Gebeliğe Hazırlık Polikistikover ve polikistik over sendromu arasındaki fark

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Sengibi01

♥️
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2019
334
366
Arkadaşlar 2si arasındaki fark nedir? Bilen var mı aranızda? Polikistik over denince sanırım adet düzensizliği falan oluyor, ve vajinal muayene edildiğinde görülüyor sanırım. Yani kist vs şeklinde. Fakat polikistik over sendromu denince, adeti düzenli olan ve muayene de belli bulgulara rastlanmayıp hormonlarda yükselme olması gibi bi durum mu oluyor? Yoksa 2 terimde aynı şey mi?

Mesela benim adet düzensizliğim yok, her ay mutlaka adet oluyorum. 3 gün erken 5 gün geç en fazla ama mutlaka olurum. Tıkır tıkır hep aynı sayı olmasada bazen 25 bazen 31 bazen 27 günde olurum. Ama hep olur yani. Ve adetlerim maksimum 6 gün sürer. O altıncı günde lekelenme şeklindedir. Bu arada kilom 50 yani yüksek bi kilomda yok. Fakat LH yüksek çıkıyor bende. Bu durum kafamı karıştırıyor. Henüz doktor ile bu durumu görüşemedim. Bu ay da bebiş olmazsa gideceğim doktora ama sağlık ocağındaki hekim testlerime bakıp pcos var gibi dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

2si arasındaki farkı açıklayabilecek olan var mı acaba?

Ikisi arasindaki farki bilmiyorum ama pco bendede var ve her ay duzenli adet oluyorum yumurtlamamda da tembellik yok hatta butun hormon degerlerimde normal ama polikistik var dendi cocugumda yok ama erkek faktorude var acikcasi sorun pcoda degil psolu arkadaslarim var ve hamile kaldilar

Allah allah hormonların da normalse nasıl pko olmuş oluyorsun ki Çok acayip gerçekten. Benim artık aklım almıyor. Çok yönlü bi durum bu galiba. Herkeste farklı şikayetler var

Allah allah hormonların da normalse nasıl pko olmuş oluyorsun ki Çok acayip gerçekten. Benim artık aklım almıyor. Çok yönlü bi durum bu galiba. Herkeste farklı şikayetler var
Zamani var demekki bide hormonlar normal diye doktorlar stres kaynakli oldugunu dusundu ve bekleyin dediler tam 3 yil bekledim nasip.

Aslında bu konuda her doktor farklı birşey söylüyor. Yani siz şimdi başka doktora gitseniz pko yok diyebilir. Bence bu hastalığın tanısı biraz karmaşık. Ama amh değerinden belli oluyor bence. Amh 6-7 falan çıktıysa büyük ihtimal pko oluyor diye biliyorum. Siz baktırdınız mı amh değerine?

Hayır baktırmadım. Bu ay gidersem eğer mutlaka bu testi de isticem teşekkür ederim. Adetim temizlendikten ertesi gün gittiğimde vajinal muayenede sağ ve sol da toplam 15 tane folikül var demişti. O yüzden belki amh testine bakmamıştır. Fakat büyüyüp gelişmesi ile ilgili bi takibe de gerek duymadı. Büyüyüp gelişti mi bi fikrim yok

Aynen amh testi bence bi yol gösterebilir. Bir de doktor içinize sinmediyse doktor da araştırabilirsiniz. İkinci bir fikri almak her zaman iyidir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…