Pko ile geçen hayatım...

Fluna

Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2023
202
98
26
Herkese merhabalar.ben de size biraz derdimi anlatmak istiyorum çünki artık çok yoruldum..Ben Azerbaycanlıyım ve Bakü de oturuyorum.25 yaşındayım 3yillik evliyim.18 yaşımda adet gecikmeleri ile pko olduğumu öğrendim.Yilda sadece 2 kez adet görüyorum.Ne kadar doktora gitsem de doğru düzgün tedavi alamıyorum.7yildir böyle yaşamaya devam ediyorum.artik kendimden nefret eder duruma geldim inanın bazen intiharı bile düşündüm....acılı sivilceler,karın bölgesinden kilo alma,artan killanma,hep depresyon hali ve daha neler neler...yetersiz progesteron yüzünden cinsel hevesim bile yok.. çok şükür ediyorum ki bu kadar anlayışlı eşe sahibim.Uzatmiyim daha fazla kızlar artık iyileşmek istiyorum. hormon ilaçları içmek istemiyorum çunki daha kötü yapıyor durumumu.bıkmış durumdayım..beni bu illetden sonsuza kadar kurtaran bi doktor olsa ömrümün sonuna kadar ona minnettar olurum

Merhabaa . Maalesef kurtuluş yok. Doğuştan şanssızlarız bizler.. anlattıklarının hepsi bende de var. Senede 1 2 belki adet olurum. Evlenmeden önce asla kilo problemim yoktu. Ama aşiri enfeksiyonlu iri sivilcelerim vardi. Evlendigim sene (25)sivilce ilacı kullandım 6 ay. Artık sivilcem çıkmıyor(28) sivilce sorununu hallettikten sonra kilo problemim başladı. Vucudum zayıf ama hamile gibi karnım yustuvarlak ve yanlarda yağ birikimi vardi. Sürekli canım şekerli tatlı şeyler istiyo aşiri sağlıksız düzensiz besleniyodum kolesterolum yükseldi yüzüm ödemden şişti vs.. şimdilerde biraz beslenmemi düzelttim kilo verdim karnım azcık daha küçüldü. Bir şekilde pcosun kötü belirtilerini kontrol altına aldım. Ama en büyük problemim şuan kısırlık. 3senedir gebe kalamıyorum. Bu pcos bi yerden düzeltirken diger yerden insanı çökertiyor. Bıktım. Ama kurtuluşu yok

Merhabaa . Maalesef kurtuluş yok. Doğuştan şanssızlarız bizler.. anlattıklarının hepsi bende de var. Senede 1 2 belki adet olurum. Evlenmeden önce asla kilo problemim yoktu. Ama aşiri enfeksiyonlu iri sivilcelerim vardi. Evlendigim sene (25)sivilce ilacı kullandım 6 ay. Artık sivilcem çıkmıyor(28) sivilce sorununu hallettikten sonra kilo problemim başladı. Vucudum zayıf ama hamile gibi karnım yustuvarlak ve yanlarda yağ birikimi vardi. Sürekli canım şekerli tatlı şeyler istiyo aşiri sağlıksız düzensiz besleniyodum kolesterolum yükseldi yüzüm ödemden şişti vs.. şimdilerde biraz beslenmemi düzelttim kilo verdim karnım azcık daha küçüldü. Bir şekilde pcosun kötü belirtilerini kontrol altına aldım. Ama en büyük problemim şuan kısırlık. 3senedir gebe kalamıyorum. Bu pcos bi yerden düzeltirken diger yerden insanı çökertiyor. Bıktım. Ama kurtuluşu yok
Bende gebe kalamıyorum ama bi yandan da belki gebe kalmamak daha iyi dige düşünüyorum çünki iyileşmeden sürekli değişen bu ruh halim ile çocuğa doğru düzgün bakamam.cunki günlerce yataktan kalkmadigim oluyor depresyondan((Allah inşallah bi gün sesimizi duyar belki(

Kullandığınız sivilce ilaçları neler di?belki bende kurtulurum sivilceden

tedavi için doktora gittiniz mi gebe kalabilmek adına??

