siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

NAZ78

TUĞÇE'NİN ANNESİ
Kayıtlı Üye
23 Temmuz 2007
65
0
UYKU PROBLEMLERİ (BEBEK)

Uyku problemleri bebeklikte ve hatta ilk çocukluk döneminde sık sık ortaya çıkar. Bu problem, bebeklerini yatağında ağlamaya bırakmanın yanlış olduğunu düşünen anne ve babalar tarafından daha da artırılır. Bebeğiniz gecenin ortasında yatağında ağlamaya başlıyor, hemen içeri koşuyorsunuz, bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz, ona biberonunu veriyorsunuz ya da onunla bir süre oynuyorsunuz. Bunlar huy edinmek için yeterlidir. Bebek, gece uyandığında sizin derhal yanına koşacağınızı, onu avutacağınızı ve eğlendireceğinizi artık öğrenmiştir.
Uyku problemlerinin meydana gelmesini önlemek, mevcut bir problemi ortadan kaldırmaktan daha kolaydır. Erken bebeklik dönemi, gecenin uyku ile geçirilmesi gereken bir zaman dilimi olduğunu bebeğinize öğretmeniz için en uygun zamandır. Şunları uygulayabilirsiniz:

Bebeğiniz iki aylık iken onu yatak odanızdan çıkarın ve kendi odasında yatırmaya başlayın. 2 aylık iken, gece yarısında emzirmekten yavaş yavaş vazgeçin. Bebeğinizi bu saatte beslemek için uykudan uyandırmayın. Eğer bebek uyanmışsa onu 5 dakika kadar ağlamaya bırakın: bebek emzirilmeden uykuya dala-bilir.

Eğer bu işe yaramazsa bebeğinize gündüz ki emzirme imkanından biraz daha az ve her zamankinden daha kısa süre için mama verin. Emzirmeden önce. bebeğinizi birkaç dakika kucağınıza alın ve bunun yeterli olup olmayacağına bakın.

4 Aylık bir bebek gecenin saat 2 sinde beslenmeye gereksinim duymaz. Bu çağda bebekler gecenin bu saatinde emzirilmek istemeye devam ederlerse, yakın bir zamanda bunu adet edinebilirler. Bu öğünü 4 aylık oluncaya kadar ortadan kaldırmazsanız, daha sonra ortadan kaldırmanız gittikçe zorlayacaktır.

Eğer bebeğiniz ağlarsa yanına gidin, onu kucağınıza almak yerine bir süre sırtını sıvazlayın ve konuşarak susturmaya çalışın. Ona, o saatte olması gereken yerin sizin kucağınız değil, kendi yatağı olduğunu anlatmalısınız.

6 aylık bebek ayrılıklardan endişe duymaya başlar. Bebeğinizin yanında, battaniye ya da doldurulmuş bir oyuncak hayvan bırakmak suretiyle geceleri onunla avunmasını sağlayabilirsiniz. Bebek odasının kapısını açık bırakmak da çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Ancak gündüz vakti ona daha fazla sevgi göstermelisiniz. Odasına bir gece lambası koymak da faydalıdır.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda, artık sürekli bir yatma saati edinmiş olmalıdır. Eğer bebeğinizin korkun rüyalar görme ya da yatma esnasında korku duyması adeti varsa, yatağın başucuna birkaç dakika oturun ve onu rahatlatmaya çalışın.

arkadaşlar yazıyı okudum ama benim kızım her gece saat 3 gibi uyanıp emiyo hatta emmekle kalmıyo kaka da yapıyo altını değiştiriyorum ve 1, 1,5 saat kadar ayaktayım her gece. ama karnı acıkıyo ben nasıl emzirmeyeyim acıkan çocuğu yok valla kıyamam ben kızıma her gece kalkıyoruz hiç de şikayetçi değilim ama sırf benim kızım mı böyle acaba siz de her gece emmek için kalkıyo musunuz ?

benimkızım kaç ker kalıkyo ohoooooooooo emmek için acıkıyoda galiba ane sütü çabuk hazmedio sanırım e aç mı uyyusun bebem şimdi napam bi de bazen emmesin daha yeni emdi uyusun die sallıyorum pışpış yapıyorum ama cimcime anlaşım bağırmaya başlıyo illa meme,,,,napam ? napam ki ben yani:=)
böylemilyonlarca anne bebek var düzeliriz inşallah

hayır tüm gece 1 kere saat 2 de kalksa da öpüpbaşıma koysam bebemi :)))))
kaç kere kaççç ohoo odalar arası gitgelgitgel halimi düşünün:)

valla bizimki de 2 de kalkmakla yetinmiyor ki:)arkasını pışpışlayarak drum açıklamak yazıldığı kadar kolay değil 4 aylık ağlayan bi bebek o esnada bunu pek anlamaz.bi de çok kızdığım bi konu kucağa alışmış...gece emmeye alıştırılmış ya ben deli miyim gecenin bi vakti kalkıp emzşrme adetini kazandırayım ya da çocuğu bütün gün kucağımda taşıyayım kendi kendilerine adet kazandırtıyorlar ağlıyor bakıyon nasıl susuyo sende öyle davranıyon.amaaan neyse ben herşeyin keyfini çıkarıyorum:))

doğru sölüyosunuz da kızlar. yazılanlar da çooook doğru. arkadaşımın oğlu 11 aylık hala geceleri 5 6 kere kalkıyo ve arkadaş zombi gibi dolaşıyo ortada. bence de uyku düzenini oturtmak da fayda var erken aylarda.kıyamıyoruz belki ama uyku da onlar için çok önemli bire ihtiyaç hem gece uykusu çok farklıdır gündüz uykusundan. öğrendiklerini geceleri tekrar ediyorlar mesela hücreler geceleri yenileniyo filan.dikkate almak lazım.

