Bahçe Bakımı ve Çiçekler Şans Bambusu hakkında bilgisi olan varmı?

incesaz

Cam Kenarında Uyuyan Kedi
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2008
304
15
43
Kızlar geçen ay evime lucky bambo denilen şans bambularından aldım.Henüz küçük boyda ve düzler.Sormak istediğim şu birçok yerde bu bambuların üst kısmı sprial şeklinde olanlarından gördüm.Üzeri kıvrık kıvrık.Bu kıvrık olanlar bambunun başka bir cinsimidir yoksa düz olan bambuyu bu hale getirmek için herhangi bir işlem mi yapılıyor?O kadar araştırdım nette bulamadım.Varmı bu konuda bilgisi olan?

Konunun üzerinden birazcık zaman geçmiş ama kimse cevap vermediği için yazmak istedim. Bambuları çok severim, hem bakımı çok kolay, hemde her mevsim yepyeşil ve dekoratif olarak vazoda şık durabiliyorlar.

Evet, bambuların çok fazla çeşitleri var. Genelde şans bambuları tam tersine düz değil kıvrık olanlar oluyor, diye biliyorum ama yanılabilirim.
Elindekinin gövdesi kıvrak değilse, sonradan olabilme ihtimali yok, boyuda uzamaz. Sadece kenarlardan, kendine benzemeyen yavrularını verebilir, onlarda zaman içerisinde zaten boy atar.

Genelde bataklık ve göl bitkisidir. Güneşi hiiiç sevmezler. Kök vermelerine rağmen illa toprakta dikili olmasına gerek yok. Dekoratif bir vazoda, gövdesinin 3/1 i su ile aydınlık ama tam güneş görmeyen bir yerde, şebeke suyu degil, içme suyu yada yağmur suyu (çok severler) koyabilmen yeterli olucaktır. Ve suyunu değiştirme, bataklık bitkisi olduğu için taze su sevmez, tam tersi kendi kökünde kirlenen pis su ile senelerce yeşil kalır ve yavru verebilir.

bir çok çeşidi var canım onun..küçük olanlardan ben de var..onlar genelde masaüstü kullanılıyorç.sap kısmı kısa yaprak olan kısmı daha fazla..uzun vazoda olanlar ise genelde dediğin gibi kıvrımlı olanlar.onları alırken bakmak gerekiyor kıvırmına.yoksa sonradan o kıvrımları oluşmuyor..tek sayı olmasına da dikkat..

Ben daha alalı 2 hafta kadar oluyor. 3 tane aldım. Aldığımda kıvrımlıydı . 2 gün önce de bir tanesinin kıvrımlı yerinden yaprak çıkmaya başladı ama nasıl bir şey olacak uzayınca bilemiyorum. Diğer ikisinde bir değişiklik yok :44:

X