sizce ilk çocuk evlendikten ne kadar süre sonra yapılmalı

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
eskiden beri hep derdim ki, evlendikten sonra en az 3 yıl sonra çocuk düşünülmeli. ama etrafımda yavaş yavaş aaa ama beklemeyin. ben olsam hemen yaparım(buarada bunu söyleyen nişanlanmadan önce, evlenir evlenmez hamile kalanları eleştiren bi arkadaşımdı, nişanlanınca fikri deişti heralde)

anlamıyo insanlar anneliğe hazır olunması gerektiğini.
ben böyle düşünüyorum ya siz?
Ayrıca çocuğu olanlar nekadar bekledi.a.s.

eskiden beri hep derdim ki, evlendikten sonra en az 3 yıl sonra çocuk düşünülmeli. ama etrafımda yavaş yavaş aaa ama beklemeyin. ben olsam hemen yaparım(buarada bunu söyleyen nişanlanmadan önce, evlenir evlenmez hamile kalanları eleştiren bi arkadaşımdı, nişanlanınca fikri deişti heralde)

Kişiden kişiye değişen bir durum bu.
Bazı insanların maddi gücü yerindedir,kişilik olarak yeterli olgunluğa sahiptir,hemen bebek sahibi olmak isterler.
Kimi insanlar da evlendikten sonra önce var olan borçlarını öder,o sırada eşini iyice tanır,ebeveyn olma yetisine sahip olduğuna inandıktan sonra evlat sahibi olur.
Bunu belli bir süreyle sınırlandırmak çok zor. Kimi 5,6 sene sonra toparlanır kimi ise 1 sene sonra.:sm_confused:
Herkesin aile yaşantısı farklıdır..:kahve:

Ben 4,5 yil bekledim ilk bebegime evliligimin tadini cikardim, esimle birbirimizi daha iyi tanimaya calistik. Banada cok "neden bebek yapmiyorsun hala" diyen oldu ama hicbirine aldirmadim ne zaman istersek o zaman olur deyip gectim. Bebek yapmanin bir zamani varsa oda kendini anne olmaya hazir hissetigin zamandir, hemen bebek isteyip yapanlar oluyo, hic istemeyenler oluyo, gec yapanlar oluyo kisiye gore degsiyo yani.

bende evliliğe hazırlanan biriyim ve büyük konuşmak gibi olmasın ama yakın zamanda da çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum.en azından 3-4 yıl.bu süre içinde hem birbirimizi daha iyi tanırız,hem maddi olarak iyi bi durumda ve iyi imkanlarla doğururum çocuğumu.hemde biraz hayatımızı yaşarız.birbirini deli gibi seven insanlar var çevremde.çocuk olduktan sonra hayatımızın odak noktası çocuk oldu diyolar.

bence bunun bi zamanı olmaz yani birini 1 yıl tanımakla 10 yıl tanımak arasında pek bi fark yok 10 yıllık evlilikler de pat die bitiyo 1-2yıllıklarda..ama ben bi 3-5 yıl beklerim evliliğin tadını çıkarırım die düşünyorum:1rolleyes:

2 yıldır nişanlıyım nişanlımı yeterince tanıdığımı düşünüyorum yazında kısmetse evleneceğim ama çocuk yapmayı hemen düşünmüyoruz çünkü evimizi kredi çekip düzceğimiz için ne zaman maddi imkanımız olursa o zaman kısmetse ama bunun bir zmanı yok sanırım

Bence eger anormal bir durum olmadigi surece ilk cocugu fazla geciktirmenin bir anlami yok ,ben evlendim ve 4 ay sonra hamile kaldim cok cok isteyerek,ayrica cocuk olunca hayatimizi daha guzel yasadik halada yasiyoruz birbirimize olan ilgide sevgide de hicbir azalma olmadi,ayrica cocugu evlilikte kendilerine ayak bagi olarak goren ve cocuktan once hayatimizi yasiyalim diyenlere bir anlam veremiyorum,cocukluykende hersey yapila biliyor,hatta biz kizimiz yoken evde kalinca neyapiyoduk acaba diye soruyoruz kendimize,herkesin fikrine saygim var ne diyim allah isteyene istedigi zaman versin:kahve:

bence 6 ay ile 1 yıl cok normal ondan sonra düşünülmeli ev istenmeli?kii cocouk yapmak artık herkesin elinde değil malesef allah vereck anam o yolda ne para harcayanlar yeterki bir cocugumuz olsun diyee nasiptir her sey ama uzun süreli korunmaya karsıyım ben.

slm canimm,bence insanlarin ne demesi degil,senin ve esinin ne dusunmesi onemli,,,eger gercekten cocuk sahibi olmak istiyorsan,maddi durum iyise,esinle cok mutlu evliligin oturmussa,sorun yok,karar artik senin ve esininn,bu 5 yilda olabilir hemnde olabilir,
ben evliligimin 3yilinda hamile kaldimm,ilk yil istemedim cunku meslegim bitsin ozamn istedim,allaha sukur herseyde yolunda,,yani kalabalik bir aile evin icinde oynayan,konusan bebislerin olmasi cok iyi helede anne duygusunu yasamak dunyanin en iyi seyi olsa gerek,sevgilerrrrrrrrr

bunun karari size ait canim,
kendinizi her yönden hazir hissediyorsaniz hic beklemeyin.
sonucta bir cocugun sorumlulugunu alacaksiniz.

genelde bebegi gec istemenin nedeni maddi sIkIntidir. benim cevremde duyduklarim oyle. eger boyle bir sorun yoksa cok fazla beklemenin anlami yok bence. tabi baska nedenlerde olabilir

