Doğuma Hazırlık Sezaryenda Büyük Tehlike

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

cucu-pete

Sana Emanetiz Rabbim...
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
8.441
27
[FONT="Franklin [B] Sezaryenla doğumda çocukların tüm hayatını etkileyecek büyük bir tehlike ortaya çıktı.

İsveç'te yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların DNA'larında değişim yaşandığı sonucunu verdi.

İsveçli doktorların, kadınların gittikçe daha çok tercih ettiği sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor.

Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırma sırasında normal doğumla dünyaya gelen çocuklar ile sezaryenle dünyaya gelen çocukların kordon bağından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında tahlil edildi. Her iki gruptaki çocukların kanlarında bulunan al yuvarlarda farklılıklar olduğu, bu farklılığın da DNA'larda değişime neden olduğu belirlendi.

Doktorlar, bu değişimi, doğum sırasında bebeklerin yaşadığı strese bağladı. Normal doğumda bebeğin yaşadığı stres, doktorların olumlu olarak niteledikleri ağırdan başlayıp artan bir stres olurken, sezaryenle yapılan doğumlarda bebeklerin yaşadığı ani stres olumsuz olarak değerlendirildi.

Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparken, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA'sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Batı dünyasında sezaryenle doğumların arttığına dikkati çeken Norman, ileride çocukların karşılaşabileceği hastalıkların dikkate alınmasını istedi ve “Bu konuda daha dikkatlı olunsun. Sezaryenle doğum tamamen tehlikesiz görünmesin” dedi.

ilgimi cekti,paylasmak istedim kizlar
alintidir a.s.
[/B]Gothic Medium"][/FONT]

cucu-pete; bu haberi bende okudum ama bu insanları korkutmaktan başka işe yaramıyor bence. Evet çocupun yavaş yavaş doğum kanalına girmesi ve normal yoldan çıkması çocuk için elbette en sağlıklı olanı. Bunu doktorlarda saklamıyor zaten. Mecbur olmadıkça sezeryan yapmıyorlar.Ancak; bir hamile bayanın sorunları varsa misal zayıfsa, çatısı darsa, normal doğum tehlike arz ediyorsa sezeryan en sağlıklısı. Şimdi bu yazıyı okuyan ve mecburen sezeryan olması gerekenlerde kuşku duyacaklar. Fakat şöyle bir gerçek var ki, normal doğumla çocuk ve annenin hayatı tehlikeye gireceğine bu yol yapılmalıdır. Kaldı ki çocuk gelişimini tamamladıktan sonra sorun olacağını zannetmiyorum. Beyinsel şeyler zaten hamileliğin başına gelişen rahatsızlıklar ve doğum şekliyle ilgisi yok ve DNA nında doğum şekliyle alakası olduğunu sanmıyorum. Herkes hayırlı doğumlar yapsın hangisi onlar için hayırlıysa..

canim ben kimseyi korkutmak yada kuskulandirmak icin konuyu acmadim ki mafoldumben
elbetteki saglik herseyden önemli..annenin normal doguma elverisli durumu yoksa,bebegin hayati tehlikesi varsa elbetteki sezaryen olucak..
ama doktorlar bu konuda uyariyor demissin ya..inan bana az sayidada olsalar ki hepsini zan altinda asla birakmak degil istegim,sirf zamandan kazanmak ve daha kolaylarina geldigi icin sezaryen diyen doktorlarda var...hani bunun iyi arastirilmasi gerekiyor bence...
imkan ve saglik kosullari elveriyorsa son ana kadar normal dogum hem anne hemde bebek acisindan daha olumlu..bu arastirma yazisida bunu özetliyor sadece,korkutmak amacli degil a.s.

ben bu araştırmaları bir türlü anlayamıyorum. şimdi mecburi sezeryan olacakların bebeklerinin dna sı değişmeyecek ama keyfi olanların mı değişecek? konuyu açan arkadaşa değil lafım alınmasın ama bu yazı korkutmaktan başka birşey değil.ee nolucak yani şimdi ben 5 hafta sonra sezeryana giriyorum ne olursa olsun bir doğum geçiricem hayırlısıyla. zaten yeterince stresim varken bir de bunu düşünmek zorundamıyım???

her yazımda diyorum bu yazımda da diyeceğim. keyfi sezeryan yapan arkadaşları yargılamak veya korkutmak yerine "neden!!!" sorusuna yoğunlaşılsa korkuya bağlı sezeryandan eser kalacağına inanmıyorum.

