Sevgili Arkadaşlar testler hakkında yardım bekliyorum

benbilirim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2009
2.614
7
merhaba kızlar,
hamileligimde 9 .cu haftaya girdım.temmuz 5 de 2 li test yaptrmam gereklıymıs.12 haftaya tekabul edıyormus.ben küçük bir sehırdeyım suan görev icabı.ve bu ilk gebelıgım bilgim yok halıyle.bu testi yapılan yerler önemlımı nasıl bir test içerık olarak.burada yaptrmak istemıyorum zaten o tarıhlerde ankda olacagım orada dıyorum 2 li testı yaptrsam birde ıyı bir dr a muayene olsam işinde profosyonle olan.cunkı bazen drlar ınsanı tedırgın edıyorlar yanlış teshıs koyup.arkadasımın basına geldı 5,5 aylıkken ankralara düştü yazık neler neler yaptrdı sonuc ıyı cıktı işte hep ılk dr um yanlış teshısınden neyse.sizce ankda yaptırayımmı kızlar içerıgı nedır bu testın.kaç gunde cıkar.
hastane ve dr tavsiyelerınızı beklıyorum cok sağolun kızlarralkisalkisalkis

ben de 11. haftama girdim bu testi ilk gittiğim doktor söylemişti 12-14 haftalar arası diye. yaptırsam mı bilemiyorum. bu testin nasıl yapıldığını da bilmiyorum. yani şöyle bir yerde vajinal ultrason ile bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğünü okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum. yaptıran arkadaşlar vajinal mi bakılıyor abdominal mi?

canım 10 haftadan sonra vajinal ultrason olmaz zaten bebegin ensesine tabiki ultrasonda bakılıyo dedigin 12-14 haftadaki test 2li test oluyo oda kan alınmasıyla oluyo bence hiç bir şeyini ihmal etme yaptır .

ıkili test için önce karından yapılan ultrasonla bebeğin ense kalınlığını ölçüyor doktor. Bu ölçüm çok hassas olduğu için işinin ehli ve tecrübeli bir doktorun yapması önem taşıyor çünkü amniyon zarıyla karışıp yanlış bilgiler verilebiliyormuş.
3 mm ye kadar sınır değer ense kalınlığı için bunun üzerinde patalojik bir durum söz konusu olabiliyor. Ama tabii kesin değil bunlar sadece ihtimali artıran değerler.
Ense kalınlığından sonra kan alınıyor. Bunun için aç ya da tok olmaya gerek yok. Kanda serbest beta hcg ve özel bir protein değerlerine bakılıyor. Bunlar da değerlendirilip testin sonucu bildiriliyor. Bu testler kesinlikle tanı koymaya yönelik testler değil yalnız. Sadece özellikle down sendromu gibi genetik bir anomali riskini belirleyen testler. Eğer bunun sonucunda risk yüksek çıkarsa amniyosentez öneriyor doktor. Karar tabii ki hastanın.
ıkili test sonucu hemen ertesi günü çıkmıyor. Yaptırılan labaratuvarı yoğunluğuna da bağlı olarak 5 gün civarında sonuç alınabiliyor. Ama ense kalınlığı çok önemli bir parametre. O hemen ultrasonda görülebiliyor zaten ve genellikle ense kalınlığı iyi çıkarsa ikili testin sonucu da iyi geliyor.

arkadaşlar 2li 3lü testlerin vaginal muayene ile alakası yok 12. 14. hafta lar 2li test yapılıyo 16. 20. haftalarda 3lü tarama testleri yapılıyo bunlardan kan tahlilinde belli oluyo
canım bende ankara yaşıyorum ve 32 haftalık hamileyim etlik zübeyde hanım doğumevi doktorrlarından birinin özeline gidiyorum ultrasona hep özel muayenesinde giriyorum kan idrar nst şeker yüklemesi falan için hastaneye gönderiyo sıra falan beklemiyorsun doktorun ismini söyleyince
aylık muayene ücreti 160 ytl
eğer haftaiçi mesai saatlerinde ve sezeryan olursa doğumunu bu doktor yaptırıyo yok mesai saatleri dışında olursa da seni doktor arkadasşlarına emanet ediyor
iyi bi doktor deneyimli 50 60 yaşları arasında adı volkan kurtaran.

