Sebepsiz İnfertilite Diye Bir Şey Yok

hoceee

kuzucum
Kayıtlı Üye
25 Mart 2007
258
2
Sebepsiz infertilite diye bir şey yok bence iyi araştırılmamış infertilite var.

Bize de 3 yıldır sebepsiz infertil tanısı konuyor ama gün geçtikçe o kadar yeni şeyler öğreniyorum ki.. Bazılarının bizde infertilite sebebi olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum.

3 defa aşılama yapıldı, bir defa micro yapıldı ve dün de micro sonucumuz negatif çıktı. Micro yapıldıktan sonra daha önce yapılan aşılamaların ne kadar bilinçsizce ve eksik işlemlerle yapıldığının farkına vardım. Dün büyük bir hüsranın üstüne kendi sebebini kendin bul şeklinde saatlerdir internette araştırma yapıyorum.:kahve:

Şimdi bütün bunları neden anlatıyorum size.. Ben yeni öğrendiğim herşeyi size buradan aktaracağım, benim için yeni olan sizin için eski bilgi olabilir lütfen paylaşalım. Bir çok sebepsiz infertilitenin sebebine hep beraber belki ulaşabiliriz.

selam sebepsız infertilite var hiçbir sebep bulamıyorlar işte var yanı benim arkadasım buna örnek hertahlıl her şeyy yapıldı sebebı yok dendi onlarda zaten açıklıyamıyor ama yokm on sene sonra mıkro ıle bi oğlu oldu yanı tamamen saglıklılar birbirlerine sperm uyuşmazlığı da yo k tum araştırmalar yapılldı yanı zaten böyle olanlar cok az bu daha zor sebep olsa ona yönelecekler ama rabbimin dediği güne kadar olmuyo işte herşeyin hayırlısını versin rabbimmm

ama araştırmanız güzel ben de sevıyırum araştırmayı birbirimi,zi haberdar edelim ve hep birbirimize dua edelimmmm teşekkürlerrr

Ben tamamen yok demiyorum doktorlar belki çok düşük bir yüzdeye giren grubu böyle adlandırıyorlar. Ama sanki moda olmuş gibi herşeye tam anlamıyla bakılmadan sebepsiz infertilite damgasını vuruyorlar.. Mesela tüp bebek yapılırken doktor rahim içinde bir miktar sıvı var ama önemli değil dedi.. Daha önce başka bir doktor da aynı şeyi söylemişti.. Ve laporoskopi olduğumda sol tüpüm tıkalıydı.. Bunların ne alakası var diyeceksiniz ama aşağıdaki bilgiyi okuyunca insanın aklına acaba sebep bu mu geliyor ve ben bunu bugün öğrendim.

HİDROSALPENKS'İN (KANALLARDA SIVI BİRİKMESİ) TÜP BEBEK TEDAVİLERİNE ETKİSİ NEDİR?
Hidrosalpenks, tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir. Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek tedavilerine geçilmesi bir takım riskler taşımaktadır. Tüpün bu içi sıvı dolu şiş kısımlarının içindeki sıvı geri kaçış ile rahim içine geçerek tüp bebek tedavisi sonunda rahime transfer edilen embryoların tutunmalarını zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple özellikle büyük çaptaki ve ultrason ile de gözlenebilen hidrosalpenkslerin tedavi öncesi çıkarılması önerilmektedir. Ultrason ile görülmeyen fakat rahim filmi ile hidrosalpenks olduğu ortaya konan hastalarda ise önce laparoskopi yapılarak bu yapılar hakkında kesin fikir edinilebilir veya direkt tedaviye geçilebilir. Bu yapıların çıkarılmasında açık ameliyat yapılabildiği gibi genellikle laparoskopi denilen endoskopik bir ameliyat ile yaklaşım daha çok tercih edilmektedir. Laparoskopide göbekten bir iğne ile anestezi altında karın içine girilerek birtakım aletlerle bu yapılar çıkarılabilmektedir. Karın içinde çok yapışıklık olan hastalarda veya yaşnedeniyle tüpün çıkarılmasının yumurtalık rezervine zarar verme olasılığı olan kişilerde ise bu yapıların rahim ile olan ilişkisi laparoskopi sırasında kesilebilmektedir

ben varım dr belkide 10yıl belkide 20 yıl sonra tıp ilerler ve rahimin iç duvarına
neden bebeğin tutunamadığını bulursa senin problem yada şu anda bizim bilemediğimiz
görünürde olmayan ne ise odur deriz diyor
canım bence yüce rabbim ol demeden olmuyor işte

elbette tıp daha neyı buldu ki daha çokkk ilerleyecek şu vucudumuz muthiş bi fabrika yaratan mukammel yaratniş daha bi çok seyın sebebı bılınmıyoorr bıle insan mukemmel varlık oluşumu ise bi okadar muthişşşşş

Mutlaka Allah ne zaman nasip ederse o zaman olacak tabii ki ama biz de hiç bir şey yapmadan oturalım mı..

