Rottweiler

Yelizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2006
444
5
Kısa Tarihsel Özet: Rottweiler köpek ırkı,bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Tarihsel cetveli Roma imparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Sürü gütme,bekçilik özellikleri ile insanların bir çok konuda yardımcıları olmuşlardır. Hatta alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilede bulunan insanların korumalarını yapan ırk olarak tanınmaktadırlar.Zaten rottweilerin temel görevi bu şekilde ortaya çıkıp şekillenmiştir:sahiplerinin ve mallarının güvenliğini sağlamak.

İsimlerinin “Rottweil” kasabasından geldiği bilinmektedir.Bu nedenle “rottweiler kasap köpeği” olarak da bilinmektedir. Bu şekilde tanınmalarının sebebi performans çıtalarının yüksekliği ve bedensel dayanıklıklarının son derece iyi olmasıdır. 20. yüzyıla gelindiğinde polis teşkilatında kullanılmak üzere yapılan ırk seçim testlerinde Rottweiler ırkının görevlere en uygun görülen ırkalardan biri olduğu görülmüş ve 1910 yılından bu yana polis teşkilatında ihtiyaç duyulan servislerde Rottweilerlar eğitim sürecinin ardından görevlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Rottweiler yetiştiricileri; çok güçlü, belirgin kahverengi lekelere sahip siyah kürklü, güçlü bir görünüme sahip ancak aynı zamanda bu görüntüsünde asilliğini de barındıran ve arkadaş, hizmet ve iş köpeği olmaya son derece uygun bir köpek hedeflemektedirler.

Genel Görünüm:

Rottweiler, orta – büyük yapıda, sadık, ne ağır ne hafif, ne uzun bacaklı, ne de yere yakın bir köpektir. Doğru orantılı, sıkı ve güçlü yapısı, büyük güç, çeviklik ve dayanıklılığa yol açmaktadır.

Önemli Orantılar:

Vücudun, sternum (göğüs-kemiği’ nden) ischiatic tuberosity ‘ye kadar olan uzunluğu, cidago yüksekliğini %15’ten fazla geçmemelidir.

Davranış / Huy:

İyi huylu, genelde uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen, sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve çalışmaya heveslidir. Görünümü doğal ve basittir, davranışları öz güven doludur, ciddi ve korkusuzdur. Etrafına büyük bir atiklik ile tepki verir
.

Rott'un Karakteri

Geçmiş yıllarda ve bugün de Rottweiler ırkı basında çıkan olumsuz eleştriler yüzünden yara almıştır.Tartışma konusu, bu ırkın doğru ellerde olsa bile güvenilir olup olmadığı yönünde idi.Ne yazık ki bu olumsuz eleştiriler Rottweiler ırkının adını daha önce duymamış ve sahibi olmak istemeyen kötü niyetli kişilerin harekete geçmesine neden oldu ve daha önce sempati duymadıkları bu ırka sahip olmaya başladılar.Bu kişilerin yanlış tutumları ve eğitimleri ile Rottweiler ırkı pek çok kişinin korktuğu bir ırk olarak anılmaya başlandı.Gerçi bu köpek ırkı ilk bakışta gelişmiş kasları ile verdiği güçlü görünümü,güçlü çene kasları, sert bakışları ve savaşçı görünümü ile oldukça deneyimli bir eğitmene veya üreticiye bile korku vermektedir.Köpeğin karakteri ve bir adım sonra neler yapabileceği, yatık kulağı ve kesik kuyruğu nedeni ile tahmin edilmesini güçleştirmektedir.Bu yüzden herkesin kuşku ile yaklaştığı bir ırk olduğu tartışmasız gerçektir.

Rottweiler ırkı bir iş köpeğidir ve Rottweiler sahiplerinin bunu unutmaması gerekir,o bir aksesuar değildir.Ataları bir çoban köpeği iken (Bu özelliğini yitirmiş değildir.) Rottweiler gelişmiş zekası,eğitilebilirliği ve kabiliyeti ile başarılı bir polis köpeği,rehber köpek,iz takip köpeği,arama&kurtarma köpeği,koruma köpeği,terapi köpeği ve iyi bir aile köpeği olma gibi özellikleri ile kendisini kabul ettirmiştir.

