Petrol mü daha hayatidir?Yoksa Su mu?

ndh1903

evli:)mutlu:)
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
1.815
7

Petrol'süz yaşanır(mı)!? Su'suz yaşanırmı?....
Yüzyıllardır akarsularımzı Ortadoğu ve Araplarla paylaşıyoruz yani hediye ediyoruz, oysaki onlar(araplar) bize yüzyıllardır petrol satıp para'sını alıyorlar.!

Neden biz de Araplara su satmayalım....?
Türkiye akar sularından faydalana biliyor mu?Yoksa, bir çok doğal kaynağımız gibi 'su'yumuzdamı israf ediliyor?
Biliyorsunuz dünyada Petrol savaşları var..Örnek :Irak.
Kimbilir,belki önümüzdeki senelerde Su,savaşları çıkacak??
''1litre su-1litre petrol''demenin zamanı gelmedimi?
Türkiye niye hala bekliyor??..

---->>..Konuşulmaya değer bir konu olduğunu düşünerek açtım bu başlığı..Değerli fikirlerinizi bekliyorum Kk'nın duyarlı hanımları..a.s.

ben sana aynen katılıyorum demosum ama su var ki gün geçtikçe suyumuzda tukenecek :KK43:

evet ama bitmemesi için çaba gösteren , duyarlı insanlar göremiorrm etrafımda :çok üzgünüm:

evet dogru ne yapıyorsak biz yapıyoruz bazen ben bile kendimi bu konuda duyarsız görebiliyorum ne yazık ki:kızgın:

insan vücudunun ve dünyanın % 70-75 gibi büyük bir oranının su olduğu düşünüldüğünde ,su tabiki petrolden daha önemli. üstelik kaynakların zamanla tükenmeside suyun önemini daha çok artırıyor.başka devletler ülkemin sadece su kaynaklarını değil her türlü kaynağını kullanıyorken evet bu konu değerlendirilebilir ve gereken yapılabilir...

demothy'cim,

bence çok önemli bir konuya değinmişsin. şu an gündemde başka konular var . insanlarımız bununla ilgilenmeyi tercih ediyor olabilirler, ama bence bu konu dahada önemli. gelecek nesillerin yaşayabileceği bir dünya olmadıktan sonra diğer konular gelip geçici.
üstelik kaynaklarımızı daha doğru kullanırsak üzerimizde dış güçlerin oynadığı oyunlarada fırsat vermemiş oluruz.
kendi gücümüz yeterli olur o zaman......
çünkü potansiyelimiz ve doğru kullanılırsa yeterli ve değerli kaynaklarımız var. svgler....a.s.

dhilek güzel yorumların için teşekkür ederim..
bu duyarsızlıkla sanırm 5 seneye kadar suya hasret kalacağız :1no2:

Su su su.....
Benim hayatımda vazgeçilmezlerimin başında gelir..Ne kadar değerli,ne kadar kıymetli olduğu hala günümüzde anlaşılmış değil!

Petrol ha? Peeeeh bi yere kadar bence..Su olmazsa yaşam olmaz,su olmazsa canlı olmaz,su olmazsa yeşil olmaz,ot olmaz,börtü olmaz,böcek olmaz..
Dünyanın çehresi değişir!!!(değişiyor da)

Bazı yabancı yapım filmlerde özellikle abd filmlerinde hep susuzluktan sonra ki dünya konulu senaryolar iişlenmiştir..
Neden?
En büyük korkuları bir gün susuzluğa mahkum olmak da ondan..

Niye biz insanlar asıl değerli olan şeylerin kıymetini bilemiyoruz?
Niye elimizde ki kaynakları har vurup harman savurup,sonra ağzımızı göğe açıyoruz?
Bilinçsizlik mi?
Eğitimsizlik mi?
Yoksa??????????
Vurdum duymazlık mı?

Bence hepsi..
Ben şu atasözümüzü çok seviyorum!

Kör ölür badem gözlü,kel ölür sırma saçlı olur!
Bişeyler sonsuza dek kaybolup gitmeden kıymet bilelim,kıymetini bildirelim:)

Konu için teşekkürler..
Fikir yazılması ve gereken önemin verilmesi gerekli bu konuya:)

evet berşule,ama çok kez okunmuş ancak kimse yazma gereği bile duymamış..gerçekten konuşulmaya değer bir konu olduğunu düşünerek açmıştım..
eline sağlık , herkes bizler gibi düşünse keşke..!

Su su su.....
Benim hayatımda vazgeçilmezlerimin başında gelir..Ne kadar değerli,ne kadar kıymetli olduğu hala günümüzde anlaşılmış değil!