Merhaba şimdi Bukadar Doktorun Profun Araştirmalarini Hiçe Sayip Sebepsiz Infertilite Yok Demek Bence Yanliş Sizin Araştiracağiniz Ve Bulacağiniz Bilgilerde Unutmayinki Doktor Ve Proflarimiz Tarafindan Yazilmiş Yazilar Olacaktir Bence Doğru Merkez Ve Doktoru Bulmak çok önemli Ve Sonrasinda Tevekkül Edebilmek Sağlikla Sevgiyle Kalin

selam evtet iyi ekıp iyi merkez ve kesin tevekkul ile inş bu imtıhan dunyasında adım adım ilerleyecegizz inancımızı kybetmezsek güçlü olursak başarırızzz güzelll günlerrrrrrr

Merhaba şimdi Bukadar Doktorun Profun Araştirmalarini Hiçe Sayip Sebepsiz Infertilite Yok Demek Bence Yanliş Sizin Araştiracağiniz Ve Bulacağiniz Bilgilerde Unutmayinki Doktor Ve Proflarimiz Tarafindan Yazilmiş Yazilar Olacaktir Bence Doğru Merkez Ve Doktoru Bulmak çok önemli Ve Sonrasinda Tevekkül Edebilmek Sağlikla Sevgiyle Kalin

Teşekkür ederim fikirleriniz için ama sanırım yanlış anlaşılıyorum ben. Elbette sebepsiz infertilite var. Ama sizin de söylediğiniz gibi doğru merkezlerde bu işi yaptırıyorsanız ve tıbben bilinen tüm tetkikler yapıldıktan sonra sebepsiz infertilite deniliyorsa tamam ona bir şey demiyorum.

Benim burada anlatmaya çalıştığım bir çok doktor çok kolay sebepsiz infertilite tanısı koyabiliyor. Ben 3 senedir çok farklı doktorlara gitim ve her birinden yeni bir şey öğrendim. Benim anlatmak istediğim burada birbirimizle paylaşalım ki önceden bilgimiz olsun ve boşu boşuna aşılamalar ve tüp bebeklere paralar yatırmayalım..

Örneğin benim iki aşılamam rahim filmi çekilmeden yapıldı. Sonradan öğrendim ki tüpler tıkalıysa boşuna herşey...

Buna benzer daha çok şey var ve hala yeni birşeyler öğreniyorum.O yüzden özellikle tedaviye yeni başlayanların dikkat etmesi gerekiyor kanısındayım yanlış mı düşünüyorum...

HOCEEE.... sana kesinlikle katılıyorum canım. aynısını ben yaşadım. tam 12 sene ünv. hastanesinde çalıştım, halen başka bir hastanede devam ediyorum. o kadar çok şey duydum ve gördümki inanamazsınız. her diplomayı alan doktor olamıyor. doktor bir bilim adamıdır. evrensel düşünmeli ve araştırmacı olmalı. fakat bazıları varki tam bir tüccar ve kasap. bir şeyden anladıklarıda yok emin olun. ben haziran başında tüp bebek denemesi yaptım ve sonuç negatifdi.sorunumuz eşimin sperm sayısının düşüklüğünden kaynaklanıyordu. bende hiç bir sorun olmadığını söylemişlerdi ve hiç doğru dürüst ne tedavi ne inceleme yapmadan pat diye bir transfer yaptılar.küçücük beynimle ben bazı şeyleri düşünüp ben yönlendiriyordum. düşününki benim mantarım vardı o dönemde, ki göüyorlar, mantar enfeksiyonum var akıntı varken olurmu bu iş diyorum olur olur diye geçiştiriliyorum.neyse sonucu negatif aldıktan sonra umut tüp bebek merkezine gittim, henüz adet bile olmamıştımki, ultrasona altı normalde o dönemde 9-12 olması gereken endometrium duvarım 6,2 görünüyor.birde mantarı gördü tamam işte dedi sebeniz %80 ortada dedi. ve benim doktorum muhakkakki end.duvarının inceliğini gördüğü halde devam etti. ünv.hastanesi ve devlet memuru zihniyeti. dr.denen şahıs o günkü mesaisini doldurup gitti benim ise umutlarımı söndürdü. onun için sana gönülden katılıyorum. bu sadece benim yaşadığım ufacık bir örnek. daha neler duydum neler işittim.

