Sezaryen hakkında haber...(önemli)

E

EU3

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU3
Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları sezaryeni denetim altına aldı. Birçok sağlık sorununa yol açan sezaryen bundan sonra anne adayının ve doktorun insiyatifinden çıkıyor...

Türkiye'de giderek artan sezaryen oranı Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi. Bu oranın yüzde 21'lerden yüzde 40'lara kadar çıkması kurumlar arasında bilim kurulunu oluşturdu ve sezaryeni denetim altında almak için bir rehber hazırlandı.

ENDİKASYONA GÖRE

Rehber, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türk Perinatoloji Derneği ile Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinotoloji Derneği’yle birlikte yapıldı. Uygulama birlikteliği sağlayacak ve hekimlerin klinik pratiklerinde yol gösterici olacak. İsteğe bağlı sezaryenlerin artması, riski de beraberinde getiriyor. Halen enfeksiyon, kanama, iyileşmenin geç olması, daha çok ağrı çekilmesi gibi sorunlar devam ediyor. Bu hem daha çok maliyete neden oluyor, hem anneye zarar veriyor.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. Mehmet Rıfat Köse, sezaryenin gerek duyulmadığı takdirde yapılmaması gerektiğini söyledi. Köse, "Anne adayının durumuna göre doğum şekli belirlenecek. Eğer bir endikasyon yoksa hasta riske girmiş oluyor. Doğumda bir standartizasyon sağlanacak. Hastaya gereksiz cerrahi müdahale yapılmayacak" dedi. Köse, sezaryen endikasyonlarının ve sonuçlarının da izleneceğini vurguladı.

NORMAL OLSA FERMUAR OLURDU

Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, normal olanın öncelikli olması gerektiğini belirtti. Şatıroğlu, "Eğer çocuğun çıkış noktası karın bölgesi olsaydı orada bir fermuar olurdu ve biz rahatlıkla alırdık. Kesinlikle bir endikasyon durumu yoksa normal doğum yapılmalı. Hanımlar sezaryene çok meyilli. Acı çekmeyeceklerini düşünüyorlar. Bu da yanlış. Sonrası çok ağrılı olur. Hekimler ve kişiler bu konuda eğitilmeli" diye konuştu.

İmge YÜCETÜRK ANKARA

:uhm::uhm::uhm: Ne yapacağız şimdi? Herşey normal fakat anne adayı normal doğum istemiyor. Doktor inisiyatif kullanıp sezaryen mi yapacak yoksa sağlık bakanlığı gereğinin yerine getirilmesini istiyor deyip bize normal doğum mu yaptıracak? :uhm: fisfisfisfisfisfis

Kaynak : Memurlar.net

Haberi bizzat görmek isteyenler için link :

http://www.memurlar.net/haber/112420/

• Konu Sahibi EU3
Canım bu tarz haberler her iki yılda bir çıkıyor...Ben bir farklılık olacağını sanmıyorum..Rahat ol

• Konu Sahibi EU3
İnşallah dediğin gibi olur canım.
Çünkü "karında fermuar" benzetmesi gerçekten bu işe sıcak bakıldığının (normal doğuma) bir göstergesi.
Hayırlısı olsun. Kazasız belasız olsun da inşallah..

• Konu Sahibi EU3
merak etme sezeryan hastaların ve doktorun işine geldiği sürece (ki iki tarafında işine geliyor), sağlık bakanlığı istediğini söylesin..Dr.normal doğuma müsait değil dediğinde gelip sağlık bakanlığımı muayene edecek...Sacma

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi EU3
off valla gittikçe ve bu tarz yazılar okudukça endişelerim çoğalıyor allah hepimiz hakkında hayırlısı ne ise onu nasip edip tez vakitte klurtarsın inşallah

• Konu Sahibi EU3
ama bana göre de bence anne ve bebekte herşey normalse riskli bir şey yoksa anne sırf sezeryan istiyor diye sezeryan yapılmamalı... dogum normal sonuçlandırlımalıdır...

• Konu Sahibi EU3
bencede arkadaşlar normal yapılmalı ben kızımı dünyaya getirmek için 42 hafta bekledim normal olsun diye ama kanamam başlayınca sezeryana aldılar ama ne olursa olsun normal doğum taraftarıyom bayanlar normal doğumdan korkuyorlar ama bıçak altına yatmak çok mu kolay bir çok bayan karnının kesiği görünce depresyona giriyor

• Konu Sahibi EU3
bencede herşeyi normal süren bir anne adayının sezeryanı tercih etmesi kulağa da çok mantıklı gelmiyor zaten, düşünsenize doğum gerçekleşene kadar acı çekiliyor ama sonrasında daha çabuk bir toparlanma gözleniyor annede, bunu da geçtim 26 haftalık bir anne adayı olarak doğumdan hemen sonra bebeğimle karşılacağım ilk an çok güzel ve o anı hayal etmek bile çekeceğim acıya değer....

• Konu Sahibi EU3
kesinlikle bebeğimin doğduğu ilk anı görmeyi isterim,Annelik hormonlarının da sezeryana oranla normal doğumda daha fazla salgılandığı bir gerçek.Annelik evlat için her acıya göğüs germek,evlat için her fedakarlığa katlanmak değil mi? Bir tek doğum acısımı.Bebeğim gelsin de annesinin canı feda olsun.Ama çok inatçı gelmiyo (

ister normal
ister sezeryan bence buna anne karar vermelii
sonuçta bütün sıkıntısını kendi çekiyoo...
doğum şeklinede karar vermek en büyük hakkı...

eeee ben ikizleri nasıl normal doğumla doğurcam yaaaniii:1shok::1shok:benimkisi biraz mecburiyete giriyo ben kesinlikle sezeryan olmak istiyorum çünki çoğul gebeliklerde riske atmamamak en doğrusu.normal gebeliklere göre çok daha riskli guruptayız.Allah korusun tabi hayırlısı ile sağlıkla kucağımıza alalımda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…