Siz Sokak Köpeklerini Bilmezsiniz

dita

PeriliKöşkünPİreliKedisi
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2006
461
2
Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Evlerde telaşla sofraların kurulduğu, lüks lokantalarda kahkahaların çınladığı, karanlığın ve hüznün şehrin üzerine ağır bir kadife perde gibi indiği saatlerde, onlar gün boyu saklandıkları kovuklardan dışarı çıkarlar.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Uyku kara bir çarşaf gibi bedenleri sarıp sarmalarken, onlar gün ışıyana dek süren amansız bir ekmek maratonuna başlarlar. Tehlikelerle dolu bu bin çehreli kentte, nasır bağlamış patileriyle çöp yığınlarının bulunduğu sokakları arşınlarken, düşlerini süsleyen tek bir şey vardır: Bir parçacık kemik bulabilmek.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Uyuz illetinden can veren onlardır. Kuduz yaygarasıyla çoğu kez boş yere öldürülen, acımasızca çöp gibi toplattırılarak kafeslere tıkılan ve bir türlü anlaşılamayan nedenlerden ötürü toplu katliamlara hedef olan hep onlardır.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Tanrının heybesinden paylarına düşen 15 yıllık ömürlerini asla tamamlayamazlar. İtile kakıla, horlana taşlana geçen kısacık bir zaman diliminde bir güncük bile köpek tadında yaşayamadan göç edip gidiverirler bu dünyadan.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Duygulu, sadık ve sevecendirler. Bir lokmacık ekmek uğruna kulunuz köleniz olurlar. Dövseniz de, sevseniz de, uğruna her şeyinizi verdiğiniz hayırsız insanoğlu gibi terk edip gitmezler sizi.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Tek bir suçları vardır, köpek olmak. Bu suçu da asla isteyerek işlememişlerdir. O sıcacık kebap kestanelerine benzeyen hüzün dolu gözleriyle özür diler gibi bakmaları işte bu yüzdendir. Eğer ta içine bakmasını bilirseniz o gözlerin, ısınıverir içinizin bütün üşümüşlükleri.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz, bilseniz seversiniz onları.
:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

Ay gözlerim doldu yinesenağlamasenağlamasenağlama
Çok severim ben hayvanları,hele köpekleri ve kedileri...
Ve nefret ediyorum onlara yaşama hakkı tanımayan bu zihniyetten...Kimseye bir zararları yokken göz göre göre öldürülüp,tekmelenen,itilip kakılan bu hayvanların suçu ne!!! Zavallıları otoyollara atıp kendi kendilerine ezilmelerini sağlayan,çocuklarına hayvan sevgisini aşılamayıp onlara eziyet eden çocuklar yetiştiren anne babalardan da onların çocuklarından da nefret ediyorum!!!

paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
bende yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.
bunda 3 yıl kadar önce yaralı bir köpek bulduk.aldık eve getirdik yaralarını sardık 1 hafta kadar sonra iyileşti.bahçede bakmaya başladık.5-6 ay içinde bize çok alıştı.aşılarını ve kısırlaştırma ameliyatını yaptırdık.sabahları kızım okula çok erken gider ama CO muz ne kadar erken olursa olsun tam saatinde görevinin başındadır.dış kapının önünde kızımın evden çıkmasını bekler.kızım çıkar ve servis gelene kadar onu bekler.kızım servise biner ve araç köşeyi dönener dönmez CO yerine gider.bu kadar akıllı bir köpektir CO muz.kimseye saldırmaz sakindir öle çokta havlayıp etrafı rahatsız etmez.ama CO dan rahatsız olanlar vardır elbette.veee bir sabah saat 06 da eşim işe giderken bakarızki bahçede CO muz hareketsiz yatar.çünkü komşularımızdan biri zehirlemiştir onu.

