Bahçe Bakımı ve Çiçekler Saksıda Çiyan...Yardım...

Dumaaam

Can oğlum...
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2011
937
607
Arkadaşlar,

bu sabah saksının toğrağında küçük bir çiyan gördüm :KK5:. Çok hareketli ve çok küçük olduğu için tam yakalayacakken çiçeğin dibinden toprağın içine girdi. O, orda büyür mü? Ölmesi için ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Hemen bir limonu parçalayım saksının sağına soluna yerleştirip bol bol sarmışak soyup yine saksı içine toprağa yerleştir canım, çıyanları yok edecektir :KK4:

Bu arada yakalamaya çalışmışsın, pek önermem, bunlar zehirli olabilir canım, kesin ve hızlı çözüm istiyorsan bitkinin toprağını ve saksısını ev ortamı dışında değiştir ve uzaklaştır derim. Sarmısakları da ezerek karıştırırsan toprağa daha iyi sonuç alırsın... Bir de zirai ilaç satılan yerlerde kimyasal ilaçlar var ama onları da uygularken solumamak gerekiyor filan.... Yani zehirleyebiliyor, çocuk filan varsa dikkatli olmak gerekiyor...

Hemen bir limonu parçalayım saksının sağına soluna yerleştirip bol bol sarmışak soyup yine saksı içine toprağa yerleştir canım, çıyanları yok edecektir :KK4:

Çok sağol canım önerin için, şuanda limonum yok yarın deneyeceğim. Limonu da toprağının içine mi gömeyim, limonla sarımsaklar hep orada mı kalsınlar? Çiçeğe zararı olur mu? Ne çok soru sordum dimi :KK17:

Bu arada yakalamaya çalışmışsın, pek önermem, bunlar zehirli olabilir canım, kesin ve hızlı çözüm istiyorsan bitkinin toprağını ve saksısını ev ortamı dışında değiştir ve uzaklaştır derim. Sarmısakları da ezerek karıştırırsan toprağa daha iyi sonuç alırsın... Bir de zirai ilaç satılan yerlerde kimyasal ilaçlar var ama onları da uygularken solumamak gerekiyor filan.... Yani zehirleyebiliyor, çocuk filan varsa dikkatli olmak gerekiyor...

Çok küçüktü, birden öyle görünce refleks olarak yakalamaya çalıştım ama haklısın. Bebişimiz yolda henüz canım :KK16:. Tekrar teşekkürler.

Şimdi 4-5 diş sarımsağı ezip toprağına soktum, saksıyıda arka balkona aldım, çiyan çıkarsa öbür saksılarıma girmeden gitsin diye. İnşallah çabuk çıkar :KK5:.

X