Petrol ha? Peeeeh bi yere kadar bence..Su olmazsa yaşam olmaz,su olmazsa canlı olmaz,su olmazsa yeşil olmaz,ot olmaz,börtü olmaz,böcek olmaz..
Dünyanın çehresi değişir!!!(değişiyor da)

Bazı yabancı yapım filmlerde özellikle abd filmlerinde hep susuzluktan sonra ki dünya konulu senaryolar iişlenmiştir..
Neden?
En büyük korkuları bir gün susuzluğa mahkum olmak da ondan..

Niye biz insanlar asıl değerli olan şeylerin kıymetini bilemiyoruz?
Niye elimizde ki kaynakları har vurup harman savurup,sonra ağzımızı göğe açıyoruz?
Bilinçsizlik mi?
Eğitimsizlik mi?
Yoksa??????????
Vurdum duymazlık mı?

Bence hepsi..
Ben şu atasözümüzü çok seviyorum!

Kör ölür badem gözlü,kel ölür sırma saçlı olur!
Bişeyler sonsuza dek kaybolup gitmeden kıymet bilelim,kıymetini bildirelim:)

Konu için teşekkürler..
Fikir yazılması ve gereken önemin verilmesi gerekli bu konuya:)

sana katılıyorum arkadaşım bende tasaruf yapmaya gayret ediyorum gereksiz yere su harmayalım sususzluk b.r hayat düşünemiyorum:1rolleyes:

Yüzyıllardır akarsularımzı Ortadoğu ve Araplarla paylaşıyoruz yani hediye ediyoruz, oysaki onlar(araplar) bize yüzyıllardır petrol satıp para'sını alıyorlar.!

Türkiye akar sularından faydalana biliyor mu?Yoksa, bir çok doğal kaynağımız gibi 'su'yumuzdamı israf ediliyor?

---->>..Konuşulmaya değer bir konu olduğunu düşünerek açtım bu başlığı..Değerli fikirlerinizi bekliyorum Kk'nın duyarlı hanımları..a.s.

Anket olarak açsana canım.Gerçek bir soru değil tabiki ama insanların birşeylerin farkına varmaları açısından anket bölümüne aç bu konuyu bence . Bu konuyu taşırlar ya da silerler arkadaşlar, konu tekrarı olmaz o zaman a.s Pek tabiki su önemlidir.Yakında savaşlara sebep olacak kadar önemlidir hemde.Petrolün de, suyun da fazla ömrü kalmadı.Yalnız bir yerde okumuştum bir çok ülkeye göre, su rezervimiz sanıldığı kadar çok değil.Bence, arıtma tesisleri kurulmalı ve deniz suyunu kullanılabilir hale getirmek için şimdiden bir şeyler yapılmalı.Gelecek karanlık görünüyor şimdilik.Hükümetlerin bu konularla ilgili mutlaka projeleri olmalı . Suya hasret mi kalacak gelecek nesil?Ha aklıma geldi biliyorsunuz barajlarımıza bile itiraz ediyor bazı ülkeler.Allahın suyunu parayla satmakta olmazmış :roflol::roflol: Kimse demiyor ki petrolü sizmi yaptınız da, parayla satıyorsunuz? a.s

kesinlikle konuşulmaya değerbi konu tabi ki. bu duruma benzer ne konular var. Türkiyede biz susuzluk çekme korkusuyla yaşarken,akarsularımızı arap'lara hediye ediyoruz bunun karşılığında petrolü bize innaılmaz paralarla satıyorlar.üstelik istedikleri zaman vanaları kapatabiliyorlar,sesimizi çıkartamıyoruz..

bor madenlerimiz Amerikalıların elinde;buna da ses çıkaramıyoruz...

kendi topraklarımızdaki doğalgaz santrallerini yine başka bir ülke kullanıyor ve biz yine doğalgaz'ı inanılmaz paralarla kullanıyoruz.üstelik bu paralar kendi ülkemizde kalmıyo..

uzun bir süre dha bu böyle devam eder gider bence. akarsularımızı,bize petrolü inanılmaz ücretle satan Araplara hediye etmeye devam ederiz.biz burda istediğimiz kadar duruma isyan edelim...susuzluk çekeceğimizi göre göre hediye edelim bakalım ...güle güle kullansınlar Kötü Kazen

T.C. başbakanlık vakıflar genel müdürlüğünce bu yıl su medeniyeti konusuyla su yılı ilan edilmiş. bu konuda seminerler, konferanslar verilecekmiş. ayrıca illüstrasyon ve ebru yarışmaları düzenlenecekmiş.

dikkati su üzerine çekmek için hoş bir proje olmuş, umarım pek çok kitleye duyurulur....

susuz insana sormak gerek bir bardak suyun degerini...
ama elde olanin degeri kaybedilmeyince bilinlimiyor iste...
tamamen kaybedince anlicaz...
tr petrol zengini degil ama belki kaynaklarimiz dogru kullanilirsa
aslinda cok zengin bir ülke.
pec cok ulusu cildirtacak kadar zengin degerini bilmek gerek.
canim demom:asigim: cok güzel bir konu bu...

X