Bebek Beslenmesi Pirinç mi, İrmik mi Bulgur mu????

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

taltunel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2010
90
0
Merhaba arkadaşlar bebeğinizin sebze püresinin içine ne katıyorsunuz ben irmik katıyorum ama sizce hangisi daha iyi yani doktorunuz ne önerdi? Birde bulguru 8. aydan itibaren mi kullanacağız benim oğlum 7,5 aylık sizler ne zaman bulgur kullanmaya başladınız???

canım bende irmik katıyorum drumuzun tavsiyesiyle..bulguru dediğin gibi 8 aydan itibaren verebilirsiniz demişti dr..ben kıyma da katıyorum çorbalarına bazen etinin bebekler için olan ekmeğindende..hergün farklı şeyler koymaya çalışıyorum anlican..

ben genellikle pirinç katıyorum bazen de irmik katıyorum.ama irmiği çoğunlukla meyveyle haşlayıp meyve püresi olarak kullanıyorum.

Saol canım cevabın için bebeklerimiz sanırım aynı zaman doğumlu seninle ve aynı sorunları yaşıyoruz :)) benim bebeğim kahvaltıyı pek sevmiyor sen kahvaltıda ne veriyorsun??

ben genellikle pirinç katıyorum bazen de irmik katıyorum.ama irmiği çoğunlukla meyveyle haşlayıp meyve püresi olarak kullanıyorum.

hangi meyveleri haşlıyorsun canım ben bir türlü meyveye alıştıramadım benim kzuyu bu kadar meyve seven ve meyve yiyen bi annenin kuzusu nasıl meyve yemez hiç anlamıyorum ama meyveyi haşlayıp irmik katmak iyi bir fikir nasıl yaptığınıda anlatırsan çok sevinirim

ben ilk başladığımızda irmikpirinç dönüşümlü kattım ama meyve olarak elma yedirmekten başka bişey yapmadım doktorumuz muz portakal mandalina hepsi yasak dedi kivi ananas bir tek kış meyvesi elma ARMUT KALIYO ÇOCUK9.ayına kadar elma aRMUT YEDİ YAşimdi 1 yaşında artık yiyor muz kivi ......

benim oğlum hiç meyve sevmiyor ne armut yiyor ne elma muzu da ben yedirmiyorum kabız yapar diye başkada yiyecek meyve kalmıyor geriye. ne yapsamda sevdirsem meyveyi bilemedim :KK43:((

hangi meyveleri haşlıyorsun canım ben bir türlü meyveye alıştıramadım benim kzuyu bu kadar meyve seven ve meyve yiyen bi annenin kuzusu nasıl meyve yemez hiç anlamıyorum ama meyveyi haşlayıp irmik katmak iyi bir fikir nasıl yaptığınıda anlatırsan çok sevinirim

ben genelde kayısıyı haşlıyorum,7-8kayısıyı 4e bölüp içerisine 2 tatlı kaşığı kadar irmik koyup pişriyorum 2 su bardağı kadar da su,suyu sana bağlı göz kararı.kabız olmasını da engellemiş oluyorum.kayısı yerine elma da deneyebilirsin.oğlum daha çok kayısıyı ço seviyor,tadı çok hoş oluyor,ben bile yiyorum bazen:KK1:

benim oğlum da meyve hiç yemiyo yoğurduna falan katıyorum bazen yiyo bazen de hiç ağzını açmıyo.drumuz üstüne basa basa mevsim meyvelerinden yedir dedi e dediğiniz gibi armut elmadan başka bişi yok..kayısıyı nerden alıyosun canım mevsimi değil ya hormonlu falandır diye hiç düşünmedim ben..kurutulmuş olanlarından mı yapıyosun ?

bende kuru kayısıyı haşlayıp arada kahvaltısına katmaya çalışıyordum ama yemiyordu birde irmikle deneyecem. oğlum irmiğin tadını pirinçten daha çok seviyor. belki bunuda yer acaba elma ve armutu da haşlayıp versem tadı nasıl olur?? hiç deneyen var mıı???

bende kuru kayısıyı haşlayıp arada kahvaltısına katmaya çalışıyordum ama yemiyordu birde irmikle deneyecem. oğlum irmiğin tadını pirinçten daha çok seviyor. belki bunuda yer acaba elma ve armutu da haşlayıp versem tadı nasıl olur?? hiç deneyen var mıı???

canım bende tam onu düşündüm hatta birazdan deniycem belki elmayı armutu haşlayınca yer..gerçi drumuz meyve yemiyosa zorlama demişti yemesin demişti ama ben illa az da olsa yeme taraftarıyım..inşallah sever tadını küçükken 5.5 aylıkken çok güzel içiyodu meyve suyu elma,havuç,armut sıkıyodum..şimdi meyve suyu da istemiyo öğruyo resmen napçam bilmiyorum..canım sen ne yediriyosun kahvaltısında?

benim oğlum da meyve hiç yemiyo yoğurduna falan katıyorum bazen yiyo bazen de hiç ağzını açmıyo.drumuz üstüne basa basa mevsim meyvelerinden yedir dedi e dediğiniz gibi armut elmadan başka bişi yok..kayısıyı nerden alıyosun canım mevsimi değil ya hormonlu falandır diye hiç düşünmedim ben..kurutulmuş olanlarından mı yapıyosun ?

