Sarrafın bize oyunu

zelinda

zehranin annesi
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2008
94
0
arkadaslar bir hafta once dugunumde takilan altinlarimi sattim borcumuz cok ev almayida dusunuyoruz. Neyse bir kac yere sorduktan sonra bi sarrafta karar kildik altinlarimizi bozdurmaya adam hsapladi ve altinlarin degeri olan 6700 euro yu teslim etti bize aradan bir hafta gecti adambizi arastimis sorusturmus bulmus bugun aradi ben yanlis hesaplamisim 1000 euro bana tekrar vereceksiniz sizin altinlariniz o kadar etmiyo biz muslumaniz benim parami getirin ya biz onun kafasina silah dayayip zorla almadik parasini o fiyat dedi bizde tamam dedik isterseniz gelin altinlarinizi alin parami getirin diyo ya bu ters isler hep beni buluyo esimde tutturmus ya adam dogru soyluyosa ben kul hakkiyla gitmek istemem diyo o kadar altinim gitti daha adam sarrafi dusunuyo banane dogru yapsin hesabini ki zannetmiyorum sizce biz oyunami geliyoruz arkadaslar:1no2:

arkadaslar bir hafta once dugunumde takilan altinlarimi sattim borcumuz cok ev almayida dusunuyoruz. Neyse bir kac yere sorduktan sonra bi sarrafta karar kildik altinlarimizi bozdurmaya adam hsapladi ve altinlarin degeri olan 6700 euro yu teslim etti bize aradan bir hafta gecti adambizi arastimis sorusturmus bulmus bugun aradi ben yanlis hesaplamisim 1000 euro bana tekrar vereceksiniz sizin altinlariniz o kadar etmiyo biz muslumaniz benim parami getirin ya biz onun kafasina silah dayayip zorla almadik parasini o fiyat dedi bizde tamam dedik isterseniz gelin altinlarinizi alin parami getirin diyo ya bu ters isler hep beni buluyo esimde tutturmus ya adam dogru soyluyosa ben kul hakkiyla gitmek istemem diyo o kadar altinim gitti daha adam sarrafi dusunuyo banane dogru yapsin hesabini ki zannetmiyorum sizce biz oyunami geliyoruz arkadaslar:1no2:

Canım araştırdık diyorsun diğer sarraflar ne kadar vereceklerini söylediler? Yani altının piyasası bellidir, fiyatlarda çok fazla oynama olmaz bence.
Eğer adama1000 euro'yu verince alacağınız para diğer sarrafların verdiği paradan daha düşükse altınları geri alın derim. Başka bir sarrafa gidersiniz.yerimseniben

Son düzenleme:
arada bu kadar büyük fark varsa.sanırım adam haklı...bence altınlarınıal,kimseninde ahını alma...hayır göremezsin sonra üzülürsün...iyice hesabınızı yapın ve her ihtimale karşı dikkatli olun..

hay Allah ne denirki böyle bir durumda :KK43:
canım birde şöyle düşün adam kuyumcu kimbilir ne kadar müşterisi geliyordur
adam işi gücü bırakıp sizi arayıp bulduysa muhakkak bi hata vardır...
ben art niyetli olduğunu düşünmüyorum yoksa hangi esnaf böyle birşey yaparki?
kul hakkı sizin üstünüzde kalacağına
haksızsa eğer olun üzerinde kalsın...
boşver bence verin derim...

Eğer altının çok yüksek olduğu günlerde bozdurdunuz ve altın daha sonra düşüşe geçmişse.Aldığına pişman olmuştur bence.Bu şekilde ya zararını kapatmanızı istiyor ya da altınlarınızı iade etmeyi.

Adam gelin altınlarınızı alın istiyorsanız demiş anladığım kadarıyla;siz önceden başka terlerede sorduysanız aşağı yukarı rakamlar birbirine yakındır;ama çok farklıysa adam haklıdır;sen şimdi altınların satıldı diyede üzüntülüsün;ama unutma bu dünyada ödemek daha kolay;öbür dünyaya bırakmamak lazım:

Vallaha bence hemen güvenme canim!!

Aslinda satilmis satilmistir yani isteseniz vermeyedebilirsiniz o parayi lakin yinede yerinizde olsam altinlari alir parasini verir gider baska bir sarrafa hesaplatirim...

Aman arkadasim, altinlarini geri alirsan cok dikkat et oyuna falan gelmeyesinz!!

arkadaslar tesekkurler biz az cok internetten arastirarak gitik piyasayi ve diger sarraflarda bu adamdan biraz az fiyat dedi bize bu uygun geldi ustelik internetten piyasayi arastirmamiza ragmen ucuz bulduk ama digerlerine gore en iyisiydi zorda kalmasak satmazdik altinlari geri alin diyosunuz ama benim bileziklerim oldugu ne maglum sahtemi degilmi ayrica toplam kac gramdi bize demediki dediysede o an orda alisveris bitti diye hatirlamiyorum ayrica sadece11 bilezik degil bir set 2 tane kaLin kelepceli bilezik ve 7 tane ceyrek altindi altinlari almasina alirimda ama ya sahtesiyle degistirdilerse bilememki sarrafin bu kadar acik cikarmasi normal degil

Son düzenleme:
Hatta euro olarak ödeme yapmış adam euro fırladı altın düştüyse adam 1 haftada 1000 euro zarar etmiş olabilir.Serbest piyasa ekonomisinde bu yüzden sizden para iadesi isteyemez.Altınlarının kaç gram olduğunu biliyorsan internetten o günkü altın ve euro kuruyla hesabını yap.Ona göre iade et veya etme.

valla suanda sanirimcok hareketlilik var borsa altin döviz falan. adam ogünün kuruna göre verdi,zarar etti kesin simdi geri vermek istiyor.Ben olsam vermem parayi .Sonucta siz onu dolandirmadiniz.Hesaplayip parayi veren o,profesyonel olanda O vermeseydi o fiyata

Bana göre dediniz ya başka yerlerede hesaplattık evet adam bize fazla para vermiş ama o kadar da çok değil diye.. Ne kadar çok vermişse o kadar ödeyin bana göre...

