patolıji sonucunu yorumlayın lütfen?????

nihaLite

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2010
637
4
bulgular :missed abartus

mikroskopi:hazırlanan kesitlerde endometriyuma ait doku parçaları izlendi. desidual doku tabakalar halinde prolifere olmuş geniş eozinofilik sitoplazmalı sentral uniform nükleuslu, hücrelerden meydana gelmiştir. arada yoğun nötrofil lökosit infiltrasyonu ve bazı alanlarda hücrelerin silüet halinde izlendiği dikkate çekmektedir. yer yer kanamalı alanlar izlenmiştir. birkaç odakta endometriuma ait sekretuar nitelikte bez yapıları izlenmiştir

Tanı: İLTİHABİ,NEKROTİK DESİDUA DOKUSU mol gebelik değilmiş Allahtan en cok korktugum oydu cok sevındım ama bu ne demek bılmıyorum tek dedıgı bana mol gebelık yok 3 ay sonra hamıle kalabılırısn dedi.

sonucu boyle olan varmı?

pataloji sonucuna takılma canım.genelde benzer oluyor.benimkide yani ilk gebeliğimdeki de seninkine benzerdi.seninki de missed abortus.yani farkediilmeyen düşük.bebeğin kalbi durmuş üzerinden bayağı bir vakit geçtikten sonra farkedilmiş.benim mesela kalbi durduktan 21 gün sonra farkedilmişti.bu tarz düşüklerde bebeğin kalbi durunca vücut kanama falan gibi hemen tepki vermiyor.en kısa sürede tekrarden gebe kalıp sağlıkla bebişini kucağına alman dileğiyle.

benim patoloji sonucu da buna benzer.doktor bir şey yok demişti.zaten patoloji sonucu o kadar önemli değil.takma kafana.inşallah bundan sonra sağlıklı bi hamilelik yaşarsın bebeğini kucağına alırsın.

Benim tanıda şu yazıyor;
abortus metaryeli,uterin kavite,tıbbi tahliye materyali.
NOT: bu metaryelde malignite,trofoblastik proliferasyon izlenmedi.

Nedir bu şimdi ??

canım merabalr tanı olan bölüm benimde hemen hemen aynı doktorum hiç bi sorun olmadıını söledi bende 1 haziranda düşük yaptım 29 gün doktor banada ilk hastanede 3 ay dedi sora patoloji sonuçlarını götürdüm ben korunmam dedim canın saolsun dedi :)bende korunmuyorum şimdi ne zaman düştü bebek

Dölyatagının içini kaplayan zar iltihaplanmış ve bu iltihaplanmadan dolayı zardaki hücreler yer yer ölmeye başlamışlar. O zar yumurtayı kaplayan bir zardır ve dogumda plesenta ile birlikte dışarı atılır. Yani yumurtayı kaplayan zar iltihaplandığı için bebek tutunamamış ve düşmüş.

Son düzenleme:
merhaba ben 12,5 haftalık ken muayene oldum sakat oldugu solendı ve ank muyene oldum bebeğin eşinden parça aldılar onun sonucunda normal konstitüsyonel karyotip yazıyor. sonra bana bebeği düşük yaptırdılar bebeğin pataloji sonucunda ise immatür fetal organlar(akciğer,adrenal böbrek, dalak)abortus materyali-karaciğer kısmen nekrotiktir yazıyor.
düşükten sonRA DA PLESANTA DA PATALIYE GİTTİLER SONUCU ŞÖLE NEKROTİK DESİDUA VE PLESENTAL DOKULAR, ABORTUS MATERYALİ YAZIYOR. ne anlama geliyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…