SİGARA ve GEBELİK

S

SENACE

Ziyaretçi
Sigara ve Gebelik

Günümüzde tüm dünyadaki kadınların yaklaşık %12sinin sigara kullandığı tahmin edilmektedir.
Bu oran gelişmiş ülkelerde çok daha fazladır. Tahminler sadece Amerika Birleşik Devletlerinde
tüm kadınların %23ünün sigara tiryakisi olduğu yönündedir.
Bu tahminin en korkutucu yanı sigara kullanan kadınların büyük bir kısmının
hamilelikleri süresince de bu alışkanlıklarından vaz geçmedikleri gerçeğidir...

Hamilelikte sigara kullanımı tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı problemidir.
Sigara sadece kadının değil doğmamış bebeğin de sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir faktördür.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan istatistikler kadınların hamilelikleri süresince
sigara içmemeleri halinde yenidoğan ölümlerinin %10 oranında azalacağını göstermektedir.

Her nefeste içinize çektiğiniz sigara dumanı yaklaşık 2500 değişik kimyasal madde içermektedir.
Bu maddelerden hangilerinin bebeğiniz için zararlı olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte
nikotin ve karbonmonoksitin kötü gebelik öyküsü için ana risk faktörü olduğu kabul edilmektedir.
Karbonmonoksit araçların egzozundan çıkan gazın aynısısır.

Sigara içindeki pekçok maddenin etkisi ile vücuta bazı değişikikler yaratır.
Bu değişikliklerin en kısa vadede gerçekleşeni ve dikkat çekeni dolaşım sistemi üzerindeki etkisidir.
İlk çekilen nefesle birlikte damarlarda ve bronşlarda bir büzüşme meydana gelir.
Kan basıncında hafif bir artış ortaya çıkarken kanın oksijen taşıma kapasitesi belirgin derecede azalır.
Bu durum ciddi problemlere neden olabilmekle birlikte çoğu zaman yetişkinler tarafından tolere edilebilir.
Ancak hamile bir kadının ve karnındaki bebeğin tolere etmesi çok daha güçtür.

Sigaranın hamilelikteki etkileri nelerdir?
Hamilelik sırasında sigara içtiğinizde bebeğinize giden ve büyümesi için geresinim duyduğu kan,
oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olursunuz.

Sigara içmeniz durumunda bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini yaklaşık 2 kat arttırırsınız.
1998 yılında ABDde hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden doğan bebeklerin %12si
düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelmiştir.

Yaşına göre düşük doğum ağrılıklı dünyaya gelen bebekler doğum sonrası bazı sağlık problemleri açısından
yüksek risk taşırlar. Bunların en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriliği ve hatta ölüm riskidir.

Öte yandan sigara içilmesi erken doğum riskini de %30 oranında arttırır.
Bununla birlikte gebeliğin 16. haftasında sigarayı bırakan bir anne adayının
bebeğinin düşük doğum ağrılıklı olma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayı ile aynı düzeye iner.
Yani sigaray bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.

Erken doğum riskinin yanı sıra sigara bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini de arttırmaktadır.
Yeni yapılan bir çalışmada hamileliğin ilk 3 ayı boyunca sigara içen kadınların
bebeklerinde daha fazla yarık damağa rastlandığı bildirilmiştir.

Sigaranın hamilelikteki olumsuz etkileri bunlarla sınırlı değildir.
Hamilelikte ortaya çıkabilen bazı problemler sigara içen kadınlarda daha fazla görülür.
Örneğin sigara içen kadınların düşük yapma olasılığı içmeyenlere göre daha fazladır.
Benzer şekilde plasenta previa ya da plasentanın erken ayrılması durumu da sigara kullanan kadınlarda
2 kat fazla karşılaşılan bir durumdur. Plasentanın erken ayrılması durumunda hem anne adayının
hem de bebeğin hayatı ciddi oranda tehlikeye girer.

Sigaranın gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm doğum riskinde yarattığı artıştır.
Hamilelikleri süresince sigara içen kadınların bebeklerinin herhangi bir dönemde
anne karnında hayatını kaybetme şansı sigara içmeyenlere göre çok daha fazladır .

