bilgisayara yaşı girdikleri anda riskler bir anda büyüyebiliyor. Hatta ben yaş 35 olduğu zaman testlerde ultrasonda hiç bir problem çıkmasa bile, sadece yaş nedeniyle amniyosentez önerildiğini biliyorum. Doktorlar için de amniyo kararı çok basit tabii, ama insan kendi yaşayınca, hem de böyle ilk bebek olunca. Bilemiyorum ki.

ıçimden bir ses bebeğin hiç bir şeyi yok diyor. Bekle istersen sen de biraz. Çok sağol iyi dileklerin için de, inşallah senin için de herşey çok güzel olacak.

Evet, ense kalınlığı, bebeğin baş-popo mesafesi 13. haftada bakıldığında olması gereken degerlerindeydi.
Senide dediğin gibi, bilgisayara veriler girildiğinde 35 olması sonucu etkiliyor elbette.

Ben 2 farklı doktora gidiyorum, biri üniv. hastanesinde biri özelde.
Özeldeki doktorum 70 doğumlu oldugunu, 2. doğumunda kendisininde amniyo yaptırması gerektiğini ama yaptırmadığını söylemişti. Fakt benim ilk bebeğim olduğundan isterseniz siz yaptırın dedi, madem üniv. deki doktor da yaptımanızı öneriyor diye eklemişti.

Fakat benim içimde bir ses bebeğimde hiçbirsey olmadığını söylüyor.O yüzden belki 200de 1 olan o riskin bana catması durumunda sağlıklı bebeğimi kaybedebileceğimi düşünmek..

Bakalım artık.. En doğru kararı alırız umarım herbirimiz..

X