Saç Uzatma Yöntemleri Saçları uzamayanlar buraya

yok bişey olmaz arkadaşlar zaten ben iki aydan daha fzladır içiyorum bu arada rouge arkadaşım çok iyi yapmışssın başlamakla çok sevindim yakında farketmeye başlarsın saçlarındaki değişikliği

Herkes gunaydin...sitede gezerken bu konuya rastladim ve cok ilgimi cekti..soylenenler beni ikna etti yani denemeyi dusunuyorumacikcas ama hamile oldugum icin cekindim biraz,bebege zarari olmasin mayanin,hassas bi konu odugu icin karar veremiyorum..mayanin faydalarina ve benim hamileligime bakilacak olursa mayayi direk saca surmek daha akillica olmaz mi bilmiyorum ki...??? siz ne onerirsiniz doktora da sorsam bilir mi ki yaa??? :eek:

ayy bende mi uygulasam saçlarımı mkısacık kestirdim valla hem dökülüyodu hem cansızdı bakalım deneyim neler olcak..

mahperver arkadaşım ilk önce hamilelliğin hayırlı olsun bende kalmaya çalışıyorum allah banada verir inş.ben sana şunu söylemek istiyorum kime sorarsan sor saçın içten beslenmesinin daha faydalı olduğunu dıştan sürülen ürünlerin saça pek fayda sağlamadığı düşüncesindedir ama sen hamilesin bence doktoruna danışmadan bişey yapma bebişin var sonuçta

arkadaşlar bende dünden itibaren içmeye başladım mayalı sütü.bizdeki maya kabartma tozu gibi poşette satılanlardan bir de küçük yuvarlak yuvarlak doğrumudur?.birde yanlış birşeyler içip bozmayalım motorları delikafadulden.benim maya biraz zor eridi ama nedense ?? bir değişiklik farkedersem haber veririm sizede inşallah işe yarar.kaydirigubbakcemile2

yok bişey olmaz arkadaşlar zaten ben iki aydan daha fzladır içiyorum bu arada rouge arkadaşım çok iyi yapmışssın başlamakla çok sevindim yakında farketmeye başlarsın saçlarındaki değişikliği

sayende canım 5. günüm olacak bugün :lepi:

arkadaşlar bende dünden itibaren içmeye başladım mayalı sütü.bizdeki maya kabartma tozu gibi poşette satılanlardan bir de küçük yuvarlak yuvarlak doğrumudur?.birde yanlış birşeyler içip bozmayalım motorları delikafadulden.benim maya biraz zor eridi ama nedense ?? bir değişiklik farkedersem haber veririm sizede inşallah işe yarar.kaydirigubbakcemile2

yok anam motora zeval gelmedi henüz..en fazla gaz yapar ,sal gitsin ...delikafadulden:roflol::roflol:dediğin gibi aynı mayayı kullanıyoruz toz maya o var zaten bir...hadi bakalım kazamız mübarek olsun... ben aynı anda saçım için çıtçıt siparişi veriyorum şuan da ...uzuyana kadar idare edicem artık ...:kedi:

bu Konu cok iLgimi cekti ve bende bugn içmeye başLıyorm cok tşkr ederim :-)

arkadaşım bende aynı dertten müzdariptim sana kesin yüzde yüzde tutacak bi yöntem vericem ilk önce bir adet kuru maya alıyorsun ve bunu hergün bir barfak süte karıştırıp içiyorsun inan benim saçlarım belime yaklaştı yanlız bıkmadan yapman lazım kesin çözüm umarım faydalı olabilirim sana

bizim akrabamızda denemişti birebir tanık olduk dökülmeler durdudu gibi sacları gürleşti...

