Sakız çiğne, zekan artsın

Gulpare

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
791
9
Sakız çiğnemenin düşünme ve hatırlama gibi idrakla ilgili olumlu etkileri belirlendi.

Testte başarılılar

İngiliz bilimadamları, "Sakız çiğneyen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını ve daha çok kelime hatırladıklarını gördük" dedi. Sakızın naneli ya da mentollü olmasının bir fark yaratmadığını belirten uzmanlar, en önemli unsurun sürekli sakız çiğnemek olduğunu ifade etti. Bilimadamları, araştırmaya katılan 75 kişinin, sakız çiğnemeyenler, gerçekten sakız çiğneyenler ve yalandan sakız çiğneyenler şeklinde gruplara ayrıldığını belirtti. Deneklere resim, kelime ve telefon numarası hatırlatmaya yönelik sorular soruldu.

İNSÜLİNİ YÜKSELTİYOR

UZMANLAR, "Testlerden sonra gerçekten sakız çiğneyenlerin, sakız çiğnemeyenlere göre kalp atışları dakikada 3 kez, yalancı çiğneyenlere göre ise 1.5 kez hızlı attı. Kalp atışındaki artışın, idrakı artıracak derecede beyne oksijen ve glikoz dağıtımını yükseltmiş olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Sakız çiğnemenin, ağzın sulanmasına bağlı olarak insülinin yükselmesine neden olduğu olasılığı üzerinde de durulduğunu belirten uzmanlar, "Beyinde, öğrenme ve hatırlama için önemli olan insülin alıcı sinirlerin bulunduğu biliniyor" diye konuştu.

o ingiliz bilim adamları benim kaynanıyı inçelemeyi unutmuşlarda ondan öyle bi sonuca varmışlar maşallah sabahtan akşa sakızla yatıp kalkıyo ama kadında bir dirhem akıl yok:Roflol:

Demekki senin kayivalidende ters etki yapmis..:))

bende geçen gün çiğniyordum çok fazla çiğneme bebeğin geveze olur dediler :)...

bende geçen gün çiğniyordum çok fazla çiğneme bebeğin geveze olur dediler :)...

yok öle bişii kesinlikle inannma sakızı çok sevmeme rağmen sürekli çiğnememe rağmen kızım tam tersi nefret eder tiksinir hattaa sakızdan dokunamaz bile sakız çiğneyene..bende kulaklar için iigeldiğini daha ii duyduğunu okumuştumm..şakkıdışakkıdı

valla bende cok çiğniyom evde bi kutu var ama gittikçe zekam geriledi yaaww eşim aptal olcan yakında dio valla:)))

bende okadar çok ve hızlı çiğniyorumki eşim banada kızıyor çıkar şunu ağzından diye ama sakız çiğnedimmi hem acıkmıyorum hemde sinirlerim daha rahat oluyuyor relex oluyorum yani bence boş verin onu bunu çiğneyin çok rahatlatıcı birde sakız çiğneyenlerinyüz hatlarının daha sıkı olduğunu duydum

benim eşimde sakız çiğnememe uyuz oluyo ama ben çok seviyorum onun inadına şişirip şişirip patlatıyorum balonları

Evet sakiz kulaklara da iyi geliyor.Kulaklarim agridigi zaman hep sakiz cignerim ve etkisini de en kisa sürede görürüm.

Hımm, ben severim ama yanımda cak cak sakız çiğneyenlerden nefret ederim.. Bu yüzden bende onlar gibi olmayayım diye çok kasarım kendimi..

Hımm, ben severim ama yanımda cak cak sakız çiğneyenlerden nefret ederim.. Bu yüzden bende onlar gibi olmayayım diye çok kasarım kendimi..

:Roflol:gözyaşı güldürdün beni canımyaaa cak cak heee..ben başkasının yanında kibar kibar çiğniyorum yanlızken cak cakşakkıdışakkıdı

Yaa tamam ortam uygunsa iyi de kalabalık içerisinde göze bata bata çiğneyenlerin kafasına iki tane indirmek geliyo içimden. Bi defa otobüste evet geliyorum, ben ayaktayım önümde oturan bi adam var cak cak sakız çiğniyo, yaa trafikte var ağlayacaktım hırsımdan ben gözüne baktıkça adam sanki daha da fazla ses çıkarmaya başlıyo en son dayanamadım o otobüsten inip başka bi otobüse binerek eve döndüm gecenin bi yarısıydı üstelik hiç bilmediğim bi yerde indim.. Adam sanki her cak'latışında beynime gidiyodu yani biraz daha kalsaydım adama saldırabilirdim. Bazıları çok abartıyo :)

Yaa tamam ortam uygunsa iyi de kalabalık içerisinde göze bata bata çiğneyenlerin kafasına iki tane indirmek geliyo içimden. Bi defa otobüste evet geliyorum, ben ayaktayım önümde oturan bi adam var cak cak sakız çiğniyo, yaa trafikte var ağlayacaktım hırsımdan ben gözüne baktıkça adam sanki daha da fazla ses çıkarmaya başlıyo en son dayanamadım o otobüsten inip başka bi otobüse binerek eve döndüm gecenin bi yarısıydı üstelik hiç bilmediğim bi yerde indim.. Adam sanki her cak'latışında beynime gidiyodu yani biraz daha kalsaydım adama saldırabilirdim. Bazıları çok abartıyo :)

haklısın canım tamamen katılıyorum sana bu konuda.bazısı kaptırıyo kendini çiğnerken transa geçiyo sanki:Roflol::Roflol:

X