benim dr um 2 li 3 lü test falan yaptırmayalım sonuçlarda hafif aksaklık olursa stresten
bebeğine daha çok zarar verirsin direk amniyosentez yaptıralım dedi
ben de sadece amniyosentez yaptıracağım....
hepimiz için hayırlısı bakalım...:nazar:

arkadaşlar 2li 3lü testlerin vaginal muayene ile alakası yok 12. 14. hafta lar 2li test yapılıyo 16. 20. haftalarda 3lü tarama testleri yapılıyo bunlardan kan tahlilinde belli oluyo
canım bende ankara yaşıyorum ve 32 haftalık hamileyim etlik zübeyde hanım doğumevi doktorrlarından birinin özeline gidiyorum ultrasona hep özel muayenesinde giriyorum kan idrar nst şeker yüklemesi falan için hastaneye gönderiyo sıra falan beklemiyorsun doktorun ismini söyleyince
aylık muayene ücreti 160 ytl
eğer haftaiçi mesai saatlerinde ve sezeryan olursa doğumunu bu doktor yaptırıyo yok mesai saatleri dışında olursa da seni doktor arkadasşlarına emanet ediyor
iyi bi doktor deneyimli 50 60 yaşları arasında adı volkan kurtaran.
cnmm cok teşekkür ederım.not aldım adını drun bir arkadastanda haber beklıyorum .kesın karar verdım ankda yaptrcam zaten ikilim iyi cıksın 3 lü yaptrmayacagım gerek yok ayrıntılı ultrasona girerım buyunce .ama cnm ank dısında oturuyorum sonucları 5 gun bekleyememkı yardımcı olurmukı sonradan fakslarmı msla sekretrı??

İkili test için önce karından yapılan ultrasonla bebeğin ense kalınlığını ölçüyor doktor. Bu ölçüm çok hassas olduğu için işinin ehli ve tecrübeli bir doktorun yapması önem taşıyor çünkü amniyon zarıyla karışıp yanlış bilgiler verilebiliyormuş.
3 mm ye kadar sınır değer ense kalınlığı için bunun üzerinde patalojik bir durum söz konusu olabiliyor. Ama tabii kesin değil bunlar sadece ihtimali artıran değerler.
Ense kalınlığından sonra kan alınıyor. Bunun için aç ya da tok olmaya gerek yok. Kanda serbest beta hcg ve özel bir protein değerlerine bakılıyor. Bunlar da değerlendirilip testin sonucu bildiriliyor. Bu testler kesinlikle tanı koymaya yönelik testler değil yalnız. Sadece özellikle down sendromu gibi genetik bir anomali riskini belirleyen testler. Eğer bunun sonucunda risk yüksek çıkarsa amniyosentez öneriyor doktor. Karar tabii ki hastanın.
İkili test sonucu hemen ertesi günü çıkmıyor. Yaptırılan labaratuvarı yoğunluğuna da bağlı olarak 5 gün civarında sonuç alınabiliyor. Ama ense kalınlığı çok önemli bir parametre. O hemen ultrasonda görülebiliyor zaten ve genellikle ense kalınlığı iyi çıkarsa ikili testin sonucu da iyi geliyor.
cnm evet dr deneyımlı olması önemlı oldugu için ankya gidicem cok haklısın 1 kez giderım temız olsun gereksız strese sokuyrlar bilmıyınce.
benim dr um 2 li 3 lü test falan yaptırmayalım sonuçlarda hafif aksaklık olursa stresten
bebeğine daha çok zarar verirsin direk amniyosentez yaptıralım dedi
ben de sadece amniyosentez yaptıracağım....
hepimiz için hayırlısı bakalım...:nazar:
cok ilğinç anmıyosentez cokda saglıklı bişeydeğilkı mecbur kalmıyanca gerek yok işine karısmam ama sadece test yaptr anmıyo sentes yaptrma sen bilirsın ama..
kadus sende hiç olmasa 2 liyi yaptr cnm ben sadce 2 liyi yaptrcamm
cok streslı bir süreçç ıns hersey güsel gider kızlar
cevap veren tum arkadaslarıma teşekkürlerrr:nazar:

ben de 11. haftama girdim bu testi ilk gittiğim doktor söylemişti 12-14 haftalar arası diye. yaptırsam mı bilemiyorum. bu testin nasıl yapıldığını da bilmiyorum. yani şöyle bir yerde vajinal ultrason ile bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğünü okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum. yaptıran arkadaşlar vajinal mi bakılıyor abdominal mi?

abdominal bakılıo canım drlar çok şart olmadıkça vajinadan bakmıyorlar

X