Premature Bebekler prematüre bebiş buyuten anneleri lütfen yardım.!!!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

Elif-Emir

Üye
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2015
107
58
42
Mrb herkese.Hemen konuya gireceğim arkadaşlar. Benim hamilelik diyabeti nedeniyle 35 haftalık dünyaya gelen ve 18 gun kuvezde kalan bir oğlusum var. Şuan 7 aylık. Dort bucuk aylikken kontrole goturduk ve hersey gayet normal gelisimi gayet iyi dedi dr. Alti aylikken tekara getirin dedi.Daha sonra oglumun gozkerinde kayma basladigini farkettim ve ara ara nobet gecirdigini farkettim altinci aya yakinken...Tekrar dr gittik Erken doğduğu için yaşıtlarını geriden takip edebilir demişti çocuk Dr.Bizi arastirma Hast sevk etti oradan tatmin olamadık ankaraya prof.goturduk ve epileptik nöbet teşhisi koydu ve her nöbet çocuğun gelişimini biraz daha geriletir dedi hemen tedaviye başladık.Şuan daha şukur ama 3-4 aylık bebek gibi.Çok korkuyorum oturanaz,emekleyemez , yürüyemez ve konuşamaz diye....Bizim durumumuzabenzer bir durum yaşayan yada duyaniniz var mi.??? Moralim çok bozuk.

Prematüre bebeğim yok ama anneyim bende. Acil şifalar diliyorum öncelikle.
Teşhis konulmuş,tedaviye başlanmış, inşallah toparlar bebeğiniz bir an önce.
Yürüme,oturma,konuşma vb gelişimler zaten her çocukta bir olmuyor. Sağlıklı doğup 4 yaşından sonra konuşmaya başlayan çocuk biliyorum ben hiçbir sağlık sorunuda yoktu çocuğun.
Siz tedavinizi aksatmayın,doktorunuzu dinleyin,beslenmesi,uyuması ve gelişimi konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun,inşallah iyi olur bebeğiniz.
Sağlıkla büyütün bebeginizi

Öncelikle gecmiş olsun
Bende 36 haftada doğum yaptım 6 gün küvezde kaldı Oğlum.
Bu yaşadınız durum erken dogumlamı alakalı ?3-4 aylık bebek gıbı derken mesela dönmüyormu henüz?

Benim çocuğum yok ama ben 6,5 aylık doğmuşum. Erken konuştum,ailemde en uzun benim (1.75) erken yürüdüm vs. İçinizi rahatlatmak için belki yardımı olur diye yazdım

allah sıfa versin ıns.bende 35 haftalık dogum yaptm 19gun yogun bakımda kaldık.suan 1 yasında
prof ne dedı pekı erken dogmayla bi alakası varmymıs bu rahatszlgn

Bende 33 haftalık doğum yaptım.O korkuları bende yaşadım.Çabuk yürümez,çabuk konuşmaz,çabuk hastalanır diye .Hiç korktuğum gibi olmadı.Aynı yaşıtları gibi 1 yaşında yürüdü.Şimdi 3 yaşında bülbüller gibi konuşuyor.Tek sorun ilk sene diğer bebeklerdn daha küçük olduğu için insan üzülüyor.İyi baktığın zaman kendini çabuk toparlıyor zaten.Şimdi zamanında doğum yapan komşumun kızı 1 hafta büyük kızımdan fakat aynı kilodalar hatta kızımın boyu daha uzun

[QUOTMom, post: 44069936, member: 468236"]Öncelikle gecmiş olsun
Bende 36 haftada doğum yaptım 6 gün küvezde kaldı Oğlum.
Bu yaşadınız durum erken dogumlamı alakalı ?3-4 aylık bebek gıbı derken mesela dönmüyormu henüz?[/QUOTE]
Evet malesef henüz dönmüyor oğlum.

Evet erken doğumla alakalı ve konutu yazarken yazmayı unutmusum oğlumun MR inşa beyninin sol tarafında hafif bir hasar var dedi prof. Bu hasar çocukta nasıl yansır bunu şimdiden bilemeyiz çünkü daha küçük ve nöbetleri durdurmazsak gelişimi çok çok geri okur dedi.

Öncelikle geçmiş olsun. Her bebeğin yapısı farklı olduğu için yorum yapamıyorum malesef. Çünkü bizim doktorumuz her çocuğun yapısı farklıdır demişti. Düzenli olarak gittiğiniz çocuk doktoru ne dedi peki?

hım sımdı anladım.hasar bırakmıs.bizde cok korkmustuk boyle bıseyden.cok sukurkı yok.allah yardımcınız olsun.en ufak hasarla atlatırsınz ins.

Valla benim kardeşim prematüre doğmuş
Bir görseniz tosun gibi bebek hali
Su anda gayet sağlıklı
Tabi her bebek farklı
Gelişimini takip etmeniz gerekecek

En erken doğum yapan benım galıba aranızda 32 haftasını bıle tamamlamadan doğdu bebegım 15 gun küvezde kaldı ama cok sukur sımdı 1,5 yasnda yasıtlarına yetıstı ama pramature annesı olmak demek bır anneden daha fazlası olmak demek cunku erken dogdugu ıcın herseyı kontrol altında tutup bır problem varmı dıye gozetlemenın en ust sevıyesınde dıkkatlı olmak demek.sızde erkenden farketmıs ve gereklı tedavıyebaslamıssınız sanırım ama yınede bır tek doktorla kalmayıp bır ıkı yere daha goturmenızı tavsıye ederım mutlaka baska bır doktor gozu sızı rahatlatacaktır.

Merhaba ben de 32+1 haftalik ikiz bebek annesiyim. Yani premature bebeklerim. 2500 kilo dogdu ikisi de. EMIR 26 MAHMUD30 gun yogun bakim kuvezinde kaldilar. Hic kormayin gonlunuzu ferah tutun. Suan bebeklerim 14 ayliklar hemen hemen ve yasitlarindan cok daha iyiler. Motor gelisimleri olsun her bakimdan. Duaniz ile duzelir her sey insaAllah.

benim bebeğim de 27 haftalık 1000 g doğdu 2 aydan fazla küvözde kaldı fiziksel olarak çok şükür sorunumuz yok fakat geç konuştu profesyonel destek aldık 5 yaşında konuşmaya başladı.okula da geç başlayacak mecburen çok gayret ve emek istiyor Allah güç kuvvet versin tüm annelere

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…