Gebeliğe Hazırlık Sezeryan sonrasi normal doğum. 🤔

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Geçenlerde bi doktor paylaşmıştı
Sezeryandan sonra vajinal doğumda sezeryan yeri içten yırtılabilip bebek karın içine doğabilir ve annede aşırı kan kaybından hayati tehlike Olablir diye anlatmıştı

Ama destekleyen doktorlar da var araştırıp bulmanız lazm
RABBİM gönlünüze göre versin inşaAllah

Çok güzel düşünmüşsünüz inşallah eşiniz de sizi son nefesinize kadar el üzerinde tutar, evlatlarınız size yardım edebilmek için birbiriyle yarışır inşallah

Anneciginize çok geçmiş olsun. Çok acele etmeyin. Bebeğe hazırlanmaya çalışın. Güzel videolar izleyin kıyafetlere bakın vs. Ruhsal olarak hazır olun. Siz mutlu olun ki bebeğimiz de mutlu olsun
Teszkkur ederim sagolun ben kiz 3 e girsind ebi anavim eher hala hayatta olursa sayet yaza dogru hazirligimi yapacam ins kis olmadan anacima veririm mujdemi cok sikintilae çektik ins bu son olur anam kurtulurda bend eburda szn sakrak eski halime donerim iyiki actim bu konuhu diz bana guzel fikirler verdiniz

Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin, korkulmaz mı?
Gerçekten pişmiş tavuk mu desem bedevi şansı mı desem bilemedim.
Benim ikinci doğumda kaldı o travma ve bir daha doğursam kesinlikle sezaryen olur.
Sizi çok çok iyi anlayabiliyorum, mesele acıdan çok öte bir şey.
Hayatınız elinizden kayıp gidiyor ve ağlayan bebeğinize siz hariç herkes bakıyor, bu bile insanı inanılmaz etkiliyor.
Tabi şöyle böyle yapın diyemem ama, sonlara kadar bu travmayı atlatamazsanız, hiç zorlamayın olun sezaryen.
Korkuyu pekiştirmenin manası yok, ama üzerinden gelirseniz belki de ilkinde yaşayamadığınız birçok güzelliği bunda tadarsınız, belli mi olur

Çok ama çok teşekkür ederim canım,en temizi sezeryan galiba,şimdi yazını okuyunca yaşadıklarım tekrar gözümün önüne geldi de yok yok sezeryan en iyisi.tabi bebiş o vakte kadar sürpriz yapıp kendiliğinden çıkıp gelmezseçok sağol tekrardan.Allah razı olsun

Sezaryenden 2 yıl geçince normal deneyebilirsiniz diye biliyorum. Yengem doğurdu ya! Birincisi 3 yaşındaydı.

Hepinoze cok teşekkür ederim kizlar sagolun allah razi olsun cidden samimi bir forum oldu desteginiz icin dualariniz iyi dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim

Normal dogumdan korkuttunuz beni
Hemen çok güzel bir doğum hikayesi anlatayım, arkadaşımın:)
Doğuralı 1 ay falan oldu, ilk doğumu.
Sancı başlayıp suyunun gelmesiyle bebeğini kucağına alması 3 saat sürmüş sadece.
Ki normal doğumda bu zirve sürelerdendir.
3 cm ile hastaneye yatıp, bir saat sonra 7 ye ulaşmış, 7 de epidurali verip 1 saat öyle beklemişler hopp doğuma:)
Ben anlamadım nasıl oldu nasıl doğurdum, karın ağrısı çektim o kadar diyor.
Dikişlerindeki rahatsızlık hissi de 2 haftada geçti, tabi sancıyı da az hissedince dikiş acısı hissedilir kaldı 3, 5 tane varmış, ama çok çok muhteşem bir doğum olayı gerçekleştirdi.
Bebek 3800 doğdu, küçük de değil.
Hepsi sağlıklı mesut yaşıyorlar, ömürlerince öyle olur inşallah:)

