Sezeryan Doğum Ile Ilgili Detay Bekliyorum

Strawberry_83

Guru
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
5.352
1.396
SLM NORMAL DOĞUMDAN KORKTUĞUM İÇİN SEZERYAN DÜŞÜNÜYURM TÜM DETAYLARI İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM yerimseniben

daha önce üye olduğum bir siteden alıntıdır..bilginize..umarım yardımı olur..

genel anestezi ile oldu benim sezaryen ameliyatım. son anda anestezi doktorum panik halime bakıp genel anestezi almamın daha mantıklı olduguna karar verdi bende tmm dedim. aklıma gelen birkac onerim var;;;

- sakin olun, cok korkmayın. olmeyeceksiniz en fazla bir saat uyuyup bebeginize kavusacaksınız, oyle dusunun.

- sonda ve lavman seceneklerini doktorunuzla onceden konusun. sonda cok acıtan bir uygulama degilmis, bana yapıldı. ama dilerseniz sizi uyuttuktan sonrada takabiliyorlar.

- ameliyathane buzhane kadar soguk haberiniz olsun. mumkunse yanınıza bir cift yun corap alın, ayılma odasında hemsireye giydirmesi icin onceden verin..

- ameliyat oncesi sizi cırılcıplak soyacakalar, utanmayın. karnınıza ve dizlerinize kadar heryerinize baticon surecekler. bu yapılması sart olan bir prosedur, bilginize...

- kameranızı ya da fotograf makinenizi daha once cekim yapmıs bir kisinin eline verin, ameliyat sırasında cekimi o yapsın. bebegin ilk anları guzel cıksın:))bizim hastanemizde bu isi daha once yapan bir kisi vardı sansımıza, ona verdik kamerayı, goruntuler superrr...

- kendinize geldikten sonra hafif bir sersemlik hissi yasayacaksınız bu gayet normal, sanki bir sise sarap icmis gibi oluyor insan, tadını cıkarın:)))

- operasyondan tam altı saat sonra hemsireler gelip sizi yurutecekler, korkmayın. dik durun, diis yerleriniz patlamaz:)))

- oksurunce ve hapsırınca dikis yerlerine birsey olmuyor...

- cok acı cekiliyor, agrılar cok fazla oluyor, dayanılmaz acılar yasanıyor diyenlere inanmayın. yok oyle birsey. olsukca basit bir operasyon. ben aynı gun ayaga kalkıp yurudum, iki gun sonra normal yasantıma devam ettim.

- orkid'lere guvenmeyin, ilk uc gun cok yogun bir kanama oluyor hasta bezi aldırın.

- operasyondan tam dort gun sonra benim dr'um ayakta dus alabilecegimi soyledi. yok oyle bir hafta iki hafta beklemek, inanmayın oyle diyenlere...

bizim sezaryen ameliyatımız saat 10:00'da basladı. beni ameliyata hazırlamaları tam onbes dakika surdu. anestezi dr'u beni bayılttıgında saat tam 10:15' idi. kızım ise saat 10'u 20'i gece dogmus. ben kendime geldigimde saat tam 11'idi. ortalama bir saatlik bir islem yani...

aklıma gelenler bunlar, diger sezaryen ameliyatı geciren arkadaslarda belki ekleme yapmak isterler...

yok yok sezaryan en iyisi uyuyosun kalktığında kucağında çocuk rüya gibi bence rahat ve ağrısız doğum illaki vardır ağrısı ama bence normalden iyidir:KK70:

sezeryandan bende çok korkuyordum ama beklediğim kadar kötü değilmiş uyandığımda acım vardı ağrı kesici iğne yaptılar öğlen saat 1 gibi sezeryan oldum akşama doğru yürüdüm bebeğimi emzirmeye başladım yatıp kalkarken biraz ağrım oldu okadar oda normaldir korkulcak hiçbirşey yok endişelenmeyin

normal doğumdan çok korkuyoruz ama bazıları o kadar rahat doğum yapıyorlarki .
benimde ağrı eşiğim çok düşük o yüzden sezeryan istiyorum ama keşke normal doğurabilsem.hemen ayağa kalkıyorsun sütünde hemen geliyor.
sezeryan olanlara spinal anestezi ile sezeryanı öneririm bebeğin ilk ağlamasını duyuyorsun ameliyat sonrasıda birkaç saat hiç ağrı duymuyorsun belden ağağısı uyuşuk olduğu için.sadece spinal sezeryanda tansiyon düşüyor ve mide bulantısı oluyor.ama o kadarda olsun
Allah hepimize miyadında hayırlı doğumlar nasip etsin

kızlar eylülde doğum yapanların hikayelerine daldım buaralar evet ağrı oluyomuş ama o kadarınıda göze alıyoruz dimi :KK70: inşallah allah hepimize ağrısız rahat doğumlar nasip etsin biran önce zaman gelsede doğum hikayemi bende yazabilsem :KK70:

Her normal doğumda süt hemen gelmiyor.Süt konusunda pek farkları olduğunu düşünmüyorum.Tecrübeli arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla.
Benim aslında ağrı eşiğim çok düşük değil Normal doğuma dayanabilirim gibi geliyor.ama ben de psikolojik korkularım nedeniyle normale yaklaşmıyorum.