evet bende 2 aydan daha fazla bi süredir içiyorum dediğin gibi motor sağlam kardeş inş.saçlarınız uazayacak biraz sabır

arkadaşım bende aynı dertten müzdariptim sana kesin yüzde yüzde tutacak bi yöntem vericem ilk önce bir adet kuru maya alıyorsun ve bunu hergün bir barfak süte karıştırıp içiyorsun inan benim saçlarım belime yaklaştı yanlız bıkmadan yapman lazım kesin çözüm umarım faydalı olabilirim sana

canım yazını dun aksam gordum hemen uyguladım suandada ıcıyorum mayalı sutumu tadı okadarda ıgrenc degıl memnun mutlu ıcıyorum fakat sen 2. gunde sacımda fark gordum demıssın ben bısı goremedım haa tek farkı acaıp ıstahımı actı bugun 3 saatte bır yemek yedım sımdı yıne acıktıgım ıcın sutu ıcıyorum.ne zamana kadar beklemelıyım ıse yaradıgını gormek ıcın bende saclarımı kestırdım kardesımın gazına gelıp ve ıstemedıgım bır rengede boyamıs bulundum bıran once uzayıp rengının acılması lazım yoksa bunalıma gırıcem.bırde entele var ama benım saclarımda acaıp dokulme soz konusu son zamanlardada sadece 3 yerde kepek kabugu gıbı yumusak bısı oluyo tırnaklayınca yumusacık kalkıyo altındanda kırmızı bı leke gıbı yara cıkıyo tekrar kuruyo tekrar oluyo nedır anlamadım stresten oldugu kesınde entele bu sekılde yaralara surulmezmıs sanırım varmı bı bılgın?bı yardımcı ol beee ne olur bak valla dermansızım:sm_confused:

arkadaşım elimden ne gelirse sizinle paylaşırım tabi bu arada buralarda benim adım aktar neyse ben hemen sonuç aldım çünkü arkadaşım neden mi farkı hemen ikinci gün gördüm şöyle anlatayım birincisi benin saçlarım çok aşırı derecede kuru boyadan nem 0 ama içmeye başladığımın ikinci günü saç dplerinim yağlandığını fark ettim ki kuru saçlılar için bu büyük mutluluk sonraki bi hafta içinde saçlarım aslında kıvırcıktı ama boya sayesinde saçımda lüleden eser kalmamıştı baktım saçlarım kıvır kıvır olmaya başladı tekrar hatta resim koymayı öğrenirsem side bunları göstermek istiyorum ve sonra bigün saçlarıma aynadan baktım yan dönüp özellikle arkasına baktım allahım inanamıyorum saçlarım uzamış dedim bariz belliydi uzadığı.ben entele yağ gibi uraştırıcı işlerle uraşamadığım için böyle pratik ama kesin çözüm verecek yollara başvurdum ama çok memnunum .evet entele yaraların üzerine sürülmüyor bildiğim kadarıyla zehirli bi bitki olduğunu duymuştum ve saç bakımındada kullanılacak miktarın çok önemli olduğunu hem canım entele pahalı sen git al kurumayanı en fazla bir veye iki milyon ve çok uzun süre kullanılıyo uraşma enteleyle falan gene sorun olursa bildiğim bişyse yardımcı olmaya çalışırım.hepimiz süt çocuğu olalım boşverin zor şeyleri arkadaşlar

Son düzenleme:
Doğadan armağan sağlık iksiri maya

Ekmek,tatlı,börek gibi hamurişlerini kabartmak için kullandığımız mayanın eşsiz bir sağlık iksiri olduğunu biliyor muydunuz?

Ekmek, hamurişi ve tatlılara düşkün bir toplum olduğumuzdan maya, hemen her evin mutfağında sık sık kullanılıyor. Mayayı belki sadece bir hamur kabartıcı olarak düşündü??güne kadar. Oysa o doğanın bizlere bir armağanı, sağlığımız için eşsiz bir nimet. Maya yüzde 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içeriyor.

Japon ve Amerikalı araştırmacıların yaptıkları uzun çalışmalar sonucunda mayanın içindeki genlerin insan genlerine çok benzediği kanıtlandı. Bu önemli buluş sayesinde çok yakında insan DNA'sının daha iyi tanınacağı ve bugün çaresi olmayan pek çok hastalığın önceden teşhis edilip önlenebileceği tahmin ediliyor.
Mayanın sağlık ve güzelliğimize katkılarını keşfederek ona hakkettiği değeri veren gelişmiş ülkeler, bu çok değerli besini sadece bir katkı maddesi olarak değil, tabletler halinde ilaç olarak da piyasaya sunuyor.