16 aylık evliyim ve ben kendimi bir anne olarak göremiyorum daha.
Bende bir bebeğim olsun isterim ama şu an için kendimi hazır hissetmiyorum.
Allah herkesin gönlüne göre versin :emir_bebek:

yas ta onemli bence, gec evlenen biri hemen yapmak isteyebilir, atiyorum 30 yasinda evlendiyse 4-5 yil evlilik otursun diye bekleyecek zamani yoktur ama 20 yasinda evlendiyse bekler

Ben en az 3 yıl beklenmesinden yanayım.Helede 25 yaşından önce evlenilmişse.Hazır olma konusuna gelince O nasıl bir his bilmiyorum inan.Sadece şartların uygunluğu belirlenir diye düşünüyorum.Maddi manevi zorluk çektireceksek hatta hiç çocuk yapmamak en iyisi.Çevredekilerin sözüne kulak asma, bana sorduklarında ben henüz eşimden bıkmadım ki çocuk yapayım diyordum gülerek.Yalnız korunmaya karar vermeden önce bir doktora görünüp, sorun var mı yok mu öğrensen daha iyi olur.umarım en doğru kararı verirsin.

ben evlenmeden öncede hemen bebeğim olsun istiyodum şimdi 7 aylık evliyim hala çok istiyorum.Ama çalışıyorum bebeğede bakacak kimse olmadığı için 1 sene daha bekleyecez malesef.Korunduğum içinde hep ya olmazsa korkusu var içimde.

bende bir yıllık evliyim ve seneye çocuk düşünüyoruz. ama hep şunu söylerim hayırlı zamanda hayırlı evlat olsun.
biirde ben bu anneliğe hazır hissetme olayını anlamıyorum bayanlar. nasıl bişey bu? çevremdeki arkadaşlarım zaten kendine kalsa hiç hazır olmazsın, bebek seni bulur sen hazırlanmaya calısırsın diyorlar...

evlilik eşinizle başbaşa kaldığınız,iyi kötü herşeyi yaşadığınız,her konuda birbirinize destek olduğunuz bir kurum.çocuk ilk zamanlar aklınıza bile gelmiyor çünkü çocuk olduğu zaman sosyal hayatınız en azından bir dönem kalkıyor.kendi adıma 2 yıl yada 3 yıl diye bir zaman belirlemedim zaten çocuğun eksikliğini 1 yıl geçtikten sonra ister istemez hissediyorsunuz.işte o zaman kafanızda planlar yapmaya başlıyorsunuz bence hazırlık devreside bu dönemdir.ben 1 yıl sonra hamile kaldım 9 ayda öyle işte yaklaşık 1.5 yıl falan oluyor.haa şimdiki aklım olsaydı kızım doğduktan 2 yıl sonra bir kardeş daha yapardım ama cesaret edemedim.şimdide kızım 11 yaşında hiç gözüm yemiyor..çocuk olduktan sonra inanın tam bir aile oluyorsunuz.buna kararı siz verin başkalrının demesiyle olmaz..allah isteyen herkese bu mutluluğu tattırsın..

Kesinlikle Lalişin dediği gibi her çiftin düşüncesine göre değişen bir durum,helal olsun doğru söylemiş arkadaşım yine..Şeniz
Biz 6 ay sonra başladık meleşmeye,çünkü 5 yıl flört,1 yıl nişanlılıktan sonra evde başka bir ses,başka bir tat istemeye başladık.
Ben yapmıyorum dediğimde aile büyüklerinin bana dediği ilk çocuk oluyor mu olmuyor mu bir yap bakalım sonra beklemeye alırsın,rahatlığa çok alışmadan bir çocuk yap,Allah aratmadan verir inşallah sözlerini hep kulak arkası etmiştim.
Zannettimki istediğimiz an olacak..
Ama olmadı..! 1yıl çocuk için mücadeleler verdim,verdik..Gebelik bölümünden burda olan arkadaşlar bilir.:1shok:
Sonra 1 yıl üzerine Rabbim bize kısmet etti..:emir_bebek::nazar:
Benimde düşüncem kendimce çiftlerin mutlaka ilk çocuk için beklememeleri yönünde.Tabi tercih meselesi olduğunu da unutmayalım..

ben evlendikten 2 ay sonra hamile kaldım ama daha geç olmasını isterdim hamileliğimin,kendimi anneliğe daha hazır hissettiğimde.....ayrıca hayatım çok değişmişti..yeni hayatıma adaptasyon sorunum vardı....bence evlendikten su kadar zaman sonra bebek olabilir gibi düşüncelerden ziyade kadın kendini ne zaman anneliğe hazır hissediyorsa o zaman anne olmalı....ama bir iki senede evliliğin tadı çıkarılmalı....

Evleneli 2,5 yil oldu. Artik yavaş yavaş bizde düşünüyoruz bebek. Zaman zaman ben korkuyorum istemiyorum daha hazır değilim diyorum. Sonra bi bebek görüyorum çok hoşuma gidiyor, yaa aslinda ben hazırım diyorum. Ama sonra rahatliğimi düşünüyorum, herşey değişecek düzen alt-üst olacak başka bi düzene gireceğiz. Kafamiza estiği gibi gezip tozmak olmicak ilk zamanlar felan. İnsan bide rahatliğia alişinca kolay kolayda vazgeçemiyor. Ama eminimki çok güzel bi duygudur evlat sahibi olmak. Allah her isteyene nasip eder inşallah. Bende bu yaza doğru artik korunmayi birakmayi düşünüyorum. Herşeyin hayirlisi.

X