Kullandığınız sivilce ilaçları neler di?belki bende kurtulurum sivilceden
Valla tatlım zaten bu ilaçlar kırmızı reçete doktora muayene olmadan vermezler. Bide direkt vermiyo her dr çünkü gerçekten tehlikeli ilaç🙄🙄 ben aknetrend kullanmıştım son ay mahvoldum üzerinden 3sene geçti 1yan etkisini hala çekiyorum.. öncelikle dermatolojiye muayene olman lazım
tedavi için doktora gittiniz mi gebe kalabilmek adına??
Evet 2senedir doktora gidiyorum aralıklı olarak. Ama net tedavim 3aydır devam ediyo hala bir sonuç alamadım. Yumurtlama olmuyo maalesef. Bu ay da ilaç kullandım yumurta uyarıcı. Ona ragmen hala yumurta yok. Pazartesi yine kontrol var yine görünmezse bu ay da boşa gitmiş olcak 😒

Herkese merhabalar.ben de size biraz derdimi anlatmak istiyorum çünki artık çok yoruldum..Ben Azerbaycanlıyım ve Bakü de oturuyorum.25 yaşındayım 3yillik evliyim.18 yaşımda adet gecikmeleri ile pko olduğumu öğrendim.Yilda sadece 2 kez adet görüyorum.Ne kadar doktora gitsem de doğru düzgün tedavi alamıyorum.7yildir böyle yaşamaya devam ediyorum.artik kendimden nefret eder duruma geldim inanın bazen intiharı bile düşündüm....acılı sivilceler,karın bölgesinden kilo alma,artan killanma,hep depresyon hali ve daha neler neler...yetersiz progesteron yüzünden cinsel hevesim bile yok.. çok şükür ediyorum ki bu kadar anlayışlı eşe sahibim.Uzatmiyim daha fazla kızlar artık iyileşmek istiyorum. hormon ilaçları içmek istemiyorum çunki daha kötü yapıyor durumumu.bıkmış durumdayım..beni bu illetden sonsuza kadar kurtaran bi doktor olsa ömrümün sonuna kadar ona minnettar olurum
Benimde böyle bir arkadaşım var senede 2 kez adet görüyor kilolu nezaman kilo verme niyetine girse azcık verip hamile kaldı 2 çocuğu var şimdi biri 3 aylık oğluşu umudunu kaybetme Allah zamanını bekletiyor

Ben de pcos hastası olarak nasıl kontrol altına aldığımdan bahsedeyim. 2019 Ocak ayından Nisan ayına kadar regl olmayınca bir terslik olduğunu anladım ama pandemi sebebiyle gidemedim doktora. Sonra yazın hastaneler açılınca gittim teşhis kondu. O sıra inanılmaz kilo almıştım. 3 ay glifor kullandım. İştahımı kesti ben o sıra hem spor hem diyete başladım. İnsülin direnci de çıkınca şekeri kesmem gerekti ki inanılmaz şeker bağımlısıydım. Krizlere girdim ilk zamanlar ama yiyemezdim. 25-26 kg kadar 1 yıl içinde kilo verdim. Dengeli beslendim. Bizim en büyük düşmanımız asitli şekerli içecekler ve paketli gıdalar. Onların içindeki koruyucular pcos’u tetikliyor. Maalesef istediğimizi yeme lüksümüz yok. Zayıflasak dahi asla yemememiz ve içmememiz gerekiyor. Kist oluşumunu durdurduktan sonra hamile kalmak istedim herşeyim normaldi ama olmadı bir türlü. 2 ay düzenli hayıt tohumu çayı içtim ve 1 ay da bal,polen,arı sütü,propolis karışımı yedim. Son ayda da hsg çektirdim. Şimdi çok şükür 7 haftalık hamileyim. Dilerim sizin de düzene girer ve olur. Kendinize önem verip beslenme düzeni oluşturmanızda bitiyor iş. Kesinlikle zayıfladım tamam deyip bırakmamak lazım.

Yakın bir arkadaşım 8 sene üstüne hamile kaldı pcoluydu. Asilama dahil yaptırdı olmadı. Daha sonra diyetisyenle kilo verdi ve hamile kaldı. Şuan oğlu 1 yaşında ve tekrar hamile. Yani demem o ki kilo pconun düşmanı.

Merhaba bende evlendikten sonra aşırı kilo alıp adet göremeyince pko olduğunu öğrenmiştim ameliyatla kilo verdim ve şuan düzenli adet oluyorum. Sivilce problemi de yok oldu. Fazla kiloları vermenizi tavsiye ederim ama zayıf olduğu halde bu durumda olan arkadaşlarımda var çok kafa karıştırıcı bişey umarım iyi olursunuz.

X