Her yemekte kullanılıyor
Uzmanlar mayayı sadece hamurişlerinde katkı maddesi olarak düşünmemek gerektiğini belirtiyor, normal öğünlerde de tüketilmesini öneriyorlar. Dengeli beslenerek mayanın zengin içeriğinden olabildiğince yararlanmak mümkün. Örneğin kahvaltı ya da ikindi öğünlerinde ılık süte ilave edilerek içilebilir. Öğle ya da akşam öğünlerinde salata veya mezelere eklenerek yenilebilir. Hatta meyve sularına karıştırılabilir.

Ancak maya, kek, börek ve tatlı hamurlarını kabartmak için kullaılan kabartma tozu ile karıştırılmamalı. Karbonatı andıran ve beyaz bir toz şeklinde olan bu madde, mayanın kimyevi bir versiyonu olup aynı kabartma işlevini sağlıyorsa da mayanın içerdiği besin değerlerine sahip değil.

Maya nedir?
Maya, mantarlar grubunda yer alan tek hücreli canlılardır. Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden oluşan maya, sıcakla temas edince çoğalır. Bira mayası olarak da bilinen bu madde, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılıyor. Piyasada toz (kur) ya da kalıp (yaş) halde satılıyor.

Ekmek yapımı sırasında hamur maya ile kabartılıyor. Maya undaki nişastayı etkiliyor ve bir tür şeker olan glikoza dönüştürüyor. Sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırıyor. Oluşan karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlıyor. Pişirme işlemi sonunda hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçuyor. Böylece ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir kıvam alıyor.

Sağlığınız için
Daha sağlıklı ve her dem enerjik olmak ister misiniz? Maya bu konuda size yardım edebilir.Çünkü o etkili bir stres atıcı. Karaciğeri temizliyor ve anne karnındaki ceninin gelişimini sağlıyor.

Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları önlüyor. Özellikle sporcular, hamileler, gelişmekte olan çocuklar ve nekahat devresinde olan hastalar bu değerli besini bol bol tüketmeliler.

Sporcular
Maya, doğadaki en zengin aminoasit özleri, magnezyum, potasyum, krom, selenyum ve fosfor gibi mineralleri, B grubu vitaminleri içerdiği için özellikle spor yapanlara son derece yararlı. Bilim adamlarına göre maya, sağlığımız için çok yararlı bir besin. Organizmanın kimyevi aktivitelerini uyararak en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Hücrelerin büyüme ve üremesine yardımcı oluyor. Yağ ve karbonhidrattan yoksun olduğu için hazmı kolaylaştırıyor. Bu nedenle sporcular mayalı yiyeceklerin ağırlıklı olduğu bir beslenme alışkanlığı edinmeli. Yağsız ve mayalı hamurişleri ve ekmeğe ölçülü miktarda yer veren bir beslenme programı uygulamalı, mayayı kahvaltıda süte ilave ederek ya da diğer öğünlerde salata veya mezelere ekleyerek yemeli.

Anne adayları
Hamilelik döneminde vücudun gereksinimleri artıyor. Maya tüm bu ihtiyaçları karşılayacak kadar zengin nitelikler içeriyor. Mayadaki zengin B9 vitamini (folik asit) hamilelerde çok sık rastlanan anemiyi önleyip yeni hücrelerin (plasenta gibi) üretimini uyarıyor. Cenindeki sinirsel hücrelerin gelişimesini sağlıyor. Yetişkin bir insanın günlük folik asit gereksinimi 3 mg iken hamilelik döneminde bu miktar 7.5 miligrama çıkıyor. Bu nedenle hamile kadınlar mayalı yiyecekleri, bu dönemde beslenme programlarına almalı.

Diyabet
Maya, sodyum ve şeker açısından yoksun olduğu için özellikle diyabet ve 'ipoglisemi'den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar için ideal. ıçeriğindeki krom, kandaki yağ ve şeker düzeyini azaltan insülinin hareketini güçlendiriyor. Çinko minerali ise glisemi (kandaki yüksek şeker oranı) düzeyini düşürüyor.

