Prag - Prague - Praha

mayiscadisi

Born This Way
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2010
542
3
gidecekler için tavsiyeler :

- para birimleri kron. 1€ : 24 kron ve 1 TL : 12.5 kron'a tekabül ediyor.

- hediyelik eşya alacaksanız akşam saatlerini tercih edin. bazı dükkan sahiplerinin kafası güzel oluyor ve sizin istediğiniz fiyata razı oluyorlar.

- kuklalar çok pahalı, en dandik ve kötü görünümlülerini bile 25 tl'ye satılıyorlar. büyük ve güzel olanlar ise 100tl'den başlıyor. ama her zamanki gibi pazarlık payınız var. sırf meraktan sorduğum bir jack sparrow kuklasını kadın ben hayır alamam dedikçe 1200kron'dan 800kron'a indi. ama alamadım yine de tabiki.

- prag içinde ulaşım için 26 kron'luk bilet alın. biletlerin üstünde kullanım süreleri yazıyor. sakın ola ki aman ben sadece 30 dk'lık yolculuk yapacağım ucuz olandan alayım demeyin. onlar başka bölgeler içinmiş. kontrollerde yakalayıp ceza kesebiliyorlar. eğer bir şekilde ceza keserlerse de makbuz istemeyi unutmayın.

- gittiğiniz bir mekanda eğer size iyi hizmet ediliyor ise mutlaka hesaba servis ücretini de dahil ediyorlar. ödemek zorunda değilsin ama hesap istemeyen ve size kötü davranan garsonları görünce içinizden fazla bahşiş bırakmak bile geçebilir.

- beş katlı diskoya mutlaka gidin. her katta ayrı eğlencenin tadına varacaksınız. ama eğer zaman kısıtlılığınız varsa bütün katları dolaşmaya çıkmayın. en çok hoşunuza giden katta durun ve eğlenmenize bakın. en üst katı zaten dinlenmek isteyenler için koltuklarla donatılmış durumda. ama orda bile bir dj'leri var.

- gitmişken paraya kıyıp black image theatre'ı izleyin. pandomim yapan komedyenler ve siyah arkaplanda fosforlu kıyafetleri ile dans eden dansçılar büyüleyici. tahmini 40 tl gibi bir ücreti var.

- her akşam çok güzel partileri var. biz 80-90'lar partisine gittik. etrafımızda çok fazla şarkıları ezbere bilen yaşlı insan olmasına rağmen eğlendik de bir güzel. ama şunu da unutmayın. damsız girilmez gibi bir kavramları olmadığı için dans ederken bir anda etrafınızı apaçiler sarabiliyor, hatta bir anda kolunu omzunuza atmış bir adamın eline tokat atarken kendinizi bulabiliyorsunuz.

- yemek konusunda domuz eti yemem ama tavuk da çok sevmem diyorsanız mutlaka istanbul kebab'a gidin. az da olsa indirim yapabiliyorlar ve yemekleri de çok lezzetli diğer kebapçılara göre. yabancıların yoğun ilgisini de izleyerek mutlu olabilirsiniz.

- charles köprüsü'ne gittiğinizde mutlaka kanal botuna binin. grup halinde giderseniz indirim yapabiliyorlar. botu kullanan kişi binalar hakkında birkaç dilde bilgi veriyor ama maalesef türkçe yok. charles müzesi'nde başlarında kukuleta olan heykel abilerimizin ne iş çevirdiğini öğrenebilirseniz bana da söyleyin.

- müzelere ve tarihi mekanlara daha ucuza girebilmek için mutlaka öğrenci kimlik kartınızı da yanınızda götürün.

- saat kulesi'nin animasyonunu izlerken dikkatli olun. yankesiciler için harika bir fırsat yaratıyor insanlar. saat'in tepesinden prag manzarasını izleyip "şu ev bizim kirada oturduğumuz yerdi." "bu sokakta eskiden evcilik oynardık." gibi şakalar yapabilirsiniz. ayrıca saatin tepesinde 8 tl karşılığı eski zaman kıyafeti giyinip fotoğraf çekinebiliyorsunuz.

- biralar sudan ucuz olduğu için karaciğerinize dikkat edin. becherovka denilen özel içkilerini tadın ama afrodizyak etkiliymiş. dikkatli olun. absinthe'in içinde halüsinasyon gösteren bitkinin eklendiği dükkanlar bulabilirsiniz. denemedim o yüzden gerçek mi değil mi bilmiyorum. aynı zamanda bazı dükkanlar da vodkanın içine esrar koyup satıyorlar.
:eek:

X