Rottweiler ırkına sahip olmak isteyen kişiler köpeğin zekasını muhakkak değerlendirmeli,köpeğin zekasını kullanmasını ve geliştirmesini sağlayacak aktiviteler ile köpeği kontrol altına almak için mutlaka itaat eğitimine başvurmalıdır.Köpeğin kendini aile içinde lider olarak kabul etmemesi için küçük yaşlarda eğitime başlanmalı ve köpeğin saldırı içgüdüsünü çalıştıracak oyunlara izin verilmemelidir.Bir Rottweiler mutlak ve ve mutlak sahibinin emirlerini yerine getirmeli ve gereken itaati göstermelidir.Köpek çok iyi sosyalleştirilerek insanlar ve özellikle çocuklar ile tanıştırılmalı, köpeğin insanlar ile pozitif diyalog kurmasına olanak tanınmalı özellikle ev içi yaşamında ziyaretçilerin köpek ile tanışmasına büyük önem gösterilmelidir

Rottweiler özellik olarak kurallarını değiştirmeyen ve karakterinden ödün vermeyen bir köpektir bu yüzden köpeğin uyması gereken kurallar özenle ve hassas bir eğitim ile köpeğe aşılanmalıdır.

Eğer köpek; ünlü, köpekleri sosyalleştiren ve iyi bakım sağlayan bir üreticiden alındı ise sadık ve iyi huylu bir Rottweiler sahibi olmak için yapmanız gerekenler azalmıştır,ancak bugünden sonra siz köpeğe ne verirseniz köpek de karşılığında bu davranışı aynen yansıtacak,size ve çevreye cevap verecektir.

Kimler için uygundur

Eğer ilk defa köpek sahibi oluyor iseniz dünyanın hiçbir yerinde kendini bilen kişiler size bu ırkı önermez. Rottweiler sahibi olmak için köpek eğitim ve bakım konularında deneyimli olmanız gerekir,aksi takdirde yanlışlarınız bu güçlü ırk tarafından affedilmez.
Eğer güçlü, enerjik ve cesaretli iseniz ve çok sevecen bir yapınız yok ise ve herhangi bir köpek ırkına ayırdığınız zamanın daha fazlasına sahip iseniz , bu köpek sizler için uygun olabilir.Dikkat etmeniz gerekenler ise,köpeğin itaatini ve disiplinini kesinlikle sağlamak çok iyi ve hassas bir sosyalleştirme programı ile insanlar ve diğer köpek ırkları ile kaynaştırmak, egzersizlerine günlük olarak devam etmek

Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.

Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.

aa yerim ben sizi yaa..bu rottlere bayiliyorum ben ya..:1rolleyes:

Aslında rottlar bir aşı köpeği. Yani, bildiğim kadarıyla laboratuarda genleriyle oynanarak ortaya çıkarılan bir cins olduğunu biliyorum. Ama kesinlikle çok itaatkar, korkusuz ve akıllıdırlar. Amerikan rottuydu bizim ki. Biz bütün eğitimlerini kendimiz vermiştik. (Arama,bulma,saldırma,otur,kalk,bekle ve daha bir sürü komut)

İnanılmaz zekiler. Birden saldırmazlar diğer köpekler gibi. Tehlike sezdiği kişiye gözleriyle kilitlenir, menziline girmesini ve tek bir hareketini beklerler. Sahibini ölümüne korurlar.

Rott sahibi kişiler bence özel bir köpeğe sahip insanlardır.

Off ya bunların hepsi çok güzeller. Hele şu gözlerinin akını çıkarark bakmaları yok mu. Bitiyorum valla.:)))

Aslında rottlar bir aşı köpeği. Yani, bildiğim kadarıyla laboratuarda genleriyle oynanarak ortaya çıkarılan bir cins olduğunu biliyorum. Ama kesinlikle çok itaatkar, korkusuz ve akıllıdırlar. Amerikan rottuydu bizim ki. Biz bütün eğitimlerini kendimiz vermiştik. (Arama,bulma,saldırma,otur,kalk,bekle ve daha bir sürü komut)

İnanılmaz zekiler. Birden saldırmazlar diğer köpekler gibi. Tehlike sezdiği kişiye gözleriyle kilitlenir, menziline girmesini ve tek bir hareketini beklerler. Sahibini ölümüne korurlar.

Rott sahibi kişiler bence özel bir köpeğe sahip insanlardır.

Katiliyorum canim..sahibini kesinlikle korurlar..benimde kopegim yari rottweilerdir,1 yasina girdi, bizde senin gibi bütün eğitimlerini biz veriyoruz..cok akilli, zeki, ve hic korkusu yOk.. ve cok ama cokk sekercik..

merhaba arkadaşlar,
benim oğlum(rott) da 3 yaşında (tango) onunda resimlerini koymak istiyorum, nasıl resim ekleyeceğim yardımcı olurmusunuz..

X