Parmak Kütletmek ya da Çıtlatmak

efsun12

Hayalim*1*Yumuşak*Yastık
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2008
205
3
Arkadaşlar, çoğumuz parmaklarımızı birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartır yani çıtlatırız ve genelde buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama yapanlar bir rahatlama hissederler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket yeteneğini artırır. Kuşkusuz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir.

Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bunu alışkanlık biçimini getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır. kendimizi zorlayalım ve parmaklarımızı çıtlatmayalıma.s.

teşekkürler arkadasım gercekten cok dogru bende yapmamaya calısıyorum ama olmuyor...

Ayy canım benimki hastalık gibi. Asla yapmak istemiyorum ama duramıyorum

bende parmaklarımı kütletmeden duramıyorum ne kötü bişey aslında
yapmamaya çalışsamda bişekilde gne yapıyorum tşkler arkadaşım
bilgi verdiğin için

bunu duymuştum ama napıyım lanetki alışkanlık haline gelmiş..bu yüzdende sürekli ellerim uyuşuyor..bi şeyleri tutmakta zorlanıyorum...

baslığı okudum hemen çıtlattım parmaklarımı valla -tatlicadiarzu-
hatırladıkça çıtlatıyorum engel yok kaydirigubbakcemile

süper bi konuya deyindin tam ben böyle bir konuştu araştırcaktım ben çok yapıyorum ya

evet bende çok yapıyorum el ayak parmaklarım
sırtım dizim belim yapmamam lazım ama alışkanlık
olmuş yapıyorum işte :bbo::bbo:

İstesem de çıtlamaz benim parmaklarım..kaydirigubbakcemile3
Ancak boynumda ya da omzumda bir sorun var biliyorum..
Küt küt gider..:nazar:

evet zararlı olduğunu biliyorum ama alışkanlık olmuş bikere, çıtlatıyorum valla. ama bide boynunu falan çıtlatanlar var boyun çıtlatma olayından korkuyorum.

hic sevmiyorum çıtlatmayı ama el alışkanlıgımı olmuş ne olmuş özellikle sinirlendigim zaman hemen sıradan çıt çıt çıtlatmaya başlarım

valla canım o konuda söz veremem evet kendi sağlımız için yapmasak güzel ama ben bu yazıyı okuyunca aklıma geldi parmaklarımı çıtlattım Çok üzgünüm çoook

Arkadaşlar size bu yazıyı şu nedenle yolladım. Ben de maalesef parmaklarımı kütleten ya da çıtlatanlardanım. Öyle ki çıtlatmadığım zaman parmaklarımda ağrı oluşuyor ve bu kez zevkten değil ağrıdan kurtulmak için çıtlatıyorum. Ama nerdeyse 2 gündür hiç çıtlatmıyorum. Ağrısa da sızlasa da çıtlatmıyorum. daha şimdiden bu hale geldiyse kimbilir gelecekte ne hale gelir. Aman diyorum arkadaşlarım parmakları kütletmek yok yerimseniben

Ayyy ne yazık ki bende çıtlatan grubundanım.
Hatta o kadar ilerledi ki bende ayak parmaklarımı bile çıtlatıyorum.:bbo:

Bense hemen hiç çıtlatmayan üstelik çıtlatan biri olduğunda içi gittiğinden kulaklarını kapatıp yapma nolur diye yalvaranlardanım.
Ama boynumu ve omuzlarımı tutulduğunda çitir çitir çıtlatırım.

bende çok çıtlatırım hatta farkında olmadan:) bazen bakıorumda tırnaklarım ağzımda :)

bu yazıyı okuyan herkes parmaklarını benim gibi çıtlatmıştır eminim ...
aklıma gelirse çıtlatırım yoksa öyle bi alışkanlığım yoktur.

güzel bir konuya deginmişim cnm
arada bende yapıyorum yaaa
yapmamak gerek dikkat etcem artık

X