Normal Doğum elbette Sağlıklı.Ama mecbur kalınınca yapılcak birşey yok.
Bende bu tip haberlere tepkiliyim.Üstelik Dna ıle sezeryanı nasıl Harmanlamışlar onuda anlamadım.
Yinede emeğine sağlık canım

ama ben mecbur kaldıgım için sezeryan oldum bu yazıyı okuyuncada korktum acıkcası

yaaa bu sitede sonu gelmeyecek galiba bu sezeryan normal doğum tartışmasının hemen her yerde karşımıza çıkıyor ben normal doğum düşünüyordum ve doktorumda öle ama bebğim normalde bayağı iri temmuzda yine kontrole gidecem bebek aynı hızla kilo alıyorsa mecbur sezeran olacam çünkü iri bebeklerde sıkışma vb. tehlikeler oluyor normal doğumda onun sağlığını düşünerek sezeryan olacam gerekirse yanii sağlık açısından değerlendirilmeli bence gerekiyorsa sezeryan yapılmalı
amaaaa tabii yukardaki araştırmayla ilgili aklıma takılan önemli bir nokta var dna dediğimiz şey daha bebiş karnımıza ilk düştüğü zaman oluşan bir şey taaaa doğum sırasında dna değişimi olabaileceğini sanmıyorum ben açıkçası biraz uydurma bi araştırma gibi geldi bana ama yinede emeğin için sağol
kafamıza takılan ilgimizi çekebilecek şeyleri paylaşmak her zaman faydalı

arkadaslar cok özür diliyorum..
amacim herhangibir tartisma ortami yaratmak kesinlikle degildi..
profilimdende bakarsaniz eger bana ilginc gelen her türlü konudaki yazilari sizinle paylasmakti düsüncem..
yanlis anlasildiysam üzgünüm mafoldumben

Yok canım neden yanlış anlaşılasın, üzülme...

Altına yazmışsın zaten alıntı olduğunu açıklamanı....

Ama direk şu DNA meselesine takıldığımız için sen değil yazı tepki alıyor...

Bende mecburiyetten sezeryanla doğum yaptım ve ikinci de öyle olacak büyük ihtimal...

Rabbim DNA larını da korusun yavrularımızı da, hepimiz ona emanetiz sonuçta...

yok yahu sen neden yanlış anladın :1hug: araştırmayı yapanda problem artık amaç neyse.
sen üstüne alınma arkadaşım, alıntı yapmışsın bişi yapmamışsın ki :teselli:

bende birkaç hafta sonra sezeryan olucam kısmetse. Benimki KEYFı sezeryandı, ama şuana kadar bebek hala dönmediği için, zaten istesemde normal yapamam artık, ki ıSTEMıYORUM. Araştırmanın gerçeklik payı varmı bilemiyorum ama, biz üç kardeşiz. Üçümüzde sezeryanla doğduk. Bende küçük yaşta astım vardı. 7 yaşına gelince geçti. Ablam ise 30 yaşında. 1-2 sene önce onda da astım başlangıcı çıktı. şuan ara ara nefes darlığı yaşıyor ve sürekli ilaç kullanıyor. Görümcem 2. çocuğunu sezeryanla dünyaya getirdi, onda da astım var. Acaba tesadüf mü, gerçek mi. ınşallah tesadüftür, zaten yeteri kadar stresim var, bir de bunu düşünüp kendimi sıkıntıya sokamam. Allah cümlemize, sağlıklı, hayırlı evlatlar nasib etsin inşallah. Normal yada sezeryan !!!

