PCOS, kist, prolaktinsorunu varken hamileliği istememek ?

kocgibi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2017
252
215
29
Merhaba umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Başlıkta belirttiğim gibi PCOS, Kist ve Prolaktin sorunum var, bunu da 3 ay geciken reglim için doktora gittiğimde öğrendim yakın zamanda. Hamile olma ihtimalinden korktuk istemiyorduk yargılamayın ama ben bu ihtimalde aldırabileceğimi belirttim eşim onaylamadı nitekim hamile değildim.
Hayatım boyunca evlilik ve çocuk isteyen biri olmadım ama eşimle tanışınca severek evlendim ama çocuk isteğim yok eşimde saygı duyuyor bazen çocuk yapmamayı da konuşuyoruz.
Fakat çocuk yapmamın çok zor olduğunu ve zaman geçtikçe daha zor olacağını öğrendiğimde acaba pişman olur muyum diye düşünmeye başladım yine de çocuk fikrine hazır değilim.
25 yaşındayım ve 6 aylık evliyim henüz zaten erken biliyorum ama aranızda hiç çocuk yapmamış istememiş istediğinde de sağlık sorunları izin vermemiş birileri var mı, pişmanlık yaşıyor musunuz sormak istedim ? Birde eşimin ileri de benim yüzümden çocuğu olmadığı için beni suçlar mı sizce ?

Son düzenleme:
Asla evlilik düşünmeyen ben eşimle tanışıp kısa süre içinde evlendim 25 yaşındaydım evlendiğimde. Eşim deli gibi cocuk istiyor ama ben istemiyordum. 2bucuk sene yapmadım ugrasmadim. En sonunda eşimin istemlerine dayanamayarak cocuk sahibi olmaya karar verdim ama pko var bende biliyodum da başından beri sonra hiç kendiliğinden hamile kalamadım tedavi süreçleri başladı yumurta takibi iğneler vs. Sonra tüp bebek süreci 3 kez transfer iğneler ilaçlar düşük vs derken gebelik olustu bu sefer erken doğum oldu kuvezde kaldı aylarca bebeğim. Şuan 30 yaşında 5 yıllık evliyim bir bebegim var Rabbım bağışlarsa.

Size bebek sahibi olun olmayın diyemem. Çocuklu veya çocuksuz hayatın artilarini eksilerini de siralayamam zaten siz bunları ölçüp tartmissinizdir.

Size tek tavsiyem yaşınız genç ve verimli doneminizdeyken bir tüp bebek merkezinde sağlıklı yumurtalarinizi dondurtmaniz. Aynı şeyi eşinize de tavsiye edebilirsiniz oda spermlerini dondurtur. Yıllar sonra eğer fikriniz değişirse ve yaşın verdiği vücut yorgunluğuyla eğer cocuk sahibi olmada sıkıntı yaşarsanız dondurulmuş yumurtalarinizi kullanırsınız.

Çok teşekkür ederim, çok bilgili olmadığım bir konu yumurta dondurmak araştıracağım çok iyi bir fikir. Allahım çocuğunuza sağlık sıhhat versin.

Tabi ki sizin kararınız. Ben genel olarak ((( sizi tanımıyorum, sizi tenzih ederek söylüyorum yakın çevreme karşı ))) çocuk düşünmüyorum diyenlere çok sinir olurum. Çünkü hep bu yaşımızda kalmayacağız. Hep bu enerjimizle hep bu sağlığımızla kalmayacağız. Ama sizin kararınız. Siz doğuracaksınız biz değil. Siz maddi manevi yükün altına gireceksiniz biz değil. Bize konuşması kolay oluyor yani Hatta ben annemin babamın baskısı olunca bile söylerim gelip 10 dk seveceksiniz diye biz bunun altına giremeyiz derim yani ( tabi korunduğumuz süre içindeyken )
Ama gel zaman git zaman korunmadığımız halde hiçbir sorun yokken 1 yıldır olmuyor çocuk. Yani belki isteseniz de olmayacak onu demek istiyorum. Olmayacaksa bile baştan bilip önlem almak lazım vakit varken. Size tavsiyemse, yaşınız daha küçükmüş. Bence şuan olmasa bile ilerde düşünebilirsiniz. Fikirlerimiz her zaman sabit kalmıyor malum. Doğurgan çağımız geçmeden,hayat enerjimiz elverirken doğurmak lazım malum 40 tan sonra kafa götürmez
Size küçük bir notum da şu; adım gibi eminim keşke daha önce yapsaymışım diyenlerden olursunuz çünkü hiç niyetiniz olmasa, acaba mı demeseniz bu başlığı açmazdınız inşaAllah gönlünüzce olsun
Herkese fikrini sorun yine de kendi bildiğinizi okuyun.

Öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için umarım en doğru zamanda Allahım size evlat nasip eder Haklısınız bende çocuk istemediğimi belirttiğimde çocuk sevmeyen bencil biri olarak yargılanıyorum genelde de çocuksuz olmaz evlendin ne yapacaksınız tek başınıza, çocuk en büyük sevgi gibi cevaplar alıyorum buda beni sinir ediyor ama benim fikrimin de sinir edebileceğinin farkındayım saygı duyuyorum.
Elbette çocukları severim ama mükemmeliyetçi biriyim ve ona maddi manevi yeterli olamayacığımı düşünürken yapmayı isteyemiyorum çünkü doğurayım büyür anneler bakar kreşe gider diye doğuramam. Çocuk yapmak isteyen herkesin doğru eşle olduğuna emin, maddi manevi hazır ise geç kalmadan erken yaşta anne olmasını doğru bulurum zaten. Gel gelelim ki şu ana kadar hiç çocuk fikri olmayan ben acaba der oldum..
Çünkü doğruları söylemek gerekirse bir şeyi ancak ulaşabileceğinizi düşündüğünüzde istemeyebiliyorsunuz galiba olmama ihtimalini öğrendiğimden beri acaba eklendi bu fikirlerime çünkü, istesem bile henüz erken zaten ama kendimle çeliştiğim bir durumdayım bu yüzden yargılı veya yargısız fikir almak sohbet etmem istedim

İyi yaptınız iyi ki sordunuz. Bu da bilinçli bir ebeveyn olmanın bir adımı. Dediğinize katılıyorum önce evliliğin oturması lazım,eşlerin birbirini iyi tanıması lazım. 15 senelik sevgiliniz bile olsa aynı eve girince işler değişebiliyor. Zaten olsun diye yapılmaz çocuk. Evliliğiniz öyle güzel ve yolunda gider ki eksikliğini anlarsınız da düşünmeye başlarsınız acaba çocuk olsa mıydı diye. Şahsen ben birgün çocuk sahibi olursam maddi açıdan değil de şu devirde manevi açıdan kendim iyi bir eğitim verebilir miyim düşüncesindeyim. Maddiyat bir şekilde olur. Devir oldukça kötü. Neyse bunlar derin konular ama inşaAllah gönlünüzce olsun. Benim için ettiğiniz dua için de kocamam teşekkür

bebek yapmak çok büyük bir karar herkes doğuruyor ama kimse arkasını düşünmüyor. Benim de pcos sorunum var ve nedense hamile kalamayacak gibi hissediyorum. Baksan bebekleri çok seviyorum anneleri olan bağlarına hayranım ama bebek yapmaya cesaret eder miyim bilmiyorum. Çevremde 30+ sonra anne olan kadınlar hep daha bilinçli ve iyi anne olmuş gibi geliyor. Bu yaz sonu evleniyorum. Şuan doğum kontrol hapı kullanıyordum ama bıraktım. İmplant düşünüyorum 2-3 sene koruduğu için ama anneme sorsan hayatımın hatasını yapıyorum allah bana çocuk aratacak istediğim zaman kapı kapı gezeceğim böyle diye diye beni korkutuyor. Korunma için hormonlarını etkileme yaşın küçükken yap ileride kendini yıpratırsın diyip diyip duruyor. Bilmiyorum bence hazır hissetmek önemli üremek zaten hepimizin temel içgüdüsü ama o bebeğe bakacak olan emzirecek olan biziz. Uykumuzdan olacağız hayatımızın düzeni bozulacak. Gebelik zaten çiçek böcek bir durum değil kadın vücudu için resmen bir parazit. Bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin daha yaşınız genç yeni evlisiniz.

Açıkcası bende sizin gibi düşünüyordum evliliğmin başında bebek istemedim ama pco sorunu vardı ve ilaçsız adet olamamaya başladım bu panikle hemen çocuk yapmaya karar verdik ve 3 yıl oldu hala uğraşıyoruz emin olun insan çok pişman oluyor erken olsun geç olmasın çocuk konusu gerçekten kolay değil ve pcolu olarak çok zaman alıyor. Prolaktin sorunu bendede vardı defalarca yüksek olduğuna şahidim fakat süt yapan yicekleri bıraktım bi süre ve dostinex denen ilaçtan doktor verdi değerimi düşürdü aşırı etkili ilaç kutuda 8 tane veya 6 tane minik hap çıkıyor 2 hafta kadar kullanımda anında değer düşüyor kfanıza takmayın prolaktin her ay değişir zaten ama cocuk konusu hiç kolay değil özellikle hormon problemlerinde kan değerleri süper olmalı gebelik için.. bu arada bende 25 yaşındayım bu yıl 4 seneyi doldurcağız

Merhaba bende sizin gibiydim ama anneniz malesef haklı bende annemi dinlemedim eşim bile korunmama kızıyordu ve haklı çıktılar şuan kapı kapı bebek için geziyorum

Merhaba teşekkür ederim, sırf yapmak için yapan anneler bile eminim gül gibi bakıyordur evlatlarına ama artılar eksiler toplanınca dünyanın ve ülkemizin halini de ekleyince hiç artılar kazanamıyor maalesef bende.. Tespitiniz doğru 30+ kişinin kendini bulduğu yaştır bence de en olgun halimiz olur ama genç anne olmakta ayrı bir güzellik :) Bende hayatta hiç bir kararımdan pişmanlık duymadım umarım hepimiz için hayatımız boyunca böyle olur

Merhaba umarım en kısa zamanda evladınızı kucağınıza alırsınız Gerçekten zor bir süreç yaşandığına ve karar verirsem yaşayacağıma eminim.. Evet bende dostinex kullanıyorum haftada 2 kere yarım tablet olarak, Allahım isteyenin kucağını boş bırakmasın inşallah

Amin inşallah canım istiyen herkese inşallah nasip olur . Dostinex verdiyse doktorun süper o değer düşer ama yediklerine içtiklerine dikkat edersen prolaktin değerin normal seviyede kalır süt yapan yicekler özellikle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…