Ruhsal sorunlar için dua

nergisscan

Guru
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2014
83
53
34
Merhaba, benim de çok kişi gibi kişisel ruhsal sorunlarım var. Psikolojik tedavi görmem lazım aslında, ilaçlık bir durumum olmadığı için psikolog tavsiye ediliyor. Lakin benim maddi imkanım buna el vermiyor. Hayatımda çözemediğim, anlamlandıramadığım, dilimin yetmediği sorunlar var. Yapmak isteyip de yapamadıklarım, geleceğe dair fazla umutsuzkuklarım var. Kendimi çok yalnız hissediyorum. Bir şey olduğunda canım sıkılsa hemen dua etmeye başlıyorum, Allahla konuşuyor gibi geliyor rahatlıyorum. Acaba bana önereceğiniz; bu sorunların ortadan kalkması, hayatı akışında yaşamak için dua var mı? Ben katı kuralları olan ve dünyası kendine bile dar gelen biriyim. Kendi alanım kurallarım bile bana dar geliyor. Lütfen bana yardım edin.

Duayı bilemiyorum ama kol kırığı dua ile çözülemiyorsa psikolojik sorunların da çözüleceğini düşünmüyorum.

Belediyeler, Sağlıklı Yaşam Merkezleri gibi yerler ücretsiz psikolog desteği sağlıyor. Şehrinizde yok mu hiç? Aynı zamanda yeni mezun ya da yüksek lisans yapan öğrenciler de cüzi bi ücret karşılığında terapi yapabiliyorlar Facebook'ta okul ya da psikoloji gruplarında bulabilirsiniz.

Ya safi la havle cekmek iyi gelir. Ilacin da faydasini görebilirsin. Cunku psikolog cozulecek gibi gelmedi bana

Allahin yardimi ile sifa bulabilir. Dua onemli o yuzden

Allahin yardimi ile sifa bulabilir. Dua onemli o yuzden
Verdiğim örnektekine de aynısını diyebilir misiniz? Bu sadece psikolojik sorunları küçümsemektir. Yapmayın bence. Tıp da her türlü tedavi de bunları düşünen uygulayan bilim insanları da yoktan var olmadı, Allah'ın yardım için gönderdiklerini yok sayıp dua dua diye tutturmak sağlıklı değil bu tarz şeylerde.

Ben ilac kullanmasin demiyorum ki sen yanlis anlamissin. Dua da onemli ic ferahligi verir. Psikolojik sorunlar zordur.

Tabiki once tıbbı tedavi gerekir akabinde manevi destek şifaya vesile olması için dualar zikirler cok onemlidir.

Ruhsal sıkıntılar için, Bol bol inşirah süresi okumanızı tavsiye ederim. Hergün istediginiz sayıda okuyun
Günlük : Ya Nur Ya Kuddüs Ya Selam (bir cumle gibi kombin olarak okuyun, sayı istediginz kdr en az 100 olursa iyi olur) ruhsal hastalıklar arınma için. Fatiha felak nas ayetel kursi hergün okuyun.

Ya Muhyi, Ya Şafi esma kombini cumle gibi okuyun. genel hastalıklar için)

La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim
Duası
Günlük Salavat ve Tevhid okursanız cok iyi olur manevi güç kazanma duaların kabulunu hızlandırır,ve bilmedigimiz pek cok maddi manevi hayırlar getirir.

Ve günlük olarak evde sesli Bakara süresi dinleyin bir sayfa dahi olsa mutlaka dinleyin veya okuyun.
Allah selamete cıkarsın tez zamanda inşallah

Terapi desteği almak, ülkemizde maalesef iyice lüks haline geldi. Doğru dürüst bir terapist ile haftada 1 kez görüşeyim deseniz ayda en az 3-4 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Yine de işe ücretsiz terapi veren kurumları araştırarak başlamanızı tavsiye ederim. Diyelim ki terapi meselesini öyle veya böyle ertelemek zorunda kaldınız, çok bilindik ama faydalı bulunan İyi Hissetmek, Hayatı Yeniden Keşfedin, Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler, Bağlanma tarzı kitaplar okumak size bir bakış açısı kazanmanızda ve sonraki okumalarınızı belirlemeniz konusunda yardımcı olacaktır. Kitaplara ücretsiz ulaşmak için kütüphane kullanabileceğiniz gibi pdflerine de ulaşabiliyorsunuz. Mesela İyi Hissetmek kitabının pdfsine çok kolay ulaşırsınız, okumadıysanız oradan başlayabilirsiniz. Orada bilişsel çarpıtmalarla ilgili pek çok alıştırma var. Kitap, yoldan geçenin önerdiği bir nesneye dönüştü ama ders çalıştırır gibi bir sistem izleyerek okuyucuyu eğitmesi açısından başarılı bir kitap.

Dua demişsiniz, açın evde İnşirah dönsün, çok rahatlatır. Namazla ilişkinizi bilmiyorum ama vakit namazları da kendi başına ufak da olsa terapi niyetine geçer ama terapinin yerini elbette tutmaz.

Kur'an Kerim oku, namaz kıl, kır şeytanın bacağını, nefsini. İnşirah Suresini oku. Rabbim devanızı lutfetsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…