Aile Planlaması Sigara içen ama doğum kontrol hapı kullanan var mı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

tibettem

Guru
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2008
440
238
sigara içen ama doğum kontrol hapı kullanan varmı?hani 2-3 kadında kan pıhtılaşması sorunu oluşmuştu..şimdi bende hapla korunmak istiyorum ama korkuyorumda

Sigara iciyorum dogum kontrol hapi kullaniyorum hicbirsey olmuyor ama tibbi bakarsan sigara icen kadinlarin 35 yasindan sonra dogum kontrol hapi kullanmasini jinekologlar tavsiye etmiyor kan pihtilasmasi yapiyor cunku. Cok sigara icmemeye dikkat et heryonden saglikli:)

Maalesef ben... Şu ana kadar çok şükür bir sorun olmadı ama çok riskli olduğunu biliyorum.

yarım paket civarı içiyorum doktorum spiral diyor ama ben cesaret edemiyorum o yüzden hap düşünüyorum daha önceki yıllarda sigara içerken yine doğum kont hapı kullanmıştım birşey olmamıştı ama işte haberler ürküttü beni....peki hangi hapı kullanıyorsunuz

bende hem sigara içiyorum hemde doğum kontrol hapı kullanıyordum 3 ay önce bıraktım
bu şekilde 2 yıl kullandım birşey olmadı...Ama tabii ki aslında sağlıklı olmadığını biliyorum...

her ikisinide çok uzun zamandır kullanıyorum birşey olmadı......sağlık yönünden sigara kötü bişey zaten ama bi sorun yaşamadım..:KK71:

ben de bir buçuk sene yasmin kullandım ve günde 1 paket sigara içtim.bir şey olmadı ama yine de dikkat etmek gerekiyor.

ben bu konuyu doktoruma sormuştum. eğer 35 yaş üstü değilseniz sorun olmaz dedi. 35 yaş üstü için damarlarda sorun olma riski varmış.

Kan pıhtılaşmasından ziyade gelecekte meme kanseri riskini arttırdığı söylenen bir uygulama. Bilmek istediğin hemen düşüp hastanelik olup olmayacağın ise şayet, kişisel yanıtım "Hayır." Ancak gelecekte başına gelebilecek türlü sağlık sorunlarından endişe duyuyorsan sigarayı bırakmak en doğru karar. Çünkü İçtiğimiz her sigara haplı ya da hapsız canımıza okuyor ve gelecek bazen sandığımızdan daha çabuk kapımızı çalabiliyor.

1,5 yıl hap kullandım aynı zamanda sigara tam gaz ...

Içmemek yada az içmek en iyisi aslında,birçok hastalık hemen belli etmiyor ki kendini...

5 yıldır sigara :26: 9 aydır yasmin adlı doğum kontrol ilacını kullanıyorum. Herhangi bir zararını görmedim ama erken mi konuştum :KK1:

ya arkadaşlar benim kafam çok karışık bu konuda...
günde kafadan 15tane içerim bu bir
jinekoloğum sigara varken asla hap kullanma dedi (ben daha 24 yaşındayım) bu ikiiii
diğer yöntemler için çok pinpirikleniyorum bu üüüüüç

Ne yapacağım ben? :KK43:

Riskleri az değil ki... Minicik kan pıhtısı yüzünden ölüp gidebiliriz Allah korusun :KK14:

Aynı endişeyi taşıyorum :KK43: bende bir de çok aldırdığını yazıyor herkes o da ayrı sorun :26:

ya arkadaşlar benim kafam çok karışık bu konuda...
günde kafadan 15tane içerim bu bir
jinekoloğum sigara varken asla hap kullanma dedi (ben daha 24 yaşındayım) bu ikiiii
diğer yöntemler için çok pinpirikleniyorum bu üüüüüç

Ne yapacağım ben? :KK43:

Riskleri az değil ki... Minicik kan pıhtısı yüzünden ölüp gidebiliriz Allah korusun :KK14:

arkadaşım minicik bi kan pıhıtısı yüzünden ölmekten korkcağına kafadan 15 sgrayı içme ozmn.yada azalt.
bnde sgra kullnan biriyim aynı zmnda dk hapıda.drmda bana aynı şeyleri söledi.ama benmki günde en fazla 5sgra.gerçi bunun 5i 15i yok:KK20: ama ölüp gtmekten korkcak kdr tiryakisi değlm.
hayatına bukdr önem veriyosan ya sgrayı ya hapı brakmalısn bnce.
söylemesi kolay demeden:KK34:

Konu güncel değil ama bili de yazmamak olmaz şimdi..

Bizim bir akrabamız tam da bu nedenle 30 yaşında ölümden döndü. haftalarca komada kaldı, beynine pıhtı atmış... doktorlar ümidi kesmişken hayata döndü ancak hala tam olarak sağlığına kavuşmuş değil, kaç yıl geçti hareketleri, konuşması eskiye dönmedi malesef... uzun yıllardır sigara içiyordu. 35 yaş üstünün kesinlikle böyle bir şey yapmaması gerek. ailenizde kalp damar hastalığı geçmişi varsa daha genç yaşta da risk var... Ancak asıl gereken sigarayı bırakmak. Ben tiryakiydim bir zamanlar ama sigarayı bırakalı bir buçuk yıl oldu. Küçücük yaşta başlamış günde 1 paketten fazla içiyordum. Sabah gözümü açar açmaz sigara yakardım, gece uyanır sigara yakardım. Üstelik stresli bir işim var. Ben bıraktıysam herkes bırakır inanın, imkansız diyordum ama değilmiş. Yine de olur da bırakamıyorsanız ya da bırakmak istemiyorsanız doktorunuza danışın. ilacı sağlık sorunu için değil de doğum kontrolü için kullananlar doktorlarına sorup 3 aylık iğneleri deneyebilir. onların da yan etkisi var ama sanırım sigara içen hanımlar için daha çok tercih ediliyor..
Bile bile sigarayla ilacı kullanan çok maalesef, yapmayın kızlar ne olur, o uyarı ciddi bir uyarı.
sağlıkla oyun olmaz :KK20:

Ya ben 22 yaşındayım kıl problemim var ve seneye evlenicem sigarayı bıraksam hadi iyi hoş ama ne zaman yeniden kullanmaya başlıcam valla bilmiyorum doktor yazmıyor doğum kontrol hapını sigara içtiğim için yok diyo kadın. Ne yapıcam valla bilmiyorum.

X