Canım, nasıl yani? Olamaz böyle bişiy! Kim olduğunu biliyor musunuz?Çok üzgünüm çoook Tabi ki CO'yu geri getirmez kimin yaptığını bilmek. Canım, çok üzüldüm

tebrikler cok güzel bir konu olmus ... sokak köpekleri konusunda ben de cok hassasim...

bizim de bu konuda kendimizce yaptigimiz seyler var tabiki.. birkac yil önce bahcemize gelen bir sokak köpegini kabullendik bakmaya basladik.. hamileydi. yavrular dogunca hepsini tek tek arastirip cok güvendigimiz insanlara secerek verdik.. emin olun belli basli sevilen ve degerli oldugu söylenen irklarin parayla satilan yavrulari verilirken bu kadar arastirilmiyordur.. 1 tanesini de kendimiz aldik .. su anda evimizin prensesi kizimiz a.s simdi gören dönüp bir daha bakiyor ne güzel bir köpek bu diye.. halbuki sokakta kalsaydi kimse dönüp bakmazdi bile .. bakarsan bag bakmazsan dag olur olayi yani yerimseniben

anneyi de kisirlastirdik. zaten o da artik sokak köpegi degil ailesi var. yurt disina tasindigimiz icin anneyi yanimiza alamadik ama cok iyi bakiliyor :teytey: sonra birakilan baska birkac yavruya daha aile bulduk. insanlar nedense sokakta buldugu yavruyu evine alip bakmaya cekiniyor ama birisi bak bende yavru köpek var aile ariyorum deyince aliyor :sm_confused:

köpek arayan arkadaslar sokak köpegi diye cekinmeyin.. büyüklere güvenemezseniz de yavrulari alin.. emin olun pisman olmiyacaksiniz a.s.

Son düzenleme:

kabullenmek Hepimiz Için Ne Kadar Zor Oluyor Zaman Zaman Bir çok şeyi. Ama Onlarin Bir Seçeneği Dahi Yok. Kocaman Kocaman Binalarin Arasinda, Bir Yudum Su, Biraz Ekmek, Biraz Da Sevgi. Neden Bu Kadar Zor Oluyor Anlayamiyorum, Anlamlandiramiyorum. Düşündükçe Içim Sizliyor, Içimiz Sizliyor. Her Birimiz, Bir Hayvansever Olarak, Herşeyden öte Bir Insan Olarak Elimizden Geleni Yapsak Da Gücümüz Ortada. Bir Eve Kaç Kedi Siğdirabiliriz Ki, Ya Da Kaç Köpek... Bütün O Bomboş Bahçeleri, Otoparklari Gördükçe Içim Sizliyor. Yaşadiğimiz Bütün Bu Alanlar Bizim Değil, Onlarin... Ama Inatla Sahipleniyoruz... Onlarin Canini Ve Yaşama Hakkini Hiçe Sayarak Sahipleniyoruz Buralari

insan Insana Da Acimadiği Için Bu Haldeyiz. ... Bir Can Ya Ortadaki, Bu Kadar Ağir Mi Onlara Yaşam Haklarini Iade Etmek, Insan Delirecek Gibi Oluyor Düşündükçe... Sevsin Demiyorum Kimseye Ama Saygi Duymak Zorundayiz Onlara...... .........

Sonuna kadar katılıyorum canım sana..herkeste bi cins kedi-köpek çılgınlıgı var..3 kedim 1 köpegim var evde hepside sokaktan gelme...kedi köpek besliyorum diye bir ortamda söyledigimde hemen ilk soru....
cinsi nedir??
safkan sokak kedisi -köpegi diyorum bende....
insanlar burunlarını kıvırıyor...
cins çılgınlıgı almış başını gitmiş...
bir hevesle alıp sonra sorumlulugundan sıkılınıp sokaga terk edilmiş milyonlarca cins kedi köpek sokaklarda barınaklarda yaşam savaşı veriyor...
onlarda cinsti....ne oldu...
insanlarımız artık insanlıgını kaybetti..
Bizim en büyük sorunumuz biz olamamak.Herkes teker teker ''ben'' olmuş ama birlikte ''biz'' olmayı başaramamışız.''Biz'' olamadığımız için aramızdaki sevgi denen olguyu köreltip yok etmişiz.
Sevgiyi tükettiğimiz için çözümsüz sorunları çağırmışız dünyamıza.Herşeye ve herkese öfkeyle bakmaya başlamışız.
BİZİM İÇİN BU CANLARIN HEPSİ ZATEN AYRI BİR GÜZEL CİNS. SOKAK KÖPEĞİ DEYİP GEÇİYOR AMA ÇOĞU KİŞİ, OYSA ONLAR SOKAKTA DOĞDULAR, SOKAK KÖPEĞİ DEĞİLLER...
HAYATI BOYUNCA BİR BAŞKA CANLIYLA İLETİŞİM KURMAMIŞ İNSAN YAŞAMAMIŞ İNSANDIR... O YÜZDEN BU DUYGUYU YAŞAMA ŞANSI OLAN BİZLER O KADAR ŞANSLIYIZ Kİ.