astım malesef genetik de olabiliyor. yani ailenizde bu kadar çok astım varsa genetiklik payının da büyük olduğunu düşünüyorum. mesela benim eşimde alerjik astım var. daha doğmadan doktor oğlumda da olabileceğini söylemişti. ilk oğlumu sezeryanla dünyaya getirdim ama çok şükür çıkmadı birşey. gel gelelim babam normal doğumla doğduğu halde 45 yaşından sonra astım hastası oldu :1closedeyes: ben bu araştırmaya inanmıyorum...

bende ikinci yavrumu dünyaya getireceğim
oğlum 12 yaşında ve mecburi sezeryanla oldu
çok şükür öyle bir rahatsızlığımız yok sağlığı gayet iyi
şimdi kızım da sezeryanla olacak inşallah
9 günümüz kaldı

yazıyı okuyunca ürperdim açıkçası
keşke paylaşılmasaydı diye düşündüm
çünkü benim ve daha birçok kişinin başka şansı yok
ve hamilelikte stres üzüntü bebeği de etkiliyor
eminim arkadaşın kötü bi niyeti yoktu düşünemedi.

sezeryandaki riskler kadar normal doğumda da var ona bakarsanız değil mi
burada olumsuzlukları saymaya kalkarsak kimse bebeğini doğurmak istemez herhakde

iyi düşünelim,iyi olsunnn:hooray:

herkese sevgilerrra.s.

canım uzulme arastırmayı sen yapmadınya Şeniz

canim burdada belirttigim gibi amacim elbette kötü degildi..dedigin gibi düsünemedimde degil...sadece korkulacagini düsünemedim..
burda paylasmamis olsam zaten biz anne ve anne adaylari yeterince merakliyiz ve her türlü makaleleri arastirmalari okuyoruz..burda degilde baska bir sietede yada gazetede karsinize zaten cikacakti...
bu ve benzeri bi sürü arastirma yapilacak ve yazilacak elbette...iyi yada kötü her türlü bilgiyi ögrenmekte fayda var diye düsünüyorum
sezaryen yada normal,farketmiyor..bebeklerimiz saglikli olsunda..

Tek söyleyebileceğim ve kesin birşey varki, DNA anne yumurtası ile baba spermi karşılaştığı anda belirli olur. yani kromozom dizilişi ile. daha sonra değişmesi hiçbir şartta imkansızdır. bu haber tamamen uydurmadır. kimse boşuna üzülmesin. tabiki doğanın şartlarına uymak lazım ama elimizde olmayan sebeplerle sezeryan olabiliriz.

a.s. alkisalkisalkis alkisalkisalkis

kendi fikrime göre yazıyorum:
sizce normal doğum diye bir şey kaldımı? annelerimiz bizi hiç dikişsiz gayet rahat dünyaya getirirlerken şimdi kesi yapılmadan hiç bir arkadaşım normal doğumdan çıkmadı bu dikişlerin sayısı 7- 40 arasında değişiyor belki daha da fazla bir arkadaşıma kaç dikişi olduğunu söylememişler bile. demek istediğim bizim normal dediğimiz doğumda da müdahale oluyor artık. dna değişimine gelince yediklerimiz çevre kirliliği zaten dna mızı değiştiriyor bu aşamada sezeryan olmuş normal olmuş çok da önemli değil bence dünya kirlendi, ne yediğimizi bile bilmiyoruz...bu tür araştırmalar iyi güzelde bence yaşadığımız çevreyi iyileştirmek üzerine araştırmalar olsa daha iyi olcak. her ilaçda her ameliyatta elbette riskler var ama diğer yandan bizi iyiyleştirmekte sezeryanda yeni uygulanan bir yöntem değil antikçağlardan itibaren gerek bebeğin gerek annenin hayatını kurtarmak için yapılan bir operasyon elbette herşeyin normali güzel ama dediğim gibi şimdiki normal doğumlar ne kadar normal?

ya bu konu zaten hala arastırılıyo............kadınlar ne yapsın neredeyse yarımız sezeryan oluyoruz ve olucazda...............ne yanı herkes olumu goze alıp normalmı yapsın ...............seker hastası fılan esklıler normal doğdu mesela ve benım aılemde bıçok seker hastası çıktı hanı sezryan da değıllere ............bu arastırmalar ancak moral bozar cozum getırmez.............herkese guzel doğumlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…