Tatlı Tarifi Şekerpare resimli

AkdenizHandan

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
229
23
kızlar süper oluyor

şekerpare için:
1 paket margarin, oda sıcaklığında
1 su bardağı pudra şekeri
4 yemek kaşığı irmik
2 yemek kaşığı hindistan cevizi
2 yumurta
4 su bardağı un
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
şerbeti için:
3 su bardağı şeker
4 su bardağı su
yarım limonun suyu
üzerlerine:
fındık içi

Şekerparelerin hazırlanması:
1 paket yumuşak margarin, 1 su bardağı pudra şekeri, 4 yemek kaşığı irmik, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi, 2 yumurta, 4 su bardağı un, 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozunu karıştırarak yumuşak bir hamur elde edin. (unu her zamanki gibi azar azar ekleyin.)
Hamurdan kurabiye yapar gibi küçük parçalar alıp hafif düzleyin. Hepsini tepsiye dizip üzerlerine birer fındık yerleştirin.Önceden ısıtılmış fırında pişirin.180 derece 20-25 dakika şekerparelere bakıp bir 5 dakika daha frında bekletebilirsiniz
Şerbetin hazırlanması:
3 su bardağı şekeri ve 4 su bardağı suyu küçük bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan 5 dakika sonra yarım limonun suyunu ekleyip kısa bir süre daha kaynatın.
Ateşten alıp ılıtın.
Şekerpareler piştiği zaman fırından çıkarıp 3 dakika bekletin. 3 dakika sonunda ılık olan şerbeti (püf noktası; şekerpareler sıcak, şerbet ılık olmalı) şekerparelerin üzerine gezdirin.
Tepsinin üzerine başka bir tepsi kapatıp servis yapacağınız zamana kadar bekletin.

Son düzenleyen: Moderatör:
bu tarifi bende sıkı sık yaparım yalnız ek olarak ortalama 2-3 çorba kaşıgı nişasta ekliyorum çok güzel oluyor tam ağızda dagılan kıvam oluyor

Ellerine saglik cok güzel görünüyor, ama ne kadar un gr olarak yazarsaniz sevinirim, herkesin bardak boyutu farkli buda baya etken oluyor.

işte böyle oldular, ama anlamadım pek çekmedi gibi şerbeti, sanırım bekledikçe olacak :):)

tatlım 250ml bardak boyutuhihoyyyt

250 gr unmu ?
yoksa 250 ml bardaka sicagacak kadarmi?
Biliyorsun un ve su farkli yani umarim anladin beni, yani heralde 250ml su bardagini aldigi kadar un demek istedin sanirim buda heralde 125gr un yapar.

Servetin ilik olmasi icin önce serbetimi pisirmek gerekir,
cünkü yoksa tatlilar pisene kadar cokmu sogmus olur serbet???
Nasil yapmak lazim bunun ayarini?

Birde üzerine yumurta sarisi sürüyormusunuz?

Ben yapmaya yapmaya unuttum vallah.

Simdi tarifi birdaha okudum 4 su bardagi un yaziyor yani 1 kg unmu konuluyor, 1 sb 250 gr ise 4 bardak 1 kg yapar , ama buda cok olur sanmiyorum

Aydinlatirsan sevinirim:)

Son düzenleme:

tatlım yeni baktım kusura bakma normal paşabahçenin su bardaklarıyla ölçüyorum orda 4 sb yazıyor 1 sb un 110 gr oluyor toplam 440gr kadar oluyor yanlız unu azar azar katacaksın kıvamını bulmak için katı hamur olmasın yumuşak bir hamur elde etmen gerekir şekerpareler sıcak yani fırında çıkınca 3 -4 dak bekle ilk sıcaklıgı çıksın , şerbette ılık olmalı

Son düzenleme:
ayy çok güzel görünüyor, bayılırım şekerpareye de.Gece rüyamda tatlılara saldırıyordum, kalktığım gibi tarif aramaya başladım.Buugün yapıcam mutlaka akşama sonucu bildiririm.İnşallah foto.dakiler gibi olur.Eline sağlık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…