pkos lu olanlar oruç tutabilirmi????

lost34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
23
0
kızlar ben pkosluyum,gittiğim doktorda pkos luymuş ne tesadüf gecen ramazandı ben ona iyi iftarlar dedim cıkarken oda bana sen oruc tutuyomusun dedi buarada kendi kahve içiyodu,bende evet dedim oda pkos luların oruç tutması sakıncalı çünkü kanşekerin düşüyo,sık sık yemek yemelisin dedi tam cıkmak üzereydim daha fazla konuşmadık ama ben oruç tutuyorum hala,bana istersen bir diyetisyenlede görüş dedi ama ben görüşemedim tabi.aranızda bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

bende ilk kez dudum bende pcos luyum aslında bi yerde haklı kan şekeri düşüyo ama bende tutuyorum oruç biraz zor oluyo ama başka bi sakıncası var mı acaba ...yoksa tutabiliyoruz bizde herkes gibi biraz zorlanıyoruz yinede bilgisi olan varsa yazsın lütfen

bir cok seker hastası tutuyor orucu düsünün ğeceyi ac ğeciriyoruz kilo almamak icin bir cok pko hastası diyet yaparak yasıyor eeee bence kendine öyle bir kılıf uydurmus doktor ben asağı yukarı 15 yıldır pkosluyum hicde bir sorun yasamadım bence sühpe etmeyin ve orucunuzu tutun

bende pko luyum,sahurda ve iftarda antidiyabetik ilacımı içiyorum ve hiçbir poblem yaşamıyorum...dr.çoğu oruç tutulmamasından yana zaten,o da kendine öyle bir kılıf uydurmuş olabilir..

Polikistik over değilmi pkos merak ettim şimdi ne alakasi var şekerle diye .
O benim biliğim hormaon ve yumurtlama ile alakli ama.
Allahim dert verip derman aratmasin bendede bir dönem oluştu bekardim.
Polikistik over dedi doktorum araştrmadaim da çünkü bir ay da tedaviş olmuştu o dönemde çok şükür.
Ama pirolaktin hormonum yüzünden olumuştu ve tedavide olunca geçmişti.
Allah şifa verisn herkese

o hooooooo bu doktorlar yakında senin gözün uzağı görmüyosa oruç tutma diycek.arkadaşım sen bakma ona ben de pkoluyum tamam ara sıra tatlı krizi geçiriyom ama hala hayattayım şükür.ayrıca kan testinde problem çıkarsa glukofen diye bi hap veriyolar ve düzeliyo.

cnm pko uzun süreli olunca kandaki şekeri düşürüyo bazen.hatta bu yüzden aşırı kilo aldırıyo dikkat etmeyince
ama bu bi sebep değil orucu yemek için

İlk defa duyuyorum.Kendinizi rahatsız hissetmiyorsanız tutmalısınız bana göre.Ben tutuyorum bi sorun olmadığı sürece de dvm edeceğim inşaallah

bende ilk defa duyuyorum inanın.fakat bende pko luyum ve oruç tutamıyorum.şuan burda bu yazıyı okuucunca çok şaşırdım.demek benimde kan şekerimin düşmesi tatlı krizine girmem bu yüğzden oluyomuş.ve bende bu fazlasıyla var o tatlıyı yemessem sanki biri beni öldürecek çle bi kriz yani.allah affetsin çok tutmak istiyorum fakat bu yüzden tutamıyorum...

bu arada ben kemancı....yanlışlıkla annemin yani çingenimin nickiyle yazmışımmmmm................................

ben de pko'luyum ve tatlı krizlerim aynen sizin tarif ettiğiniz gibiydi.glukofen sayesinde bundan kurtuldum,hatta sadece tatlıya değil,normal yemeklere karşı olan iştahım da düzene girdi.biliyorsunuzdur,pko'nun etkilerini sadece kilo vererek bile azaltabiliyoruz.ben de bu ilaç sayesinde çok daha rahat kilo vermeye başladım.doktorunuza insülin direncini kıran ilaçları(glukofen,glukofaj) danışmanızı tavsiye ederim.sağlıkla kalın...

arkadaşlar bende orucumu tutuyorum fakat kafamda şüphe kalmadı değil tamam biraz zorlanıyorum ama acaba o aclık halinde bizim düzensiz olan hormonlarımız dahada yükseliyor olmasın acaba doktorun bana söylemek istediği şey bumuydu ve size güzel bir haber doktorumda pkoslu oldugu halde cocuk sahibi olanlardan

keop35 glukofen kullanıyosun senmi doktora danışıp istedin yoksa doktormu gerekli gördü ben 60 kiloyum boyumda 1.71cm acaba bende doktorumdan istemelimyim yoksa kilom normalmi..aslında evlenmeden önce 55 kiloydum nekadar dikkat etsemde eski kiloma dönemiyorum

canım,doktorum boyumu ve kilomu alıp beden-kitle endeksimi(bke) hesapladı ve 'kilo vermen lazım' dedi.(hesaplamaya da gerek yoktu zaten,bakar bakmaz anlaşılacak durumdayım kaydirigubbakcemile3 ) benim boyum da senden kısa,kilom da senden fazla.zaten doktorum 'bu ilaç bu işe yarar' diyerek bir açıklama yapmadı,ben hepsini tek tek google'da arattırarak ne amaçla kullanıldıklarını öğrendim.sonuç olarak glukofen doktorumun tercihiydi ve ben ona bu tercihinden ötürü duacıyım.senin bke değerin ideal durumda(18-24 arası olmalı,seninki 20),yine de 55'e ineyim dersen doktoruna bir danış derim.

zamanında glugofaj kulllandım deli gibi miğdemi bulandırdığı için bıakmıştım.. gene hormon testelerini baştan yapıcam.. bu pko bir hastalıkmı gerçekten tedavisi yokmu arkadaşlar?? panikteyim kusura bakmayın da....... şeker olayı kriz halinde bende de oluyo...kilo vermek zorlaştı...

bende pkos hastasiyim ama kesinlikle tatli şeyler canim istemiyor neden böyle bilmiorum bütün pko lular şeker krizne giriyo nerdeyse ama ben ağzima bile almam aklima bile gelmez..lütfen yardim edin neden böyle..

polikistik over şeker metabolizmasındaki düzensizlikten de ileri geliyor. zaten bilirsiniz karmaşık bir hastalık, şeker metabolizman düzensiz diye kilo alırsın, fazla kilo adeti düzensizleştirir, adet düzensizleştikçe hormonlarda problem olur, hormonlarda problem olunca adet düzensizliği devam eder, bu sefer tüylenme oluşur,adet düzensiz oldukça kilo veremezsin, kilo veremedikçe...... bu böyle uzayıp gider:)

canım bendede pko var ama doktorların cogu oruc ve ibadetlere karsı paraları bıraz fazla oldugu icin parasını vermekle bu sorumluluktan kurtulduklarını zannedıyorlar malesef bırde ınanc meselesı ben boyle oldugunu dusunuyorum rabbım herkese hıdayet nasıp eylesın bizlerede rabbim şifalar versin inş A.E.O.

canim bende pkoluyum ve oruç tutamiyorum hemen şekerim düşüyor bayilacak gibi oluyorum elim ayağim boşaliyor allah affetsin...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…