Sağa yatan boyun

bilgeannem

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2024
498
494
35
Sevgili anneler merhaba,
Bebeğim bir hafta sonra 4 aylık olacak. Boynunu daha tam dik tutamıyor. Kucakta oturur vaziyette gibi tutarken sağa yatıyor boynu, sol tarafı sanki daha dik tutup kontrol ediyor gibi.
Doktorumuza kontrole gideceğiz, sizlere de danışmak istedim, normal mi bu durum?
Karın üstü egzersiz yapıyoruz ama her bebek gibi sevmiyor maalesef uzun süre durmuyor.

Bence her bebek nevi şahsına münhasır farklı farklı. Sağlıklı ve keyfi yerinde ise hiç kurcalama, egzersizlerini mesajını yap. O an keyifleri gelmeyince de yapmıyorlar. Doktor kontrolünde benim kızım peltek gibi kendini salıyor. Normalde asla öyle değil. Doktor da fark etti sevmiyor şu hareketi böylesini seviyor vs dedi. Hiç kafaya takma herkesin yaptığını yapmak zorunda değil

Benim kızımda da vardı boynun bir tarafi kasılmış gibi duruyordu tek yöne yatıyordu her zaman kısa bir süre diğer yöne bakması için uyaran verdik tabi doktor ve fizyoterapist önerisi ile düzeldi. Tortikolis olabilir demişlerdi bize ultrsonda çıkmadı ama egzersiz sayesinde düzeldi

Sağ tarafa yatıyor ya, soldan mı seslenecegim yoksa sağ tarafa mı dönmesini isteyeceğim ondan emin olamadım. Fizyoterapistim var kendim gittiğim ondan da destek isteyebilirim bebek egzersiz ve masajı konusunda uzmanlığı var. Teşekkürler yorumunuz için.

Eğik olan tarafta beşikte yada genelde durduğu bi alanda ilgisini çeken bi oyuncak obje vs var mı? Benim kızımda da vardı bu durum. Tortikolis diye çok şüpheye düştüm. Yatarken başını geriye doğru atma felan da vardı. S ocağı ebesine 2 ayrı doktora da bahsettim. Normal dediler. Ama günler geçmek bilmedi. Hep kafası bi yana yatik kalacak diye endişe duydum. Sonra daha dik durmaya oturma egzersizlerine başladık zamanı gelince. Gün içinde dik tutsana gene yana eğik tuttuğu olurdu. Simdi 7. Ayında dik duruyor oturuyor keyfiyatina göre bazen başını yana egiyor ama o 2 3 4 aylardaki gibi değil. Gozlemleyin boynunda şişlik olurmuş tortikoliste yada kas gerginligi. Cok şüphe ederseniz 1den fazla doktor muayenesi yaptirirsinjz. Ama doktorlar şüphe duymuyoruz derlerse gözlem yaparak biraz daha sabretmenizi öneririm. Zamanla geçecektir. Ha bide ben kucağıma alinca yan yatırıp evde gezdirirdim. Başını hafif boşta tutardım. Sağ tarafa eğim oluyorsa sağ yatirarak tutun başını kaldırmasını sağlayın.

Evet beşiğinde sağ tarafta çok sevdiği oyuncağı var, sola takayım bir süre onu. Teşekkürler yorumunuz için, doktor kontrolümüz oluyor her ay bu durumu da göstereceğim haftaya. Şimdilik şişlik yok, ağrı vs de yok ki ağlamıyor, sadece egiyor boynunu o tarafa

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…