Ha bide şu var altınların gramını bilmiyorsanız nasıl hesaplatabildiniz başka bir yerden.
Ayrıca ya sahte altın verirse endişesi taşıyorsanız yanınıza bir kuyumcu alın öyle gidin sonra o gittiğiniz kuyumcudan bozdurusunuz altınları..

Ya kötü bir durum açıkçası hem sizin için hemde eğer hata yaptıysa dükkan sahibi için. hele oranın sahibi değilse ve hesap veriyosa daha kötü, sonuçta insan oğlu hiçbirimiz hatasız değiliz yanlış hesap yapmış olabilir.
sizin içinde zor elinize belli bir miktar para geçmiş ve ihtiyacınız var. Şimdi o paranın yüksek bir kızmı yanlışlık oldu diye isteniyor siz ayağınızı ona göre uzatmışsınızdır.
Allah kolaylık versin , sizin için en doğru, hayırlı kararı almayı nasip etsin.

baska kuyumcularda hepsini hesaplatmadik sadece iki bilezik olarak hesaplatmistik bu adamdan 1-2 euro asagisini soylemislerdi bizde uygun diye hepsini buna hesaplattrdik dukkan adamin kendinin ve altinlari alirken burda en uygun fiyata alan benim ben uretimiylede ugrasiyorum benden iyi fiyati kimse vermez demisti alirken gayet mutlu ve kendinden emindi sonucta terazi ondaydi hesap makinesi ondaydi biz zorla elinden parasini almadik simdi niye guveneyim ya bizi saf gordu yada zarar etti bizden cikarmaya calisiyo

canım siz bu altınları bozdurmaya gitmeden önce bir liste falan yapmadınızmı ne kadar neyin olduğunu falan bir kuyumcu götür yanında o günn hesaplarınıda öğren ona göre adamın yanında hesap yaptır yüzyüze.sonra ne kdar fazla olmuşsa ona göre gerisini verirsibn.ama bak sakın bugünnün hesabı ile yaptırma o günün değerleriyle hseplattır canım.ALLAH yardımcın olsun.

cnm şimdi şüphe içindesin tabi öncelikle araştırmışsın diğer sarrafların verdiği tutar ve en son karara kılıp bozdurduğunuz sarrafın size ödeme yaptığı tutar arasında ki fark 1000 euroluk mu ona göre eğer arada ki fark azsa o güne göre altınlarını geria l derim ama tabi sen tüm verdiğin altınların net olarak gramını biliyormusun. sonuçta daha gramaj olarak daha eksik olarak sana idae etmeside mümkün.eğer elinde bir belge yoksa bozduruduğun zamanda ki gramaj olarak sende o kişiye benim bu işten canım sıkıldı o zaman bende iadesini istiyorum ama gramaj olarak yada aynı altınları bana iade edebilceğinizden nasıl emin olabilirim dersin. sonuçta tanımadığın insan nasıl güvenebilirsin ki

canım altınların pıyasa degeri aynıdır...sarraf sizin yanınızda tam gramını falan söylemişmiydi..
eger söyledi ise başka bır sarrafa git ve hesaplat bakalım...ne çıkacak..
ayrıca zarrafın dukkanının yanında başka sarraf dükkanları varmı..
onlara anlatın bakalım..
belkı adamı çok iyi tanıyorlardır..
eger adam dolandırıcının tekı ıse esnaf komşuları mutlaka bilyordur..
ona göre önleminizi alın..

birde kuyumcu açısından düşünürsek belkı adamda haklı olabilir...
ne için dolandırmaya kalksın kı.
ve adam haklıysa ahını almayın..
yalnız hemen guvenmeyın iyice sorun soruşturun..
ayrıca kuyumcu sizin telefonla nasıl buldu..

benim eşimde sarraf bu yüzden asagı yukarı fikrim var
fiyatlarda okadar oynama olmaz bikere
hem eğer böyle bişey olmussa bile size bunu hemen sölmesi gerekiyordu
aradan günler geçtikten sonra sölemesi yalana işaret
ama yinede kimsenin hakkını yemek istemem
ogünkü kura bakacaksınız ve altınlarınızın gramajını biliyorsanız bu işi çözmek cok kolaylasır

altinlarin gramini bilsem tabikide is kolay ama adam soylemediki yada ne bileyim elimize bi fatura falan verseydi galiba altinlarin gramini bilmedigimizi anladi ve bizi kandirmaya calisiyo bizde anlamadik nasil buldu bizi diye cunku ayri sehirde yasiyoruz ve ismimizi soylemedik yani normal alisveris esime gelde bi konusalim diyomus ben korkuyorum acikcasi

canım bılıyorsun dunyada şu anda kuresel krız var..saatı saatıne kurlar oynuyor..
ve 1 haftada insan çok zengın olabilecegı gıbı fakırleşebılırde..
ayrıca fark çok büyük...
dikkatli olun...

X