S ve Z harflerinde pelteklik

PrincesaDeLosCielos

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2011
2.648
71
arkadaşlar merhabalarr :KK16:
bu topiği yeğenim için açıyorum. benim bir yeğenim var 14 yaşında yavaş yavaş genç kızlığa adım atan bir kız. ama küçüklüğünden beri
S ve Z harflerini söylemekte güçlük çekiyor.. yengem ve dayım küçükken hani çocuktur dili dönmüyor büyüdükçe düzelir demişler ama bir düzelme olmamış halaa daha bu harfleri peltek olarak çıkarıyor. peltek derken şöyle izah edeyim;
S ve Z harflerini ağzından çıkarırken dili alt ve üst dişlerinin arasına giriyor ve sanki F harfini söylüyormuş gibi oluyor.. bu konuyu benimle konuştu,çok rahatsız oluyorum bu durumdan,insanlarla konuşmak istemiyorum,düzelemez miyim acaba dedi? internetten araştırdık İzmir'de bir merkez bulduk 5-6 seansta konuşma bozukluklarının geçtiği yazıyordu. bu durum düzelebilir mi arkadaşlar????yardımlarınızı bekliyorum...:KK16:

Ben Ortaokul sona kadar s harfini söyleyemiyordum.
s sesini dilim önde olmasına rağmen arka sağ dişlerimin olduğu yerden çıkarıyormuşum
Aynen dediğiniz gibi konuşmak istemiyordum hatta içinde s harfi olmayan kelimelerle konuşmaya çalışırdım
Bir gün çok kafaya taktım ve sabaha kadar belki milyon kere s demeye çalıştım.
Sonunda oldu :))))
Pelteklik bir hastalık yada özür değil sadece o sesi nerden çııkaracağını bulamamasından kaynaklanıyor.
Sizin desteğinizle sabırla binlerce kez söyleyerek bulabilir

Ben Ortaokul sona kadar s harfini söyleyemiyordum.
s sesini dilim önde olmasına rağmen arka sağ dişlerimin olduğu yerden çıkarıyormuşum
Aynen dediğiniz gibi konuşmak istemiyordum hatta içinde s harfi olmayan kelimelerle konuşmaya çalışırdım
Bir gün çok kafaya taktım ve sabaha kadar belki milyon kere s demeye çalıştım.
Sonunda oldu :))))
Pelteklik bir hastalık yada özür değil sadece o sesi nerden çııkaracağını bulamamasından kaynaklanıyor.
Sizin desteğinizle sabırla binlerce kez söyleyerek bulabilir

ayy canım bunu duyduğuma çok sevindim :) biz zaten ona kesinlikle bunu dert etmemesini söylüyoruz ama o rahatsızlık duyuyor bundan.. bir de galiba kulakla da alakalı olabiliyormuş canım öyle duydum.. algılamayla alakalı da olabilirmiş... ama bunu söylemen çok iyi oldu.. yani gerekli müdehale yapılınca herkes düzelebilir :124:

Hımmm Bilmiyordum
Bende de müzik kulağı yoktur mesela ... doğrudur kulakla alakalı olabilir
Ama dediğim gibi bir hastalık yada özür değil
Sadece sesi nerden çıkarabileceğini keşfetsin yeter

Hımmm Bilmiyordum
Bende de müzik kulağı yoktur mesela ... doğrudur kulakla alakalı olabilir
Ama dediğim gibi bir hastalık yada özür değil
Sadece sesi nerden çıkarabileceğini keşfetsin yeter
e

ewt cnm inşallah düzelir ben de inanıyorum buna :) ilgili yerlere gider artık annesigille gerekli şeyler yapılır.. o kendi bundan rahatsızlık duyuyor ve bir an önce de düzelmek istiyor...:26:canım nasıl üzülüyor yaa:KK5:

kulak burun boğaz bölümünün foniatri bölümüne gitmesi gerek
özel teknikleri öğreterek alıştırma yaptırtarak çıkarmasını sağlıyorlar
egede vardı ama kapandı sanırım araştırın biraz o bölüme giderse kesin düzelir

kulak burun boğaz bölümünün foniatri bölümüne gitmesi gerek
özel teknikleri öğreterek alıştırma yaptırtarak çıkarmasını sağlıyorlar
egede vardı ama kapandı sanırım araştırın biraz o bölüme giderse kesin düzelir

çok saol canım:KK16:dayımlar araştırıyorlar ben de yardımcı olmaya çalışıyorum onlara.. senin bu bölümü söylemen de iyi oldu gerçekten.. araştıralım bakalım inşallah iyi bir yer buluruz bu bölümle ilgili gider.. hem kesin düzelir dedin bu yeğenim için çok iyi bir haber:KK16:

benim kzımda da böyle bir sorun vardı .selerde sıkıntı yaşıyordu..dil terapisti nergis hanım sağolsun bu sorunumuzu kısa sürede çözdü.bir anne olarak ne kadar mutlu olduğumu düşünebiliyormusunuz. bende bunu paylaşmak istedim.. çocuklarda genelde bu tür problemler olabiliyor, önemli olan bu konunun uzmanlarıyla çalışmak..bu anlamda böyle bir sıkıntısı olan bir anne varsa uzm.dil konuşma terapisti nergis türköz bakırköyde bilginiz olsun ..

Arkadaşlar s ve z harflerini söyleyemeyen birisini çok yakından tanıyorum. gittiği bir terapistle ilk günün akşamında iki harfleri çok rahatlıkla çıkarıp, içinde s ve z harfleri geçen kelimeleri söyleyip hatta rahat rahat yüksek sesle kitap okuduğunu söyleyebilirim. terapistin yerini ve ismini burada yazmak istemedim ama soran olursa hemen yardımcı olurum. hoşçakalın

Arkadaşlar s ve z harflerini söyleyemeyen birisini çok yakından tanıyorum. gittiği bir terapistle ilk günün akşamında iki harfleri çok rahatlıkla çıkarıp, içinde s ve z harfleri geçen kelimeleri söyleyip hatta rahat rahat yüksek sesle kitap okuduğunu söyleyebilirim. terapistin yerini ve ismini burada yazmak istemedim ama soran olursa hemen yardımcı olurum. hoşçakalın

benim kzımda da böyle bir sorun vardı .selerde sıkıntı yaşıyordu..dil terapisti nergis hanım sağolsun bu sorunumuzu kısa sürede çözdü.bir anne olarak ne kadar mutlu olduğumu düşünebiliyormusunuz. bende bunu paylaşmak istedim.. çocuklarda genelde bu tür problemler olabiliyor, önemli olan bu konunun uzmanlarıyla çalışmak..bu anlamda böyle bir sıkıntısı olan bir anne varsa uzm.dil konuşma terapisti nergis türköz bakırköyde bilginiz olsun ..
Merhabalar oncelikle bu bilgiyi bizimle paylastigginiz icin tesekkurler.. aradan yillar gecmis ama merak ediyorum kac seansta duzelmisti ve kizinizdaki duzelme hala devam ediyormu ?

Bende merak ettim ismini bana da soyler misiniz ?

X