Her normal doğumda süt hemen gelmiyor.Süt konusunda pek farkları olduğunu düşünmüyorum.Tecrübeli arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla.
Benim aslında ağrı eşiğim çok düşük değil Normal doğuma dayanabilirim gibi geliyor.ama ben de psikolojik korkularım nedeniyle normale yaklaşmıyorum.

sezeryanla kıyaslarsak normal doğumda süt çok daha erken geliyor.ben sağlıkçıyım hergün ortalama 2 sezeryana giriyorum,nöbet tuttuğum içinde hastaları ameliyat sonrasıda görüyorum.sezeryan bebekleri için genelde mama hazırlanıyor çünkü bebekler doymuyor ve sürekli ağlıyor.tabi nadirde olsa hemen bol bol sütü gelenler var.

daha önce üye olduğum bir siteden alıntıdır..bilginize..umarım yardımı olur..

genel anestezi ile oldu benim sezaryen ameliyatım. son anda anestezi doktorum panik halime bakıp genel anestezi almamın daha mantıklı olduguna karar verdi bende tmm dedim. aklıma gelen birkac onerim var;;;

- sakin olun, cok korkmayın. olmeyeceksiniz en fazla bir saat uyuyup bebeginize kavusacaksınız, oyle dusunun.

- sonda ve lavman seceneklerini doktorunuzla onceden konusun. sonda cok acıtan bir uygulama degilmis, bana yapıldı. ama dilerseniz sizi uyuttuktan sonrada takabiliyorlar.

- ameliyathane buzhane kadar soguk haberiniz olsun. mumkunse yanınıza bir cift yun corap alın, ayılma odasında hemsireye giydirmesi icin onceden verin..

- ameliyat oncesi sizi cırılcıplak soyacakalar, utanmayın. karnınıza ve dizlerinize kadar heryerinize baticon surecekler. bu yapılması sart olan bir prosedur, bilginize...

- kameranızı ya da fotograf makinenizi daha once cekim yapmıs bir kisinin eline verin, ameliyat sırasında cekimi o yapsın. bebegin ilk anları guzel cıksın:))bizim hastanemizde bu isi daha once yapan bir kisi vardı sansımıza, ona verdik kamerayı, goruntuler superrr...

- kendinize geldikten sonra hafif bir sersemlik hissi yasayacaksınız bu gayet normal, sanki bir sise sarap icmis gibi oluyor insan, tadını cıkarın:)))

- operasyondan tam altı saat sonra hemsireler gelip sizi yurutecekler, korkmayın. dik durun, diis yerleriniz patlamaz:)))

- oksurunce ve hapsırınca dikis yerlerine birsey olmuyor...

- cok acı cekiliyor, agrılar cok fazla oluyor, dayanılmaz acılar yasanıyor diyenlere inanmayın. yok oyle birsey. olsukca basit bir operasyon. ben aynı gun ayaga kalkıp yurudum, iki gun sonra normal yasantıma devam ettim.

- orkid'lere guvenmeyin, ilk uc gun cok yogun bir kanama oluyor hasta bezi aldırın.

- operasyondan tam dort gun sonra benim dr'um ayakta dus alabilecegimi soyledi. yok oyle bir hafta iki hafta beklemek, inanmayın oyle diyenlere...

bizim sezaryen ameliyatımız saat 10:00'da basladı. beni ameliyata hazırlamaları tam onbes dakika surdu. anestezi dr'u beni bayılttıgında saat tam 10:15' idi. kızım ise saat 10'u 20'i gece dogmus. ben kendime geldigimde saat tam 11'idi. ortalama bir saatlik bir islem yani...

aklıma gelenler bunlar, diger sezaryen ameliyatı geciren arkadaslarda belki ekleme yapmak isterler...

gayet güzel ve sakinleştirici anlatmışsınız.inşallah bizde böyle anlatırız.

arkadaşlar şöyle düşünün yüzyıllrdır insanlar dogal yöntemlerle doguruyor.iyice ileriye gidin hastane görmemiş doktor görmemiş olaninsanlar evlerde doguruyolarmış bunların hiçmi sezaryan gerektiren durumları yokmuş ve sadece insanlar degil bütün canlılar dogal yöntemlerle doguruyorlar sonuçta hastanede doguracaz bu işi bilen insanlar yanımızda olucak.birde kafamızı nasıl bir doguma hazırlarsak öyle bir dogum geçiririz herşey gayet normal sancıları çekmek bile biyerde zevk vermeli çünkü sonunda mutluluk var.