Canım çok teşekkür ederim. Bu başlığı açarken çok tereddüt etmiştim, netekim bazı arkadaşlar beni yanlış anladılar sanırım. Ben ne doktorculuk oynuyorum ne de doktorları karalıyorum tek amacım biraz daha bilinçli bu işlere girişmek. Yoksa afedersiniz ama dışarıda yolunacak kaz olarak görüyorlar.:a015:

Size çok kısa bir anımı daha anlatayım da o zaman karar verin haksızmıyım diye..

Evliliğimizin ilk 4 yılı korunduk. Hem çocuk için erken diye hem de benim işimden dolayı.. Korunmayı bırakıp çocuk yapmaya karar verince bilinçli bir aile olarak dedik ki bir doktora gidelim ve herhangi bir problemimiz varsa ona göre önce tedavisini olalım.

Daha ilk gittiğimiz doktor: Derdimizi anlattık, tahliller ve muayene yapıldı herşey normal.. Doktora kontrol için ikinci gidişimizde (aradan bir ay geçmedi belki) size aşılama yapalım dedi..:sm_confused: Önce şok olduk anlamadık hiç bir şey.. Biraz adamın üzerine gidince, bizde bir problem mi var neden falan diye... Adam bize bir de pişkin pişkin; ''Eee siz çocuk istiyoruz dediniz'' demez mi.. :uhm:

Kardeşim dur bakalım bir yahu daha yeni başlayacağız işe... Kendimi o kadar kötü hissetmiştim ki.. Düşünün daha yeni başlıyoruz olaya ve bunun üzerine 3 aşılama bir mikro yapıldı hepsi ayrı bir hikaye başlı başına... offff offff ..

Teşekkür ederim fikirleriniz için ama sanırım yanlış anlaşılıyorum ben. Elbette sebepsiz infertilite var. Ama sizin de söylediğiniz gibi doğru merkezlerde bu işi yaptırıyorsanız ve tıbben bilinen tüm tetkikler yapıldıktan sonra sebepsiz infertilite deniliyorsa tamam ona bir şey demiyorum.

Benim burada anlatmaya çalıştığım bir çok doktor çok kolay sebepsiz infertilite tanısı koyabiliyor. Ben 3 senedir çok farklı doktorlara gitim ve her birinden yeni bir şey öğrendim. Benim anlatmak istediğim burada birbirimizle paylaşalım ki önceden bilgimiz olsun ve boşu boşuna aşılamalar ve tüp bebeklere paralar yatırmayalım..

Örneğin benim iki aşılamam rahim filmi çekilmeden yapıldı. Sonradan öğrendim ki tüpler tıkalıysa boşuna herşey...

Buna benzer daha çok şey var ve hala yeni birşeyler öğreniyorum.O yüzden özellikle tedaviye yeni başlayanların dikkat etmesi gerekiyor kanısındayım yanlış mı düşünüyorum...

hayır canım sana katılıyorum haklısın sadece sanırım konu başlığını yanlış açmışsın benimde sana anlatmak istediğim doğru merkez doğru doktor tabiki aynı zamanda bizlerin araştırıp paylaşması çok önemli inan 7 aydır tedavideyim fakat yaklaşık 1 seneden fazladır araştırıyorum ve merkezi doktoru seçerken çok bilinçliydim ve en doğru kararı verdiğime inanıyorum halada bana yeni birşey yapılacaksa nette araştırıyorum acaba yapılan doğrumu diye sormak istediğin birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım rabbim gönlüne göre varsina.s.

selam kızlar bende sebepzis infertiliteliyim sebep olsa bile şuan ki tıp bulamıyo o yüzden biz şimdi sebepsiz infertiliteyiz bende 3.aşılama oldum ama benim dr çok iyi her şeyi düşünerek ve güzelce yapıyo 3 de tutmadı nasip demek ki ne yapalım ama en zor gurup biziz bana göre çünkü sebep olmadığı için çözüm yolu da belli deil

hayır canım sana katılıyorum haklısın sadece sanırım konu başlığını yanlış açmışsın benimde sana anlatmak istediğim doğru merkez doğru doktor tabiki aynı zamanda bizlerin araştırıp paylaşması çok önemli inan 7 aydır tedavideyim fakat yaklaşık 1 seneden fazladır araştırıyorum ve merkezi doktoru seçerken çok bilinçliydim ve en doğru kararı verdiğime inanıyorum halada bana yeni birşey yapılacaksa nette araştırıyorum acaba yapılan doğrumu diye sormak istediğin birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım rabbim gönlüne göre varsina.s.