Doğum sonrası etkileri

Sigara ve tütün ürünlerinin olumsuz etkileri sadece hamilelik ile sınırlı değildir.
Hamileliğiniz boyunca sigara içmiş, ve herhangi bir sorun yaşamadan
bebeğinizi dünyaya getirmiş olmanız bundan sonra sorun yaşamayacağınızın garantisi değildir
çünkü hamileliği süresince sigara içen kadınlardan doğan bebeklerde "ani bebek ölümü sendromu"
görülme riski yaklaşık 2 kat artmaktadır.
Ani bebek ölümü sendromu bulunabilen herhangi bir neden olmaksızın bebeğin hayatını kaybetmesidir.
Doğum sonrası bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesi de
ani bebek ölümü sendromu riskini arrtırmakla birlikte bebeğin sigara dumanına
anne karnındayken maruz kalması daha büyük risk yaratmaktadır.

Ani ölüm dışında bu bebeklerde doğum sonrası astım gibi bazı kronik sağlık problemlerine de
daha fazla rastlanmaktadır. Anneleri hamilelikleri süresince sigara içen çocukların
okul performansları da yaşıtlarına göre daha düşük olmaktadır.
Bu çocuklarda matematik başta olmak üzere öğrenme bozuklukları izlenmektedir.
Yine benzer şekilde bu çocuklarda davranış bozuklukları ve antisosyal davranışlara da daha sık rastlanmaktadır.

Sigaranın etkilerini özetleyecek olursak

* Sigara düşük riskini arttırır
* Sigara yarık damak gibi bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini arttırır.
* Sigara erken doğum riskini arttır
* Sigara plasenta previa ve abrubtio plasenta riskini arttırır.
* Sigara düşük doğum ağrılığı görülme oranlarını %30 arttırır
* Sigara anne karnında bebek ölüm riskini arttırır.
* Sigara çocukta ileri dönemlerde astım ve benzeri kronik hastalıkların görülme riskini arttırır
* Sigara çocuğun ileriki yaşamında öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olur.
* Sigara çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir.
* Sigara çocukta davranış bozukluğu görülme riskini arttırır.
* Sigara çocuğunuzunda ileride sigara bağımlısı olma riskini arttırır.

Yapılan çalışmalar günde içilen sigara sayısı ile risk arasında doğru bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yani na kadar çok sigara içerseniz yukarıdaki problemlerle karşılaşma riskiniz o kadar artmaktadır. Ancak bir günde içtiğiniz sigara sayısını azaltmanız riski azaltmakla birlikte tamamen bırakmadığınız sürece sıfıra indirmez. Sigara kullanımının güvenli bir sayısı yoktur. Günde 3-5 tane sigaranın zararı olmaz demek mümkün değildir ancak doğal olarak karşı karşıya kalacağınız risk daha az olacaktır. İdeal olan hamile kalmadan önce sigaraya veda etmektir.

İşte hamileyken sigarayı bırakmanız için 10 neden

Sigarayı bıraktığınızda bebeğiniz de bırakmış olacaktır

Bebeğiniz doğduğunda yaklaşık 200 gram daha ağır olacaktır

Bebeğinizin doğum sonrası hastanede kalış süresi daha kısalacaktır

Hamileliğiniz daha rahat geçecektir.

Hamileliğiniz daha sağlıklı geçecektir.

Bebeğinizin karnınızda ya da doğumdan sonra ölme riski azalacaktır

Doğum sonrası bebeğinizde astım ve alerji gibi hastalıkların görülme riski azalacaktır.

Sütünüz daha sağlıklı olacaktır

Hastalık riskiniz azalacağından çocuğunuzun büyümesini daha keyifli izleyebileceksiniz

Sigaraya vereceğiniz parayı bebeğiniz için harcayabileceksiniz.

Senace sonuna kadar dikkatle okudum..1 hafta içinde 12-13 sigaradan günlük 4 e indirebildim ancak.
Hala cebelleşiyorum..inşaallah tamamen bırakırım.Teşekkürler...çok faydalı bir yazıydı.

Senace sonuna kadar dikkatle okudum..1 hafta içinde 12-13 sigaradan günlük 4 e indirebildim ancak.
Hala cebelleşiyorum..inşaallah tamamen bırakırım.Teşekkürler...çok faydalı bir yazıydı.

HAMİŞ BİR ARKADAŞIM OLARAK FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNMENE SEVİNDİM.
SONUÇTA BİR SÜRÜ İNSAN İSTEYİPTE SAHİP OLAMIYORKEN, SİZ ŞANSLI OLANLAR BUNUN DEĞERİNİ EN BAŞINDAN BİLMELİSİNİZ.