arkadaşlar şöyle düşünün yüzyıllrdır insanlar dogal yöntemlerle doguruyor.iyice ileriye gidin hastane görmemiş doktor görmemiş olaninsanlar evlerde doguruyolarmış bunların hiçmi sezaryan gerektiren durumları yokmuş ve sadece insanlar degil bütün canlılar dogal yöntemlerle doguruyorlar sonuçta hastanede doguracaz bu işi bilen insanlar yanımızda olucak.birde kafamızı nasıl bir doguma hazırlarsak öyle bir dogum geçiririz herşey gayet normal sancıları çekmek bile biyerde zevk vermeli çünkü sonunda mutluluk var.

kesinlikle katılıyorum, bu kadar çok istediğimiz bir yavrumuzun gelmesi bizi bu kadar teleşlandırmamalı dimi:CüvCüv:

malesef anlattığınız dönemlerde doğum esnasında ne kadar bebek ölümü yaşandığı ile ilgili bilginiz varmı peki..o dönemde evde doğuran kadınlar bebeğin ters olduğunu herhangi bir problemi olup olmadığını bilmeden doğum yapmaya çalışıp bebeklerini kaybettikleri ile ilgili bilginiz varmı..
tıp ilerlemişken bunun imkanlarından faydalanıp bebeği son ana kadar izleyip ne şekilde doğum yapacağımıza karar veren doktorlara kendimizi emanet etmeliyiz..normal doğum diye tutturup dr unu dinlemeyen ve son anda yapamayıp sezeryana alınan çok insan tanıyorum..
aynı zamanda bebeğin herşeyi normal iken de sezeryan isteyen de ..psikolojik durumlar hariç dr ne önerirse onu yapmak lazım..neticede bir dr dan daha iyi bilemeyiz..

kimi insan sezeryandan çok iyi bahsederken kimi de çok acı verici olduğuınu kimi normali överken kimi de bir daha yapmayacağını söylüyor..bu kişiden kişiye değişim göstermektedir..
bence geçmişteki insanları düşünüp onlar yaptıysa bende yaparım o zaman evde doğururum diye düşünmek çok yalnış..

doğum sancılarınız tuttuğunda kimseyi gözünüzün görmeyeceğini ve evde 1 dakika dahi bekleyemeyeceğinizi o gün gelince anlayacaksınız..kendinizi bir an önce dr unuzun güvenli kollarına bırakmak isteyeceksiniz..emin olun böyle olacak..

herkese istediği gibi hayırlı doğumlar diliyorum..

yok yok sezaryan en iyisi uyuyosun kalktığında kucağında çocuk rüya gibi bence rahat ve ağrısız doğum illaki vardır ağrısı ama bence normalden iyidir:KK70:

merhaba ben son ana kadar normal doğum isteyip ve suyumun gelmesiyle hastaneye giden ancak rahim açılması olmadığından ve bebeğimde iri olduğundan doğumum gerçekleşemedi ve zorunlu sezeryan oldum şimdi ikinci bebeğimde yine normal doğurmak istedim ama artık bunun iyi bir fikir olmadığını söylüyor doktorlar. ben daha önce hiç doğum yapmamış kişilere normal doğumu tavsiye ediyorum çünkü sezeryan doğum yapmak ile aynı şey değil hamile uyuyorsun ve uyandığında yanına bir bebek getirmişler sahiplen sahiplenebilirsen bana ameliyat sonrası aniden de sezeryana girmiş olmamdan olsa gerek belkide bilemiyorum ama lohusa depresyonu oldu ve 20 günüme mal oldu belkide herşey normal seyrinde olsaydı bebeğimin doğumunu görseydim onu ilk anda göğsüme yatırsalardı sıcaklığını hissetseydim daha iyi olacaktı giyinmiş aklanmış paklanmış annesinin ayılmasını bekleyen bir bebek görmek çokta keyifli bir durum değil zaten acıların olduğu için bebeğini kavrayıp emziremiyorsun bile evet öldürecek cinsten ağrılar değil ama sırf korkudan dolayı sezeryan yapmak bence çokta uygun bir durum değil risk varsa tercih edilmeli zaten neden yurt dışında yapmıyorlar da bizim bu herşeyi parayı döken memleketimizde bu kadar çok yapılıyor bu uygulama birde bunu düşünmek lazım

benim ablamda korkudan sezeryan oldu ve daha ameliyathane kapısında ikinciyi normal doğuracam diye ağlayarak uyandı benden söylemesi normal doğum adı üstünde normal olan yanı ama tabiki dr.unuz çok zor bir doğum olacağını söylüyorsa zaten dünya kadar dikiş yiyecekseniz onu bilemem ama herkesinki öyle zor olmuyor kızlar korkmayın bence ben çok üzülüyorum iki tane evladım olacak ve ben doğurmadan öleceğim doğum ne demek bilemeden bu duyguyu tadamadan yaşayacağım anlatanlarada böyleeeeee bakarım artık:))

