Aile Planlaması Prezervatif alerjisine dikkat!

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Prezervatif alerjisine dikkat!

Prezervatifler bazı kadınlarda alerjiye neden oluyor Alerji olanlar ya prezervatifini değiştirsin ya da başka yöntemler denesin

* Korunma amacıyla doğum kontrol hapı kullanıyordum Şimdi çocuk istediğim için bıraktım Doktorum 2-3 ay normal adet görmemi, bu süre içinde de başka yollarla korunmamı önerdi Biz de prezervatif kullanıyoruz Ancak prezervatif kullanımından sonra benim vajinamda çok yanma oluyor Bunun sebebi ne olabilir?

Bazı kişilerde prezervatif (kondom) kullanıldığında alerjik reaksiyonlar olabilir Bunun nedeni prezervatifin hammaddesini oluşturan lateks üretiminde kullanılan bir proteindir Lateks kondomlara alerji, hem kadınlarda hem de erkeklerde olabilir Belirtiler arasında kızarıklık, kabarma, kaşınma, kuruluk, bazen hızlı nefes alıp verme, su toplaması ve ekzema olabilir

Lateks alerjisi özellikle sürekli olarak lateks eldiven ve benzeri malzemeleri kullanan sağlık sektörü çalışanlarında görülebilir Lateks alerjisinin yaygınlığı %1-6 civarındadır Lateks alerjisi olan kişilerin benzer proteinleri içeren yiyeceklere de duyarlılıkları olabilir: muz, avokado, ceviz, kivi ve domates

Sizde lateks alerjisi var ise, poliüretan adlı plastik türü bir malzemeden üretilmiş kondom kullanmayı tercih edebilirsiniz Bu kondomlar da hamileliğe karşı aynı düzeyde koruyucudur Poliüretan incedir, kuvvetlidir, vücut ısısını etkin bir şekilde geçirir ve bazı raporlara göre latekse göre cinsel zevki daha iyi sağlar Ancak poliüretan kondomlarda lateks kondomlara göre daha fazla delinme yaşanabilmektedir ve bu durum HIV ve başka cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma konusunda poliüretan kondomların daha az etkin olmasına neden olmaktadır

Lateks kondom kullanımına alerjisi olan kadınların, aslında kullanılan kayganlaştırıcı ya da sperm öldürücüye karşı alerjilerinin olmadığına emin olmaları gerekir Bu durumu anlamanın yolu kullanılan kondom ya da kayganlaştırıcı markasını değiştirmek ya da lateks bir eldiven giyerek alerjik belirtilerin olup olmayacağını gözlemlemektir
-alıntı-

X