Peynir satışında yeni uygulama Markette, pazarda, çarşıda ambalajsız peynir satılamayacak.

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.060
18.228
haber.sol.org.tr/emek-sermaye/peynir-satisinda-yeni-uygulama-130973
Peynir satışında yeni uygulama
Markette, pazarda, çarşıda
ambalajsız peynir satılamayacak.
Pazartesi, 28 Eylül 2015 11:36

Gıda Tarım ve Hayvancılık
Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle,
8 Şubat 2015’te Resmi Gazete’de
yayımlanarak yürürlüğe giren yeni
Peynir Tebliği’nde uygulama 1 Ocak
2016’da başlıyor. Üretiminden
muhafazasına, taşınmasından
piyasaya arzına kadar birçok yenilik
getiren düzenlemeye göre, peynir
artık ambalajsız satılamayacak.
Peynir Tebliği ile yılbaşından
itibaren zorunlu olacak diğer bazı
düzenlemeler ise şöyle:
Peynirlerin muhafaza, taşınma ve
piyasaya arz süreçlerinde 10
santigrat derecenin altında
tutulması zorunlu olacak. Özellikle
pazarlarda ve fuarlarda peynirler,
ambalajlarda ve 10 santigrat
derecenin altında şartlarda
sergilenip satılabilecek.
Koyun sütü aroması, keçi sütü
aroması, tereyağı aroması gibi süt
ve süt ürünleri aroma vericileri
kullanılamayacak.
Peynir etiketlerinde, tüketicinin
yanılmasına neden olan ‘köy
peyniri’, ‘geleneksel peynir’, ‘doğal
peynir’, ‘çiftlik peyniri’ gibi ifadeler
kullanılamayacak.
En az 120 gün olgunlaştırılmış
kaşar peynirine ‘eski’ denebilecek.
Peynirler tam yağlı, yarım yağlı, az
yağlı ve yağsız olmak üzere 4
grupta üretilecek.
Çiğ sütten üretilen ve
olgunlaştırılarak piyasaya sürülen
peynirlerin etiketinde, üretim tarihi,
‘çiğ sütten üretilmiştir’ ifadesi ve ne
kadar sürede olgunlaştırıldığı
mutlaka görünür şekilde yazılacak.
Pastörize edilmemiş çiğ sütten
üretilen peynirler en az 4 aylık
olgunlaşma döneminden sonra
satılabilecek.
Beyaz peynirde tuz oranı
azaltılacak.
Küflü peynir üretimi kontrol altına
alınacak. Peynirlerin üretiminde
kullanılacak küf kültürleri ve
kullanım şartları Bakanlıkça
belirlenecek. Küf kültürleri ile
olgunlaştırılarak üretilen
peynirlerin etiketinde hangi küf
kültürleri kullanıldığına ilişkin
bilgilere yer verilece

Halen pazardan açık ambalajsız peynir alan vatandaşlar büyük tehlike altında benim ev sahibim mahalle arasında peynir aldı ve brucella hastalığına yakalandı şimdi ömür boyu bazı besinleri yiyemiyor ve ağır ilaçlar kullanıyor ayrıca beyaz peynirde marketlerde tam yağlı yazısı yazsada genelde yağını çalıyorlar benim tercihim geleneksel yörük peyniri bunun yağını çalmamışlar,tavsiye ederim

Halen pazardan açık ambalajsız peynir alan vatandaşlar büyük tehlike altında benim ev sahibim mahalle arasında peynir aldı ve brucella hastalığına yakalandı şimdi ömür boyu bazı besinleri yiyemiyor ve ağır ilaçlar kullanıyor ayrıca beyaz peynirde marketlerde tam yağlı yazısı yazsada genelde yağını çalıyorlar benim tercihim geleneksel yörük peyniri bunun yağını çalmamışlar,tavsiye ederim

hadi ya çok korkutucu, ben pazara gitmiyorum gerçi, marketten hep

bazen market ürünleride bozuk çıkıyor ama geçen süt aldık skt bayağı var, bozuk çıktı mesela, lapa gibi bişey olmuş

bi kerede çok tanıdık bi markanın kaşarı resmen asitliydi, tadıda garipti, gitt, 19 lira:KK53:

Chess Chess aldığınız yere söyleseydiniz şikayet ederseniz o firma sizinle iletişime bile geçebilir ama uğraşmak lazım tabi :)

Marketten aldığım kaşarlar bozuk ve tatsız çıktı denetim ya eksik yada denetimciler işadamlarının rüşvetini yiyor bence peynirler daha yoğun denetim altına alınmalı, çok ucuzda değildi aldıklarım
bazen market ürünleride bozuk çıkıyor ama geçen süt aldık skt bayağı var, bozuk çıktı mesela, lapa gibi bişey olmuş

bi kerede çok tanıdık bi markanın kaşarı resmen asitliydi, tadıda garipti, gitt, 19 lira:KK53:

asla pazardan peynir almadım almam

ne bakteri hastalık vardır onlarda kim bilir

pazarda peynir tezgahının yanından geçerken leş gibi ekşi ekşi kokuyor

mide alıcak gibi değil resmen

valla ben annem alıyo pazardan süzme yoğurt yiyorum bazen, markettekinden güzel oluyor

İsabet olmuş gerçekten. En az et kadar bakteri üretiyor sağlıksız şartlarda sunulan süt ürünleri.
Bir gün pazarda oturduğum semtte meşhur bir peynircinin standına denk geldim (peyniri hep mağazasından alırdım) bir baktım standa, üzeri açık halde,dolabın önünde duruyor peynir tenekeleri,üstteki suyun dışında kalan kalıpların rengi değişmiş,tuhaf grimsi olmuş.Adama sordum dedim alsam hangi kalıbı verirsiniz,üsttekini gösterdi,uzaklaştım, O gün bugündür oradan almıyorum. Tam yağlı yumuşak bir peynirleri vardı işin kötüsü tat olarak,yumuşaklık olarak yanına yaklaşanı bile bulamıyorum ama yinede almıyorum:KK43:

X