ya neden bence bu kadar konu ediliyorki ..sezeryan veya normal neticede her ikisinde de bebeğiniz kollarınızda ha yarım saat önce ha sonra..daha sonra ömrünüzün sonuna kadar sizinle olan bebeğiniz..
ahh ahhh diye başını taşlara vurmanın ben ne yaptım keşke şöyle yapsaydım demek yersiz bence ,neticede gelen yine sizin yavrunuz ha alttan ha üstten..bırakın acıyı sızıyı sancıyı hepsi geliiir , geçer ..yanınıza kar kalan minicik bebeğiniz..bence keyfini çıkarın ve düşünmeyin doğumu..o anda ne gerekiyorsa o olacak zaten bu kaçınılmaz..

malesef anlattığınız dönemlerde doğum esnasında ne kadar bebek ölümü yaşandığı ile ilgili bilginiz varmı peki..o dönemde evde doğuran kadınlar bebeğin ters olduğunu herhangi bir problemi olup olmadığını bilmeden doğum yapmaya çalışıp bebeklerini kaybettikleri ile ilgili bilginiz varmı..
tıp ilerlemişken bunun imkanlarından faydalanıp bebeği son ana kadar izleyip ne şekilde doğum yapacağımıza karar veren doktorlara kendimizi emanet etmeliyiz..normal doğum diye tutturup dr unu dinlemeyen ve son anda yapamayıp sezeryana alınan çok insan tanıyorum..
aynı zamanda bebeğin herşeyi normal iken de sezeryan isteyen de ..psikolojik durumlar hariç dr ne önerirse onu yapmak lazım..neticede bir dr dan daha iyi bilemeyiz..

kimi insan sezeryandan çok iyi bahsederken kimi de çok acı verici olduğuınu kimi normali överken kimi de bir daha yapmayacağını söylüyor..bu kişiden kişiye değişim göstermektedir..
bence geçmişteki insanları düşünüp onlar yaptıysa bende yaparım o zaman evde doğururum diye düşünmek çok yalnış..

doğum sancılarınız tuttuğunda kimseyi gözünüzün görmeyeceğini ve evde 1 dakika dahi bekleyemeyeceğinizi o gün gelince anlayacaksınız..kendinizi bir an önce dr unuzun güvenli kollarına bırakmak isteyeceksiniz..emin olun böyle olacak..

herkese istediği gibi hayırlı doğumlar diliyorum..
arkadaşım sen beni yanlış anladın ben illada normal dogum demiyorum ama normal dogum olmasına engel bir durum yokken ameliyatla doguma karşıyım ben insanlar kendilerini riske atsın bebekler ölsün demiyorum evdede dogum yapın demiyorum ben sadece normal dogumun son derece dogal ve korkulacak bişey olmadıgını canımız acıyacak diye normal dogumdan kaçmayalım.ne kadar güzel ve mutluluk verici bebeginle birlikte olagan üstü birşeyi başarmak..

arkadaşım sen beni yanlış anladın ben illada normal dogum demiyorum ama normal dogum olmasına engel bir durum yokken ameliyatla doguma karşıyım ben insanlar kendilerini riske atsın bebekler ölsün demiyorum evdede dogum yapın demiyorum ben sadece normal dogumun son derece dogal ve korkulacak bişey olmadıgını canımız acıyacak diye normal dogumdan kaçmayalım.ne kadar güzel ve mutluluk verici bebeginle birlikte olagan üstü birşeyi başarmak..

zaten bende sezeryan çok iyi normal kötü demedim..aynı şeyi savunuyoruz aslında nasıl doğum uygun görülüyor ise o yapılmalı..ama benim takıldığım nokta şu sadece siz söylüyorsunuz diye değil genelde bunu söyleyen çok kişi var; eskiden annelerimiz nasıl doğurmuş..işte bu söze takılıyorum ben..adı üstünde eskiden..eskiden imkan yokmuş insanlar doktor nedir bilmezlermiş
yapılacak tek şey buymuş ve böyle doğum yapılıyormuş..ama şimdi bebekte bir sorun var ise , ters ise , plesenta sorunu var ise v.s v.s ayrıca anne korkuyor ise , psikolojik olarak yapamayacak ise ömür boyu bu sıkıntıyla yaşamaktansa ne tercih ediliyor ise o yapılmalı ..benim fikrim bu yönde..

arkadaslar her sezeryan uyuycak diye bişi yok epiduralde bebeği hemen görebilioısunuz hayırlısı hakkımızda neyse o olsun

X