Yorumunuza istinaden birşey demek istiyorum.ben 1 cm ile devlet hastanesine yattım geceden sabaha kusa kusa 7cm e cıktı yalvardım sezeryan diye ama yanımda annem destek verecek konumda değildi üzülüp daha da moralimi bozuyordu.embe ve hemsirelerde oyle zaten devlette.neyse banada normal doğum için fitil vb birşey verebilirlerdi diye düşünüyorum.3cm kalmıştı. Ama tüp bebek diye sezeryan aldılar sonunda.
Aradan bir sene geçti ve ben kapalı miyom ameliyatı oldum.5 günde ufak yaralarım 1 ayda da tamamen düzeldim.
Eğer iyi bakilirsam vücudumu zorlayacak işler ile uğraşmazsam.2. Bir çocuğum olsa normal doğururum diye düşünüyorum(arada kendini hatırlatan makat çatlağına ragmen).tabi özelde yani yanımda biri olmalı elimi tutup destek olmalı dikkatimi dağıtmalı.moral vermeli(tabi ikinciyi yapacak ne koca var ortada ne imkan)

Bende kendi doğum hikayelerini anlatayım 3 tane normal doğum yaptım ve iyi ki normal olmuş diyorum.

Birinci doğumum almanyada oldu, bebek 36. Haftaya kadar tersti dönmezse sezeryan diyorlardı ama sonra aniden döndü, 39 haftalık suyum geldi ve doğuma gittim ama bebek çok Yukardaydı ve sancı yoktu. Bu sefer bebek inmezse sezeryan dediler. Bu arada suni sancı verdiler ama bebek hala inmedi sonra bunun için egzersizler vardı onları yaptırdı eve ve hiç acele etmediler öyle saatler geçti en son tamamen açılma oldu ve bebek de inmişti doğum yaptım 2 defa tüm gücümle ıkındım ve çıktı ve sadece 2 dikişim oldu. Hemen ayağa kalktım, dikişler sadece bir kaç gün acıdı sonra düştü. Bebek 3350 gram 49 Cm.

İkinci doğumum ilkten 17 ay sonrayı o da yine almanyadaydı. 40 hafta olunca suyum geldi sancı yoktu biraz bekledim sonra doğuma gittim. Ultrasona aldılar bebek büyük görünüyor istersen sezeryan yapalım dediler ben istemedim. Yine suni sancı aldım bebek doğum kanalındaydı bir kaç saat açılmayı bekledim açılma olunca doğum başladı ve yine 2 ıkınmayla doğdu. Bu sefer hiç dikiş yoktu hemende kalktım. Bebek 4040 gram 54 cm.

Üçüncü doğum Türkiyede devlet hastanesinde oldu. Tam 40 haftalıkken suyun geldi gittim hafif sancı da vardı. Orda sancılarla birlikte açılmayı bekledim. Bebek büyük sezeryan ol dediler ama istemedim hatta kağıt imzalattılar tüm riskleri alıyorum diye. Bebek biraz yukardaymış onun için biraz egzersiz yaptım yine ama acele etmediler tam açılma olunca doğum başladı ve doğdu yine dikişsiz yine hemen ayağa kalktım. Bebek 3600 gram 52 cm. Daha büyük bekleniyordu ama çok döndüğü için kordona düğüm atmış o yüzden son haftalarda yeteri kadar büyümemiş.

Sorunuza dönecek olursak sezeryan dan sonra normal doğum avrupada çok yaygın. Her doğuma ayrı bakıyorlar orda yani ters olduğu için sezeryan oluyorsa bu her hamilelikte olabilevek bir sorun değil. Orda evde doğumlarda oluyor ama önceden sezeryan olduysan evde yapamıyorsun hastanede yap diyorlar o durumda. Benim arkadaşım ilkini normal doğurdu, ikinci ters olduğu için sezeryardı, üçüncü yine normal oldu bir kaç ay önce.