Stres
Maya, yoğun strese ilaç gibi geliyor. Zengin B vitaminleri sayesinde sinir sistemini dengeliyor. Sinir hücrelerinin yaşamını uzatıyor ve sinirlerin çevresindeki lifleri güçlendiriyor. Sinirsel uyarıların düzenli bir şekilde işlemesini sağlıyor. Örneğin kalp atışları, göz kırpma, nefes alma, kanı iterek kan dolaşımını hızlandıran damarların işlevi gibi. Ayrıca konsantrasyonu, fiziksel ve ruhsal randımanı artırıp yorgunluk ve asabiyeti önlüyor. Yoğun stres altında iken artan mide asidini önleyerek, sindirim sisteminin işlevine de yardımcı oluyor.

Diyet
Sağlıklı bir diyette yer alan besinlerin vücudun tüm gereksinimlerine yanıt vermesi gerekiyor. Maya bu gereksinimlerin büyük bir bölümünü karşılayabilecek nitelikte. Zayıflama diyetleri bazen bağırsak bakterilerine zararlı olabiliyor. Maya bu durumda dengeleme görevini üstleniyor ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri güçlendiriyor.

Karaciğer
Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalışan ve en stresli iç organlarımızdan biri. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuvarı gibi... Bu nedenle sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor; birincisi karaciğeri toksinlerden arındırıyor, ikincisi onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor. Ayrıca maya ?colina? denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve karaciğerde birikmelerini önlüyor.

Güzelliğiniz için
Güzelliğin sırrı mayada saklı. Onunla saçlarınıza masaj yapın, sütte eriterek yüzünüze ve ellerinize sürün. Güzelliğiniz için ihtiyacınız olan tüm gereksinimleri karşılayacak kadar zengin olan mayayı mutfağınızdan eksik etmeyin.

Vücut ve yüz
Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için mayadan yararlanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünümüne yardımcı oluyor. Protein, ayrıca cildin oksijen almasını sağlayıp beslenmesine katkıda bulunuyor. Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylece cilt adeta yenileniyor. Maya, cildin mat ve pürüzlü görünümüne yol açan mide sorunlarını gideriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor. ıçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak akne ve sivilceye karşı etkili oluyor. Maya, deyim yerindeyse cildi hem içerden hem de dışardan besliyor.

Saçlar
Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasını sağlıyor. ıçeriğindeki B5 vitamini, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Keratin, saçların dökülmesini önleyip daha hacimli ve gür görünmesini sağlıyor. 4 çorba kaşığı toz mayayı 1 bardak ılık suda eritin. Saç diplerine früksiyon yaparak yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın.

Eller
Maya ellerin de dostu. Akşamları yatmadan önce 1 kahve fincanı ılık süte 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle soğuk havada çatlayan ellere iyi geliyor.

Cilt
Mayanın cilde yararları antik çağlardan beri biliniyor. Antik Mısır?da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş. Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliklerini keşfedip yara merhemi gibi kullanırlarmış. Yaraları dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın üzerine maya sürerlermiş,.
Mayadaki vitamin ve mineraller cildin her türlü gereksinimi sağlayacak kadar zengin. Özellikle akne ve sivilceli ciltlere çok yararlı. Karaciğeri toksinlerden arındırıp, temizliyor ve ciltteki aşırı yağlanmayı önlüyor.

