Polikistik Over'i olan bayanlar...

Fides_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2010
1.815
1
merhabalar...

19 yaşındayım. ilk adetimi 11 yaşında gördüm.
ilk adetimden sonra aylarca adet görmedim ve sonra bi başladı 3-4 hafta boyunca adetimin bitmediğini bilirim. annemle bir çok kadın doğum doktoruna gittim normal olduğunu söyleyip gönderdiler. bazıları hap verdi fakat bir faydasını göremedim... genelde hap verip başlarından savdılar diyim.

daha sonra 2005 yılında bi komşumuzun önerisiyle çocuk endokrin bölümüne gittim. kan tahlilleri, ultrason derken insülin direncine bağladılar ve polikistik over dediler...

böyle böyle 1- 1.5 yıl cerrahpaşa'ya gittim geldim. sonra diane-35 verdiler. 4 yıl kadar sürekli kullandım. bu arada her 6 ayda bir doktora kontrole gidiyordum. sadece 1 kez 6 ay ara verdim ve 6 ayda 3 kez adet gördüm. doktorum ilk başta böyle olması normal dedi gene hapa başladım.

dediğim gibi 4 yıl kadar kullandım.. insülin seviyem 14 tü. ayrıca diane-35 kullandığımdan beri, olan kistlerim ufalmışlardı. zaten o kistler önemli değilmiş. çok çok küçülmüş takılmaya gerek yok dediler...

en son 1 ay önce okuduğum şehirdeki hastaneye gittim. bu sefer yetişkin endokrin bölümüne...
ultrasona girdim temiz çıktı. her şey normal. gene minicik bi kaç kist var ama önemli değilmiş. insüline, hormonlara, kadınsal bütün hormonlara bakıldı ve her şey normal çıktı. insülin seviyem 8e düşmüş. zaten normal aralığı 0-30 muş...

bana adet düzensizliği devam edebilir belli bi zaman sonra kendiliğinden düzelir yapabilcek bişey yok dedi. hapını kullanmaya devam edebilirsin. herhangi bir yan etkisi yok dedi. istersen bir de kadın doğuma görün dedi...

1 hafta önce kadar da kadın doğuma gittim. o da kan testi sonuçlarıma baktı herşey normal dedi. gene ultrasona girdim herşey normal çıktı hiç bi sorun yok...

içim daha çok rahatladı.

lutenyl diye bi ilaç yazdı. farlutal gibi bişey sanırım buda...

adetimin başladığı günden itibaren 16 gün saymaya başlicam ve 16. gün ile 25. gün arası toplam 10 gün bu hapı kullanıp bırakıcam. herhangi bi yan etkisi yokmuş.

artık polikistik over yok gibi konuştular.
bende beslenmeme çok dikkat ediyordum zaten. şekerli gıdalardan sınırlı yiyordum sonucunuda aldım diyebilirim...

bugün hapımı aldım ve kullanmaya başlicam. sanırım sabrın sonu selamet gerçekten... 5 yıl sonra bütün testlerimin temiz çıkması içimi çok rahatlattı.

ayrıca düzensizlik devam ederse hamile kalmakta sıkıntı olabilirmiş ama çok çok küçük bi ihtimalmiş. o zaman doktora danışabilirsin dedi ama şimdi canını sıkmaya da gerek yok bi ihtimal diye söyledim dedi doktor.

kafama takılan buydu aslında....

çoook uzun yazdım sanırım ama Rabbim hepimize sağlık versin. inşallah benim adetlerimde düzene girer. ayrıca bu hapın yan etkisi olmadığı için rahatlıkla kullana bilirsin dedi. 6 ay sonra tekrar gidicem kontrole...

peki farlutal yada lutenyl kullananlar. bu ilaç hakkında bilginiz var mı?
sıkıntılarımızı önerilerimizi paylaşalım mı?

benim gibi olanların yorumlarını bekliyorum. sizde polikistik overden kurtuldunuz mu?

selam canım bende pkoluyum 19 yaşımda oldum ben ondan önce gayet düzenli 28 günde bir olurdum şimdi 2 senedir yasmin içiyorum ama bi değişiklik yok inş. darısı başıma çok sevindim senin adına bana gittiğim doktorlar geçmez falan dediler hatta bi tanesi artık hep hap içerek adet olucaksın dedi ben hep kadın doğumcuya gittim şu sıralar kontrollerim yaklaşıyo endokrin uzmanına görünmek istiyorum sen önerebilrmisin bi yer çapaya giderim diye düşündüm ben ama hayırlısı bu arada bende insülin direnci yok temiz çıktı şeker yüklememde öyle en korktuğum şey şeker hastası olmak zaten inş. en kısa zamanda bende atlatırım yan etkileri olcukça fazla olan bi hastalık allah beterinden korusun gerçi ama benim saçlarım döküldü yasmin şişkinlik mide bulantısı falan yaptı ama alıştı heralde artık bünyem lutenyle gelince evet farlutal gibi adet söktürücü bende kullandım hapı bıraktığım zaman adet olamadım doktor lutenly yazdı adet oldum.