Teşekkür ederim desteğinizden dolayı benim bu konuyu açmamda amaç bildiklerimizi paylaşırsak belki sebepsiz olan bazılarına sebep buluruz... Gerçekten gün geçtikçe yeni yeni şeyler öğreniyorum ve zamanında yapılan tedavilerin eksik yapıldığını apacık görüyorum.. Ama bu tedaviler boyunca bana hep sebepsiz infertilite denildi.. Mesela Micro yapılmadan yapılan laparoskopide sol tüpümün tıkalı olduğu görüldü... Alın size sebep .....

Son düzenleme:
selam kızlar bende sebepzis infertiliteliyim sebep olsa bile şuan ki tıp bulamıyo o yüzden biz şimdi sebepsiz infertiliteyiz bende 3.aşılama oldum ama benim dr çok iyi her şeyi düşünerek ve güzelce yapıyo 3 de tutmadı nasip demek ki ne yapalım ama en zor gurup biziz bana göre çünkü sebep olmadığı için çözüm yolu da belli deil

Canım benim herşeyin hayırlısı inşallah olur, bence hiç bir şey sebepsiz değildir. Tıp herşeyi araştırsa hiç bir şey bulamasa bile sebep belki Allah'tır. Zaten bebek Allah'ın bir mucizesi değil mi? Ama sana tavsiyem aşılamaların sonunda tüp bebeğe geçeceksen mutlaka herşeyini yaptır ondan sonra başla tedaviye. Mesela, Laparoskopi, histeroskopi yapıldı mı hiç sana ya da tiroid ile ilgili bir problemin var mı, Şekerin var mı, Rahim duvarında endometriosis var mı, polikistik overin var mı....:uhm:
Buna benzer daha bir sürü şey ben sadece hemen aklıma gelenleri yazdım.. Eğer bunlardan birine cevabın evetse sana da boşuna sebepsiz demişler :a015:

Teşekkür ederim desteğinizden dolayı benim bu konuyu açmamda amaç bildiklerimizi paylaşırsak belki sebepsiz olan bazılarına sebep buluruz... Gerçekten gün geçtikçe yeni yeni şeyler öğreniyorum ve zamanında yapılan tedavilerin eksik yapıldığını apacık görüyorum.. Ama bu tedaviler boyunca bana hep sebepsiz infertilite denildi.. Micro yapılmadan yapılan laparoskopide sol tüpümün tıkalı olduğu görüldü... Alın size sebep .....

canım tek tüple spontan hamile kalan çok fazla insan var bu sebep olamaz
benim hikayemi biliyormusun bilmem ama kısaca anlatayım benim yumurtlama normaldi hemen yumurtalar oldu döllendi fakat benim rahim birtürlü kalınlaşmadı doktorum garantici bir doktor olduğundan histereskopi yapalım dedi ve sorun orda anlaşıldı( bebeğin yatağı yoktuki) rahim içi ileri derecede yapışmış orada bir gebelik oluşması mümkün değildi ilk operasyonda biraz açıldı ikinci histeroskopide çok şükür tamamen açıldı ve şimdi doku yenileme tedavisindeyim temmuz ortasında bitecek benim durumumdaki bir hastayla ugraşmak çok zor ama benim doktorum çok sabırlı ve gerçekten ticari gözle bakmıyor hastaya amaç evlat sahibi yapmak başka doktor olsa inan bukadar uğraşmazdı sen hangi merkezde tedavi görüyorsun

Rüyameleğim, ne güzel senin için işte.. Doğru doktoru bulabilmişsin.. Ben de şuanda doğru doktoru buldum ama bulana kadar neler gördüm..

Rüyameleğim, ne güzel senin için işte.. Doğru doktoru bulabilmişsin.. Ben de şuanda doğru doktoru buldum ama bulana kadar neler gördüm..
senin adınada sevindim doğru doktoru bulmana takıldığın sormak istediğin birşey olursa herzaman bilgimin yettiğince yardımcı olmaya çalışırım rabbim tez zamanda meleğine kavuştursun inşallah
a.s.

benim yumurtlama normaldi hemen yumurtalar oldu döllendi fakat benim rahim birtürlü kalınlaşmadı doktorum garantici bir doktor olduğundan histereskopi yapalım dedi ve sorun orda anlaşıldı( bebeğin yatağı yoktuki) rahim içi ileri derecede yapışmış orada bir gebelik oluşması mümkün değildi ilk operasyonda biraz açıldı ikinci histeroskopide çok şükür tamamen açıldı ve şimdi doku yenileme tedavisindeyim temmuz ortasında bitecek

Canım hangi tedaviden sonra bunu yapmaya karar verdiler? Neden daha önce histeroskopi yapılmadı?

X