sıkılmazsanız bunu okuyun arkadaşlar

evet bu gonderdıgın yazıyı bende dun okudum bır sıtede yanı mayanın faydalarına baktım senden sonra ve bu yazıyı okudum.eee pekı bısı daha sorabılırmıyım sana;benımde senın gıbı saclarım boyadan kurudu ama oncesındede yanı sık sık boya yapmadan oncesınde saclarımda asırı dokulme var tam 1.5 yıldır var lop lop dokuluyo su son aylardada ozellıkle 3 yerde kepek topagı olusuyo yumusak bır sekılde tırnakla kalkıyo altından kırmızı leke cıkıyo tekrarlıyo bu nedır acaba ve ne ıyı gelır buna aktarcım:) esım falan kızıyolar bana saclarımı boyamısım ondanmıs ama boyadan once olmaya basladı boya ekstra kuruttu sadece.ben bu mayayı hem ıcıp hemde dısardan sursem daha hızlı fayda edermı acaba?yanı enteleden endıselıyım bende sadece bu leke tarzındakı yaralardan olayı zaten emzırıyorum ben bebegım var dısarıda cıkıp bu sogukta o cocukla aktar aktar gezememde.ınsallah bu maya tarıfın dedıgın gıbı ıse yarar cok dua ederım sana.bugun saclarımda evet dıplerınde yaglanma var ama ben saclarımı ne zaman fonlesem 2. gunu yaglanır ondanmı acaba du bakalım bugun yıkıycam dıstanda mayalı bakım yapıcam.

ya benim zaçlarım çok kuru demiştim gerçi şimdi rahatım bak kardeş bana her şampuanda iyi gelmez defalarca şampu.değiştirmeme rağmen en sonunda aradığımı buldum içindede dimetcihone yok ya şampuan adı verebilirmiyim bilmiom neyse şauma diye bi marka varya onun onarıcı bakımı ve ayrıca birçok çam terebentinde saçımı kurutmuş ve dafalarca denemelerim sonucu kurutmayanı defnedoğa şampuanın içine bir kapak ve en iyi saçımı nemlendiren nem maskesi belki görmüşsündür aynı bu bölüm evde yaılabilecek kürlerde bi tarif verdim onu yap arkadaşım inan saçları pırıl pırıl yapıyo.neyse bunları sana da faydası olur diye sölemek istedim.ayrıca arkadaşım saçlarım dökülüyo demişsin ama bi hamileleik dönemi yaşamışsın benim arkadaşlarımım çoğu da hamileleik dönemlerimde kel kalacaklarını saç dökülmelerinden söz ederlerdi o yüzden bu normal ve bi kere kardeş saçındaki o topakları kaldırma oynayıp yara yapıyon galiba o yüzden hiç elleme bu hamişlikle veya doğumlada alakalı olabilir tam bilemem tabi veya saçtaki bi kepeklenme sorunuyla benim arkadaşımın da böle bi sorunu vardı doktor arkadaşıma ketorel şampu vermişti.dıştan maya sürme içmek kadar faydası yok ben onuda denedim içsen kardeş acık herşeyden karıştırdım konuyu ama neyse artık

valla bacı hıcbısı annamadım.sımdık cam terebentın sacını kuruttumu,yoksa sauma mı kullanıcam,yosa dıger defnedoga sampuanına cam terebentınmı karıstırcam.bak ben bugun kafamda maya ve saf zeytınyagı karısımıyla gıttım bemıx bebanten ve cam t ıle badem yaglarını aldım.dedıgın gıbı sutlu mayaya devam edıcem bugun 3. gunu ekstra olarakta cam t ıle badem y maske yapım haftada 1 kez.dıger bebantenı ve bemıksıde sampuanıma katım durularkende elma sırkesıynen durulım olurmu?dokulme evet hamılelıkte basladı ne zaman bıtcek.o kepek kabuklarınıda dedıgın gıbı kendım kurcalıyom elımde degıl ama elımle yapıyom he he nese kusura bakma cok soru soruyorum sana yordum.:teytey:a.s.

yok canım önemli değil o zaman şöle anlatayım kendi saçlarıma yaptığım şeyleri.benim kullandığım şampuan şauma içine defne doğanın çam ta.koydum benim saçımı yumuşattı sonra hergün gece yatmadan 1 bardak mayalı süt içiyorum ve en son olarakta hafta bir saçıma defneli maske yapıyorum bu kadar kardeş sen benden çok karıştırmışsın o kadar çok şey yapma saçını rahat bırak bakımın fazlası da zarar ayrıca hergün sütünü iç haftada bir maske yapmak istersen yap ama cıvık cıvık yağ saçını mahfeder sölüyeyim çünkü onu saçından arıtmaya çalışırken daha fazla saçlarını yıpratırsın ve istersen şampunun içine çam t.koy bu kadar yani

Son düzenleme:
X