Romanya, Bulgaristan ve Suriyedeki bebekler neden daha şanslı ?

Kazen

Yönetim
Administrator
14 Kasım 2001
21.358
69.586
Çünkü ülkemizde her yıl, yeni doğan bin bebekten 28’ini daha 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz. Oysa bu oran komşu ülkelerde çok daha düşük...

İşte bu yüzden 6. kez düzenlediğimiz Dünya Emzirme Haftası’nda anne sütünü ve emzirmeyi daha etkili bir şekilde anlatmak istiyoruz. Çünkü, bebeklerimizi kaybetme nedenlerimiz arasında beslenme bozuklukları 2. sırada yer alıyor. Oysa anne sütü, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılırsa, bebek ölüm oranları çok daha aşağılara çekilebilecek...

İŞTE BU NEDENLE

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm dünyada kutlanan DÜNYA EMZİRME HAFTASI dolayısıyla bu yıl, İstanbul ilinde 10 İlçe Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Anne Bebek dergisi birlikte çeşitli etkinlikler düzenliyor.

• İl sağlık Müdürlüğü işbirliği ile BEYOĞLU, BEŞİKTAŞ, ŞİŞLİ, SARIYER, EMİNÖNÜ, FATİH, BAHÇELİEVLER, K.ÇEKMECE, ZEYTİNBURNU, ÜSKÜDAR Belediye başkanlıkları ile bir haftalık etkinlikler düzenlenmektedir.

a- Bu etkinlik çerçevesinde, anne sütünün önemini anlatan ve anneleri emzirmeye özendiren bez afiş, poster ve bilbordlar merkezi yerlere asılacak, özel olarak giydirilmiş gezici aracı ile bir hafta boyunca kent dolaşılarak el ilanı ve broşür dağıtılacaktır.

b- Merkezi noktalara kuracağımız stant ve çadırlarda, Anne sütü ve emzirme bilgilerini içeren broşürümüz anne ve anne adaylarına, el ilanlarımız ise emzirme sürecinde anneye destek verenlere (hala, teyze, büyük anne, baba...) dağıtılacaktır. Uzmanlarımız, çadır aktivitemizde anne ve anne adaylarının sorularını yanıtlayacak ve bilgi vereceklerdir.

• 7 Ekim 2007 tarihinde Harbiye Askeri Müze’de EMZİREN ANNELER AKTİVİTESİ gerçekleştirilecektir.
(Etkinlikler ile ilgili geniş bilgi; )

Ülkemiz açısından son derece önemli bu sosyal sorunda;

Desteğinizle çok daha güçlü ve etkili sürdürülecek bu kampanya ile sağlıklı nesiller yetiştirme de atılan adımlar çok daha güçlendirilmiş olacak.

böyle bir konuyu bizle paylaştığın için teşekkürler sengözlerimebaksanab

bende alti ay emzirmek yeterli diye biliyordum ama bugun dinledigim bir tv programinda doktor anlatiyordu 2 yasina kadar anne sutunu kesmemek daha iyiymis yani sira ek gidalar vermek sartiyla

anne sütünün bebek sağlığı üzerindeki etkileri hep konuşulurda bizde sanki durum biraz tersine oldu.. büyük kızım sadece 17 gün anne sütü aldı, 17.günden sonra sütüm kesildi ve hazır mama ile beslendi.. küçük kızımsa 2.5 yaşına kadar emzirdim. ancak durum böyleyken büyük kızım çok sağlıklı bir bebeklik geçirdi, ve şimdide hem sağlıklı hemde okulda çok başarılı bir çocuk. (şeytan kulağına kurşun diyeyim:))küçük ise malesef sık sık hastalanarak büyüdü, üstelik bide astım denen illet hastalığı var...
buda bizim şansımızdan (şanssızlığımızdan)sanırım...

Anne sutunun degerini cok iyi bilen bilincli bir anne oldugumu dusunuyorum.Kizim dogmadan 3 hafta önce sütüm cogalsin diye süt caylarin basladim cokda etkisini gördüm.Arastirmalar yaptim gögüsteki süt kanallari daha iyi acilsin diye maasj teknikleri ögrendim.kizim dogduktan sonra her gun iki litre su tukettim(meyve sulari v.s) ve karsiligini fazlasiyla aldim cunku gercekten cok bol sutum oldu.AMMA ; ne yazikki 100 kadinin sadece 10 tanesenide olan asiri gögus hassasligim nedeniyle gögüs uclarimdaki yaralarim hic kapanmadi bir ay bagirarak aglayarak emdirdim.kanamalar ve iltahaplar durmayinca pompaladim.Buda bana özel bi talihsizlik olsa gerekki pompanin bozuk oldugunu iki hafta sonra anladim.Ani süt azalma sebebi benim stresimden cok pompanin iyi calismiyo olusundanmis.Ve daha buyuk talihsizligim gögsüm iltahaplandi 40 derece atesle iki hafta yattim kullandigim ilaclar ve özel masajlar ise yaramadi kalin ignelerle gögsümden iltahap cektiler tamamina ulasamayinca amaliyat oldum cok agir gecti cokaci cektim.EN KÖTÜSÜDE BEN BUNLARI YASARKEN HER ZAMAN BIZIMLE OLAN KAYINVALIDEM BENI YANLIZ BIRAKTI BIR AYLIK COCUGUMU KOMSULARIM BAKTI. (Annelerinizin kiymetini bilin) Simdi cocugunu emdiren bir anne gördugumde hep kafami ceviririm icimde cok byuuk bir uhdedir endirememis olmak.IKI SENE KIZLAR IKI SENE NE OLUR IKI SENE EMDIRIN. :1no2::1no2::1no2:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…