SİZ ONUN BAŞINI OKŞAYIN, O SİZE HAYATTA SAHİP OLDUĞU TEK ŞEYİ, SEVGİSİNİ VERSİN... DİZİNİZE YATSIN ÜZÜLDÜĞÜNÜZDE, SEVİNDİĞİNİZDE NEŞENİZİ PAYLAŞSIN. TUTUN TASMASINDAN GEZİN ONUNLA. BİR DAHA HİÇ YALNIZ KALMAYIN... SİZİN HAYATTAKİ BİRİCİK DOSTUNUZ OLMASINA İZİN VERİN... EMİN OLUN O SİZİN İÇİN GEREKTİĞİNDE CANINI BİLE VERİR... :çok üzgünüm:

yazdıkların çok doğru arkadaşım ama sokak köpeğine baktığımızda sonunun ne olduğunu yazmıştım daha önce.şimdi sırf bunu yapan komşu yılmadığımızı anlasın die alman kurdu K9 ALDIK.

bende tam bi hayvan hastasıyım özellikle de köpeklere aşırı bir düşkünlüğüm war.sanırım köpeklerle büyümüş olmamdan dolayı.bikaç yaz önce yazlığımıza gittiğimde birsürü sokak köpeği wardı herkes onların ortadan kaldırılmasını çnkü onlara havlayıp kovaladığını hatta kimileride onları ısırdıklarını,köpeklerin kuduz olduklarını bile söyledi.bu büyük köpeklerin yanında yavrularda wardı o kadar küçüklerdi ki anneleride onları koruyodu ama hayvanlar çok zayıftı bende marketten süt we cicibebe aldım ewdende kalmış yemekleri götürdüm önce anne hırladı ama ona sewgiyle yaklaştım önce onun yemeğini werdim
sonrada yavrularınkini hepsi yedi.we ondan sonraki günlerde o herkesi ısırıyo dedikleri köpeklerin hepsi beni gördükleri zmn kuyruklarını sallayarak yanıma geliyolardı we yawrularını sadece bana sewdiriyolardı.düşünün küçük yawrular ağlıyo die söylendiler,sırf onlara bişey olmasın diye ağladıklarını duyduğum an kalkıp yanlarına gidiyodum onlara zarar wermesinler diye.bigün bi kalktım hiçbiri ortada yok sonradan öğrendimki hepsini alıp götürmüş bi adam kutulara atarak.we annelerinden ayırarak..sonradan öğrendik ki hepsini zehilemişler yaz bittikten sonrada büyüklerini..bu nasıl bi insanlıktır ben bu tür iki ayaklılaa insan bile demek istemiyorum..sonradan ben ne yapsam da bana üzülmiim diye kimin yaptığını söylemediler

yaa şu insanları hala anlamadım yazık günah bi canlıdan ne isterlerkii geceleri dualarımda bütün hayvaları koru özellikle insanların zulmünden diye ediyorum bunda ne kadar haklı olduğumu gene gördüm keşke bu kadar bencil olmasalar...bu canlıların yaşamaya hakkı var sanki sırf bu dünya insanlar için yaaa....

hepsini okuyamadım,hayvanlar konusunda çok hassasım hemen ağlarım ya
sadece seslenseniz bile nasıl heyecanlı heyecanlı kıpırdanırlar,canlarım ya.insanlara dünyanın hediyesini verseniz bu kadar fazla ve içten sevinirler mi,bilemiyorum.onları göre göre gidip parayla köpek almam imkansız,zaten günümüzde envai çeşit köpeği bulabiliyoruz,millet oyuncak zannedip aldığı ve sıkılınca attığı için.
insanlar yüzlerini buruşturdukça,"kızım sevme şunu" dedikçe daha sıkı sarılıyorum sokak köpeklerine,saatlerce önünde dursa da derdini anlatamadığı lokanta personeline özel yemek hazırlatıp önlerinde köpeğe yediriyorum büyük zevkle.belki bir gün birileri asıl hayvanın kendileri olduğunu anlar diye.sokak köpeklerinin canlı olduğu hep unutuluyor,ne acı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…