PATOLOJİK KISKANÇLIK OTHELLO SENDROMU

Huy Meselesi

🌜🌚🌛
Kayıtlı Üye
29 Şubat 2012
61.512
62.458
Belki söze dökülmez ama ilişkilerde her iki taraf az da olsa kıskanır ve az da olsa kıskanılmak ister. Ancak her şeyin fazlası zarar. Kıskançlık bir hastalığa dönüşebilir! -

William Shakespeare’in ünlü oyunu Othello’da, Othello karakteri deli gibi aşık olduğu karısı Desdemona’yı boğarak öldürür. Nedeni ise karısına hediye ettiği mendili Desdemona’nın kaybetmesi ve bu mendili başka bir erkeğin görmesi ile yaşadığı kıskançlık! ‘Bir mendil yüzünden insan sevdiğini öldürür mü?’ demeyin. Shakespeare’in oyunundan adını alan Othello Sendromu’na yakalanan kişiler tabiri caizse eşlerine dünyayı dar ediyor.
Medical Park İzmir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Tarkan Amuk’a göre Othello Sendromu bir paranoid sendrom, bir kıskançlık sanrısı. Dr. Amuk, Othello Sendromu’ndaki kişilerin, eşi, sevgilisi ya da aile bireylerinin kendisine sadık olmadığı, ihanet ettiği inancına kapıldıklarını söylüyor. Hatta sendrom o kadar kötü duruma varıyor ki kişi eşinin kendisini eskisi gibi sevmediğini, ilgi göstermediğini, yemekleri eskisi gibi itina ile pişirmediğini düşünüyor, elbisesinde veya yatak çarşaflarında zaman zaman acayip lekeler görüyor. Kişi bütün bunları sadakatsizliğin, ihanetin, eşinin yaşamında başka birinin olduğunun delilleri sayıyor ve öyle olduğuna inanıyor.

Dedektif ruhlar
Eşinizin ya da sevgilinizin Othello Sendromu yaşadığını nasıl anlarsınız?

• Sık sık aldatıldığını düşünür ve bu aldatılma tehdidine karşı önlemler almaya çalışır.
• Takip eder, evden dışarı çıkmanızı ya da camdan bakmanızı istemez. Perdelere ve çarşaflara işaret koyabilir.
• Giydiklerinize ve arkadaşlarınıza karışır.
• Telefonunuzu ve bilgisayarınızı sık sık kontrol eder. Eve gizli kamera bile koymak isteyebilir.
• En ufak bir değişikliği, duygu durumunuzdaki en ufak bir farklılığı aldatıldığının kanıtı sayabilir.
• Boşandıktan ya da ayrıldıktan sonra sizi takip eder, tehdit eder ve şiddet uygulayabilir.
• Kavga çıkarmak için adeta her fırsatı değerlendirir.

Kadınlarda daha fazla görülüyor
‘Othello Sendromu daha çok erkeklerde yaşanıyor’ algısı oluşturmayalım. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda patolojik kıskançlık erkeklere oranla daha sık görülüyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Suadiye Tıp Merkezi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Uğurkan Ulutürk, patolojik kıskançlığın yansıtılması şeklinin erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterdiğini söylüyor. Kadınlar patolojik kıskançlığı daha duygusal düzeyde ve içe dönük olarak yaşıyor. Erkeklerde ise kıskançlık daha çok davranışsal düzeyde, kendisini şiddet ve cinayet olarak gösterdiği için erkeklerde daha fazla olduğuna dair bir algı oluşuyor. Ayrıca erkeklerde yoğun alkol tüketimi maalesef bu sendromla başa çıkma yöntemi olabiliyor. Ayrıca sendrom orta yaş grubu ve ailesinde sanrısal bozukluk olanlarda da fazla

Kaynak- See more at: http://www.elele.com.tr/iliski/ask/...sendromu-HaberDetay-8202#sthash.faVxRoV9.dpuf

İnanırmısınız tüm belirtileri okuduğumda kendimi gördüm ve kendimden korktum. Nasıl cıkarız böyle bir durumdan anlamıyorum

Bende tüm güzel zamanları mahvediyorum , böyle saçma sapan düşüncelerle
Nekadar üzüldüğümü anlatamam eşimin telefonuna ulaşamadam dünyam yıkılıyor, bi arama yada mesaj gelse hemen kim o diyorum tavır yapıyorum. Sakinken eşim için üzülüyorum sevmese çekmez beni bu haşde diyorum ama takdığım zaman kafama hem onu hem kendimi yıpratıyorum. Sürekli bi yalan arıyorum eşimde gerçi ilk başlarda çok yalanını yakaladım biraz ondan sanırım benimki

Zaten şuan ki bu kıskanclık durumumuzun sebebide onların yalanlarını yakalamamız. Bir yalanını yakaladığımız insanın bin doğrusunu sorguluyoruz. Böyle nereye kadar sürecek kendim için bilmiyorum. Umarım bunu en yakın zamanda aşarsınız :)

İnşallah aşabiliriz evlilik ve çocuklar olmasa aşabilmenin süper yolu var ama çocuklar bağlıyor insanın elini ayağını tabi bide sevgi

Durum bendede ayni doktorlarada gitsem tedavide gorsem faydasini goremedim Verdigi ilaclar sadece vucudumu uyusturdu uyku yapti hayatla baglantim koptu yataga hapsettim kendimi Bence hicbiseyin faydasi yok bu konuda yardimci olabilecek tek kisi esimiz bize guven vermesi gerekiyor bu durumu atlatana kadar bizler, sabirli olmasi gerekiyor cunku biz istemedik bu hAle gelmeyi zaten kim isterki bir hasta gibi yasamayi kafasini devamli kemiren soru isaretleriyle nasil mutlu olabilir bir insan..

Benimde erkek arkadasim bu belirtileri fazlasiyla tasiyor, ayrilmakta soz konusu degil tabi asla kabul etmiyor. Hayatini ver desem verecek ama rahat ver desen vermiyor. Bende civi civiyi soker politikasi uyguluyorum.

Ya ben eşimin çok yalanlarını yakaladım özellikle biz nişanlıyken eski eşiyle çok görüşmüş bunu ben evlendikten sonra öğrendim ve asla görüşmediklerini söylüyordu. Ardından hiç aramıyor sormuyor diye yeminler ediyordu ben tesadüfen öğrendim aradığını iş yerinden. Şimdide yemin de etse inanmıyorum hep acaabalar yaşıyorum. Taşigardi oldum bu yüzden yenemiyorum aşamıyorum. Doğruda söylese inanmıyorum. 2 tane çocukğumuz oldu ama hala eski eşine kalsa beni seviyor o ben gel desem gelir diyo. Kafayı yemek üzereyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…