BEBEĞİNİ SAĞLIKLA KUCAĞINA ALMAN ve HUZURLA BÜYÜTMEN DİLEĞİYLE.

arkadaşlar Sanirim Hamile Olupta Sigara Içen, Sadece Hülyacimdi.
çünkü Birtek O Okuduklarindan Memnun Kaldi.

Eğer Hiç Biriniz Kullanmiyorsaniz çok Sevindim.

senace paylaşımın için çok sagol.ben kullanmıyorum eşimde kullamaz.evimiz çok temiz kokuyor içilen evlere gittigimde kokudan midem bulanıyor.geçen hafta kayınvalidemler geldi.kaynanam kayınbabam görümcem yakıp yakıp söndürdüler yanımda.bende sinirlendim kızdım.alındılar biraz ama napayım ben hamileyim.daha önceleri bu kadar hassas degildi burnum.hiç dert etmiyordum içtikleri zaman.hülyacıgım sende tamamını bırak olurmu.bebegin bagırır sana sonra anne beni boguyorsun diye:)))))))))))

senacım bılgıler o kadar yararlıkı cok tesekkurler bende gunde bı paketten 5-6 taneye ındırebıldıım hulyacım gıbı bende cebellesıyorum aslında cok zararlı bı mahluk bu ya neyse canım cok sagol bılgıler ıcın

zor ya bi anda kesip atamıyo tiryaki olan insan bende içiyodum günde 6-7 tane 3-4 düsürdüm onu bile yarım yamalak içiyorum bazen içime çekmiyorum bazen yarıda söndürüyorum eşim içiyo yanımda bile bırakcam içmicem diyodu ama o içdiği için bende bu sefer içmek istiyorum sigaradan tiksinmek istiyorum artık içmek istemiyorm dumanı bıle ıcmekten daha zararlı

bende hamile iken sigara icmistim. Esim bana yardim etmek icin sigarayi birakti ama ben birakamamistim .Gizli gizli iciyordum. nedenine gelince o zamanlar evlenerek almanyaya yeni gelmistim. Yanimda hic tanidigim dostum arkadasim yoktu, esim ise gidince sigaraya sariliyordum , onu arkadasim yalnizligimi gideren bir dayanak olarak görüyordum ama abartmadan iciyordum. Allahima sükür oglumda hic bir problem olmadi hatta 4,250 kg dogdu. Dogumuma 2 hafta kala cok asiri bir depresyona girmistim acaba bebegime birsey olurmu diye ama dedigim gibi sansliydim allahima sükür sapa saglam dogdu bebegim. Herkez böyle sansli olmayabilir. Allahim insallah hepinizin bebisini nurtopu gibi saglikli ve dünyanin en güzel bebekleri yapar a.s.:1hug:

ya üff aynı sorun bendede var ne kadar zararlı olduğunu biliyorum ama napiim günde nerdeyse 1 paket içiyodum ama şimdi2-3 taneye indirebildim hamile kaldığımdan beri sanki bişey beni sigaraya çekiyo bazen gerçekten yemek istiyorum nerdeyse oysa tiksinmeyi çok istiyorum inşallah oğluşumda bi problem olmas ama gerçekten elimde değil ...çok üzülüyorum ama olmuyo işte 1 gün içmesem akşam 1-2 defa çekip söndürüyorum sigarayı :KK43:

kızlar inanın herşey beyinde bitiyor yeterki isteyin on senelik bir kullanıyken iki günde bir paket falan içiyordum hamile olduğumu öğrendiğim saniye de tiksindim dediğim gibi bize emanet olarak verilen o küçük mucizeyi düşünün onu orada boğmak istemezsinizdeğil mi anneleri bakın sitede bir çok arkadaşımız var bebek sahibi olmak için nelerimi vermezdim diyen lütfen bahşedilmiş bu güzelliğe bu kötülüğü yapmayalım biraz gayret sadece

güzel hamiş arkadaşlarım benimm

Hic mide bulantim olmadi tabi bu yuzden sigaradan tiksinemedim. Normalde gunde 5-6 sigara icerdim( 10 yildir icerim) simdi gunde 1 veya 2 gunde 1'e dusurdum onu da sarki soyleyerek falan iciyorum kendi kendine bitiyor :KK70: ... Bu kadarindan da artik birsey olacagini sanmiyorum Allahin yardimiyla...

X