hem 3 aya adar bu kadar değildi 1ya da 2 kere uyanırdı emmeye büyüdükçe sıklaştı büyüyo ya doymuşo tam galiba dedim ben de gözünü açmadan meme die çırpınan bebğimi npyım
hiçbişi kabul etmeyen memeden başka

şimdi benim bi duyumum vara kadınbunu yapmış gerçekten sabırlaa azimle ve bebğine kıyarak belki doğru bişi yaptığı uzmanalara göre ,,mutlu sona da ulaşmış ama ben yapamam,,,
bebeğini çok uykusu geldiği zman ağlamaya bırakmış beşiğinde 40d ağlamış ilk haftalar sonra bu yarım saate düşmüş sonra dk lar azalmış şimdi bizimki kadar bebeği ve beşiğine koydumu uyuyo ama..........
işte amasını siz söyleyin yapan var mı yapabilen yapmayı düşünen????

yok valla yapamam ağlatmam kesinlikle ben şikayetçi değilim olsam bile bebeğim adına olurum uuyuyamıo vss.bende o yürek yok açıkcası bi damla yaşına dünyayı yaakarım hiiççç umrumda olmaz valla...

demekki bizde bi problem yokmuş yazıyı okuyunca noluyoruz dedim biz her gece kalkıyoruz çocuk saatlerce nasıl aç yatsın kıyamam ya mantıklı gelmedi zaten bana da aman alışırsa alışsın gece kalkmalarına biz aynı odada yatıyoruz kıpırdanmaya başlayınca alıyorum hemen zaten aç kurt gibi kalkıyo yavrucağım kaka yapınca da çok üzülüyorum uyur bi vaziyette altını açıyorum ay o hali çok komik oluyo ama gözünü açmaya çalışıyo açamıyo konuşmaya çalışıyo sesi çıkmıyo bol bol gülüşüyoruz kızımla gecenin bi köründe gazı olursa da çok zorlanıyo uyuyamıyo yavrum Allah'ım yavrularımızı nazarlardan hastalıklardan korusun

bence de ya yesinler varsınlar. katılara geçince kalkmaları azalır zaten boşverin emzirin kızlar doya doya alsın minikler o kokuyu ve sütü

benim oğlumda 11 de emer sonra 2 de kalkar sonra 5 de kalkar en sonda 7 de uyanır sonra uyutabilene aşkolsun geceye kadar az az uyur

birkere denedim öyle bırakmayı gece degil gündüz 5 dak dayanabildim çığlıklarına yanına geldiğimde gözlerinden sel gibi gözyaşı akmıştı hemen kucagıma aldım ve bagıra bagıra agladım bende kendimi bu yüzden hiç affetmicm banada birisi demiştiaglar susar alışsın diye ben yapamadım bidahada asla yapmaaaaaaaaaaaaaaaaaam yapmadım töbe akşam eşim geldi ona anlatırken bile hüngür hüngür agladımda anlattım oda sarılıp senin bebegin o kimsenin dedigine aldırma kendinide suçlama sen muhteşem bir annesin dedi içim rhatladı şimdi hiç aglatmıyorum vik dese hemen bişeler yapıp güldürüyorum bebegimi gece 12 buçukta son sütlü_mamasını yedirip yatırıyorum 4te uyanıyo banada yetiyo zaten uyuduğum saat

Eve t ağlar ağlar susar mantığını bende kabul etmiyorum bi de şey vardırağlasın ciğerleri büyür ya çin işkencesi gibi küçücük savunmasız bebeklerden bahsediyruz ay yok valla.bi kere bende dedim almayacağım ne olcak çocuk katıldı 1dakkada aynı tuğbacım senin gibi affedemedim kendimi.en fazla 3 ay sonra kalkmayacak zaten biz hamilelikten bu yana neler yaşadık bu mu ağır gelcek...

benimkide bu aralar adet edindi 3 den sonra saat başı kalkıyor meme vermezsem basıyor çığlığı. bende çare arıyorum bunu unutturmak için ama burdakini yapmam yani çoçuk ağlatılırmı öyle yazık yavrularımıza.. ama acilen oğluşuma bu huyunu başka yolla unuturmam lazım hiç böyle değildi çünkü.

birkere denedim öyle bırakmayı gece degil gündüz 5 dak dayanabildim çığlıklarına yanına geldiğimde gözlerinden sel gibi gözyaşı akmıştı hemen kucagıma aldım ve bagıra bagıra agladım bende kendimi bu yüzden hiç affetmicm banada birisi demiştiaglar susar alışsın diye ben yapamadım bidahada asla yapmaaaaaaaaaaaaaaaaaam yapmadım töbe akşam eşim geldi ona anlatırken bile hüngür hüngür agladımda anlattım oda sarılıp senin bebegin o kimsenin dedigine aldırma kendinide suçlama sen muhteşem bir annesin dedi içim rhatladı şimdi hiç aglatmıyorum vik dese hemen bişeler yapıp güldürüyorum bebegimi gece 12 buçukta son sütlü_mamasını yedirip yatırıyorum 4te uyanıyo banada yetiyo zaten uyuduğum saat
bende denedim 5 dk sonra pişman oldum çok agladı kendime kızdım
benim bebegimde çok kalkıyo geceleri. kesintisiz 4 saat uyusa daha ne isterimki
acaba kaşık mamasınamı geçsem diye düşünüyorm tok tutarda çok kalkmaz belki :uhm:

X