Son düzenleme:
ben cerrahpaşa çocuk endokrine gidiyordum 18 den küçük olduğum için.
şu an okuyorum diye başka bi şehirdeyim burda kontrole gidicem artık.
sende istersen cerrahpaşaya gidebilirsin, çapa ya da gidenler var çevremden...

bu arada geçmişini yani gittiğin doktordaki dosyanın bi fotokopisini alıp endokrine giderken götürebilirsin. inan geçmişinin çok faydası oluyor. ben istanbuldan dosyamın fotokopisini alıp burda ilk muayene de gösterdim. neler geçirdiğimi görmüş oldular.

benimkini dediğim gibi insülin biraz yüksek buna dikkat etmen gerek dediler. şekerli gıdalardan az yedim ne kadar canım çekse de :)
şimdi ise Rabbime şükürler olsun herşeyim normal, neşem yerinde.

lutenly adet söktürücü demek. dün ilk hapımı aldım bakalım bitiminde adet olabilcek miyim. doğum kontrol hapından sa bu daha iyi galiba. hem yan etkisi de yokmuş.

doktor ilerde büyük ihtimal düzelicek dedi bana. inşallah öyle olur. hem lutenly hamile kalmaya da engel değil sanırım. olmadı sürekli kullanırım bende :)

sen bi araştır hastane işini ben çapayı bilmiyorum gitmedim hiç.
cerrahpaşaya git istersen

cerrahpaşa da sürekli doktorlar değişir ya :)
6 ayda bir düzenli kontrole gitmek gerekiyor. ben bi gördüğümü bi daha görmedim :)
araştırma hastanesi ya ondan sanırım :S

bende de polikistik over var.doktora her gittiğimde doğum kontrol habı veriyorlardı.18 yaşından beri kullandım daha sonra yumurtalığı tembelleştiriyormuş dedidiler hamile kalmada problem oluyormuş.en son yard. donçente 4ay önce göründüm onun tedavisini uyguluyorum.progestan diye bir ilacı adetin 15. günü alıyorum günde 2 defa 10 gün boyunca ne olacak bunun sonu bilmiyorum.acaba tamamen ortadan kalkar mı???:Saruboceq:

bnde 23 yasındayım bnm adetm hep duzensızdı ama daha 1ay önce gıttıgm dktr syldi. bnm kafamı karstran bu hapları kulankmı iyi kulanmamkmı

bnde 23 yasındayım bnm adetm hep duzensızdı ama daha 1ay önce gıttıgm dktr syldi. bnm kafamı karstran bu hapları kulankmı iyi kulanmamkmı

doğum kontrol haplarının her hangi kötü bişeyi yok. kullan tabiki doktorun verdiyse. sakın kafanda hamile kalmamı engeller gibi bi düşüncen olmasın. ben 3 yıl belki daha fazla kullandım sonunda bıraktım ve kadınsal her hormonum normal. hem bazı polikistik over hastaları menepoza kadar bile kullanabiliyor. doktorumla konuştum ben bi zararı yok dedi. kötü yanı biraz kilo aldırıp hafif mide bulantısı yapabilir :)

diğer yazdığım haplarda adet söktürücüymüş. onları evliyken bile kullansan hamile kalmana engel değil. doğum kontrol hapı değilmiş. onlarında yan etkisi yok...

kızlar bende 20 yaşındayım pko vardı bende geçen sene doktora gittim sorun yok dedi pko yok artık dedi ogünden beri hiç doktora gitmedim adetlerim her ay gelior 30 günü geçsede

Fides_...
lutenyle başlıcam araştırırken senin konuyu buldum hikayemiz çok benzer bende bi çok kez ilaç kullandım şimdi bıraktım testlerimi yenilettim şuanki doktorumda endokrine yönlendirdi henüz gitmedim ama gidicem suan ne durumdasın merak ettim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…