kurutulmuş olandan yapıyorum canım.ben de kesinlikle mevsimi olmayan meyveyi vermiyorum, mevsiminde olmayan meyveleri milupanın organik meyve pürelerinden alarak telafi ediyorum bazen değişiklik olsun diye

bende kış boyu elma armut muz yedirdim.

size yaptığım mevyenin tarifini vereyim.

elma ya da armut u ya da her ikisini minik bir tencereye koyup üzerine çıkıcak kadar su ekliyorum.
1 yada 2 kuru kyısı
ya da mürdüm eriğini

hasta felansa ıhlamur yada ayva yaprağı da ekliyorum kuru üzüm yaban mersini

işte bunları ceşitlendirmek senin elinde

az suda kısık ateste yumusayana kadar haşlıyorum süzgecten süzüyorum.
bebeğim yiyor.

muzuda 2 parmak kalınlığında veriyorum içine ceviz büskivi 1 cay kaşığı kadarda zeytin yağı ekliyorum kabızlık yapmaasın diye.ekliyorum çoğunlukla yoğurtla yediriyrum
kuru kayısı bağoşıklık sistemini güçlendiriyor ben oğluma sürekli vveriorum. 2 kez hafif grip oldu.

haa birde hurmada çok faydalı a vitamini var geceden suda bekletip haşlıyorum.
ezip süzüp yoğurta veriyorum.

irmiğide genelde çorbasına muhallabisine yada sütle irmik tatlısı yapıp içine katıyorum çok azda tarçın ekliyorumm

oğlum 11 aylık.
bulguru yeni vermeye başladım gaz sorunu nedeniyle kırmızo mercimek çorbasını bile dün verdim ilk kez.

Son düzenleme:
3 nüde kullanıyorum :)
Mercimek çorbası yaparken pirinç ve bulgur koyuyorum

ben kurugıdada vermiyorum sadece kendim kuruttum kuşburnu ıhlamur ayva yaprağı onları veriyorum benim eşim onlar ne şartlarda kurutuldu acaba diye verdirmiyor incir kayısı tehlikeli hepsi diyor

bende kış boyu elma armut muz yedirdim.

size yaptığım mevyenin tarifini vereyim.

elma ya da armut u ya da her ikisini minik bir tencereye koyup üzerine çıkıcak kadar su ekliyorum.
1 yada 2 kuru kyısı
ya da mürdüm eriğini

hasta felansa ıhlamur yada ayva yaprağı da ekliyorum kuru üzüm yaban mersini

işte bunları ceşitlendirmek senin elinde

az suda kısık ateste yumusayana kadar haşlıyorum süzgecten süzüyorum.
bebeğim yiyor.

muzuda 2 parmak kalınlığında veriyorum içine ceviz büskivi 1 cay kaşığı kadarda zeytin yağı ekliyorum kabızlık yapmaasın diye.ekliyorum çoğunlukla yoğurtla yediriyrum
kuru kayısı bağoşıklık sistemini güçlendiriyor ben oğluma sürekli vveriorum. 2 kez hafif grip oldu.

haa birde hurmada çok faydalı a vitamini var geceden suda bekletip haşlıyorum.
ezip süzüp yoğurta veriyorum.

irmiğide genelde çorbasına muhallabisine yada sütle irmik tatlısı yapıp içine katıyorum çok azda tarçın ekliyorumm

oğlum 11 aylık.
bulguru yeni vermeye başladım gaz sorunu nedeniyle kırmızo mercimek çorbasını bile dün verdim ilk kez.

Verdiğin tarifler çok güzel canım öncelikle teşekkür ederim yalnız bazıları bebeğime ağır gelebilir çünkü daha küçük benimki ama uyanları deneyeceğim.

Benim bebeğim kahvaltıdan pek hoşlanmıyor sadece peynir yemek istiyor başka bir forum sitesinde dr kadir tuğcuya yazdım oda yumurtayı omlet yaparak vermemi önerdi ama denemedim. omlet daha besleyici dedi doktor haşlanmış yumurtaya göre ve seviyorsa omlet olarak ver dedi. ben başlarda yumurta labne peynir pekmez yarım elmayı karıştırıyordumiçine bebe bisküvisi yada bebek ekmeği koyuyordum ama karışık şeyleri sevmediği için yemiyordu. yani anlayacağınız kahvaltı ile başım dertte :KK43:(( kahvaltı önerilerinizide yazarsanız çok sevinirim.

canım ben kahvaltıda haşlanmış yumurtanın sarısı ve labne peynirini 60 cc sıcak suyla eritip sonra süzüp biberona koyuyorum içine 2 ölçek devam sütü ve bebe bisküvisi ekliyorum ama zorlaya zorlaya suyla kandırarak yediriyorum..kaşıkla mümkün değil hiç yemiyo napçam bilmiyorum..gerçi bugünlerde diş sorunumuz var pek iştahsız bugün mesela bitek kahvaltısını yedi doğru dürüst ne çorba ne yoğurt nede mama yedirebildim.hiç açlık belirtisi de yok ona şaşıyorum..az önce de patates püresi yaptım kaşıkla yemedi devam sütüyle sulandırıp biberonla verdim 50 cc kadar içti..ne yedireceğimi şaşırdım valla sabah 7 den beri kahvaltıyla duruyo..

X