Cidden ben ikinciyi dusunuyorum ve en azindna suyumu yada nisani beklicem rabbim buyul bi denerim en azindan

1 cm ile yatışınızın yapılması enteresan olmuş, o süreç çok yavaş ilerler.
sezaryene alacaklarsa niye o kadar acı çektirdiler, ya doğum kanalına iyice inip kafası çıkıyor olsaydı?
Tövbe tövbe...
Ben 3 cm ile yatıp, sunni sancılarla 10 saat sonra 7 ye ulaşabilmiştim mesela.
Öylesi böylesi geçip gidiyor değil mi her şey, Allah evladınızı size bağışlasın.
Yanınızda tutacak eliniz yoksa da ilahi güç, kudret var daima:)

41 kere maşallah, imrenilmeyecek gibi değil.
Bazı vücutlar doğum için çok elverişli, doktor tabiriyle rahmi kaydırak gibi oluyor diyorlar.
Sizinki öyleymiş, Allah evlatlarınızı size bağışlasın.

41 kere maşallah, imrenilmeyecek gibi değil.
Bazı vücutlar doğum için çok elverişli, doktor tabiriyle rahmi kaydırak gibi oluyor diyorlar.
Sizinki öyleymiş, Allah evlatlarınızı size bağışlasın.
Amin Allah razı olsun. Benim doğuma kadar olan zaman biraz sancılı geçti ama doğum başlayınca çok hızlı oldu ve birinci hariç yırtılma olmadı, bebeklerimin kafaları da büyüktü yani ona rağmen yırtık kesi yoktu. Bu herhalde birazda kendine güvenmekle alakalı, beni hep sezeryana yönlendirdiler sebeplerde vardı biraz korksaydım tamam derdim ama ben normal istedim hep. Ve almanyada öyle kolay kolay sezeryan lafını kullanmazlar.

Son doğumum buradaydı başhekimin kontrolu altındaydım o yapacaktı o hep bebeğin kafası büyük bebek büyük olacak dedi ama normal doğum yanlısı doktor ve ben öncekilerde büyüktü deyince tamam bu da normal doğar demişti ama benim suyum gece geldi ve ben acilden giriş yaptım. Orda çok baskı yaptılar sezeryan olayım diye işte bebeğin kafası takılar omzu takılır oksijensiz kalır sen çok yırtılırsın idrarını tutamazsın vs vs. ama ben istemedim. Odaya alınıp doğum başlayınca başhekim geldi açıklığa bakarken acilde ki doktorlara kızdı bu kadın normal doğuma çok elverişli niye sezeryan diye diretmişler diye. Şu an hiç bir sıkıntım yok çok şükür 3 normal doğumdan sonra hiç doğurmamış gibiyim

Uzun uzun yazdım ama önceki sayfalarda normal doğumdan hep olumsuz bahsetmişler ve normal doğum güzelde olabilir demek istedim. İnşallah tüm anne adaylarının sağlıklı güzel doğumları olur.

Ben o elin eksikliğini hissettim hep sancılarım yüzünden bi titreme aldı ki sinirlerim bozuldu.artik son evreye yaklaşmıştık. Hasta bezini çıkarıp ayagimin altına yeşil bez sermişti ebe.yatagin kenarında saga sola sallaniyordum biraz .7cm di
Çatı muayenesi ile canımı yakacaklarına fitil gibi bisey verselerdi daha çabuk olurdu diye düşünüyorum
geceden beri şancı çekmekten güçsüz kalmıştım artık.
bir tanıdık ,epizyo yapsalarda artık son evrede fitil verip açılmayı hizlandirdiklarini söylemişti.o da devlette doğurmuştu.
Ilk dogumum olduğu için normal istemiştim aslında yoksa benim gibi tüp bebek yapanlar çoktan 39.
Haftaya özel hastane yada devlette gün almıştı .zaten 39 u da beklemedi 36+5de dogdu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…