Safra kesesi ameliyatı sonrası sindirim sistemi ne zaman düzelir

Esraayser

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2024
2
0
47
Merhaba.
Ben 3 gün önce safra kesesi ameliyatı oldum. Laparoskopik yani kapali denilen tür bir ameliyat. Olma sebebim, saframdaki buyuk taşlardi. Uzun suredir varlardi ama bir aydir ben hicbirsey yiyip icememeye baslamistim. Yedigim seyler bulanti, ishal ve gegırme yapiyor , rahatsizlik veriyordu. Ancak ameliyat oldugumdan bu yana da bir duzelme olmadi. Halen midem yedigmi zaman bulaniyor, rahatsiz oluyor.Sabahlari gaz ishal.oluyor. Bu belirtiler ne zaman gecer yada gecer mi yani brnim simdirim sikayetlerimin sebebi safra kesemdeki taşlar degilmiydi acaba? Simdi endoskopi ve kolonoskopi de yapilmasi gerek demisti doktor ama ameliyat oldugum icin endoskopi ve kolonoskopi 6 ay sonra olabilirmis. Sizler ne zaman normal beslenebildiniz rahatsiz olmadan?

Doktorunuz, taburcu sirasinda yememeniz gereken gidalari belirtmedi mi?
Sebze ve sıvı ağırlıklı beslenin, bir sure et, yumurta yemeyin.
Ben 2019 da ameliyat oldum, 6 aydikkat ettim, hala da ediyorum ama eger unutup, bir kac gun üst üste protein ağırlıkli beslenirsem direkt mide ve bagirsak sancilarim oluyor, iki defa spazmla acile gittim.
Size önerim, hayatiniza safra kesesiz yeme duzenini oturtana kadar, bu surecte bir diyetisyenle devam edin.

X