Pandalar

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Arkadaşlar merhaba;
sabah izlediğim programı sizlerle paylaşmak istedim. Bizim velet gece erken yatınca doğal olarak erken kalktı. Karşılıklı inatlaşarak 07:15 yatağımdan çıkmayı başardım. Gittim national geografic kanalını açtım. Nesli tükenen pandalardan bahsediyodu. Sonra pantanın doğumunu izlemeye başladık. 11 yaşında ki (onlar için normalmiş bu yaş) gebe pantanın doğum sancıları başladı. Suratından sıkıntılı olduğu belli ama sesi hiç çıkmıyoo. 3 saat sonra pandanın suyu geldi.. Hemen diliyle temizledi kendini.. 2 saat sonra doğumunu yaptı. Ana ne görseniz beğenirsiniz dev pandadan çıka çıka 100 gr bebiş çıktı..:1shok: O kadar debelenince bende 20 kilo bişiy çıkarcak diye bekliyom.. Görevliler aldılar yavruyu doğru içeri götürdüler. Ama bizim panta hala sıkınıtılı.. İlk doğumdan tam 8 saat sonra ikincisi doğdu. :bbo:
Meğer panda normalde bir kere çiftleşmiş bide doktorlar bebeği olsun diye extradan aşılama yapmışlar.
Bu programdan şunları öğrenmiş oldum:
*Pandalar 3 ay hamile kalıyo
*Bebişleri kendi kilolarının 1000/1 oranında doğuyor (İnsanlar için bir örnek verirsek kibrit kutusu kadar bebek yapıyonuz yani..)
*Yedikleri okaliptüs yapraklarını kendilerine enerji versin diye yiyolar ama besleyici değeri olmadığı için böle kısa hamilelikle bukkadar ufak bebek oluyoo
*Aynı anda iki farklı şekilde hamile kalabiliyo
*Çok ufak olduğu için bebeğinin üstüne basıp ezebiliyoo
*İkinci bebek doğunca ilk bebeği kabul edemeyebiliyo
*Dünyada ortalama 1000 adet var
*Ona yaptığınız iyiliği hiçbir zaman unutmuyoo
ve Çok tatlılar yaaa
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.
Link Silinmiştir.

Arkadaşlar bu cici hayvanların nesilleri tükenme tehlikesinde maalesef Çok zor yavru yapıyorlar ve yavruların bakımı, büyümeside zor. Aşağıdaki fotoğraflarda doğumundan itibarebn bir bebişi görüceksiniz. O kadar tatlıkiiiiii...

ay yerim ben bunuuuuuu ( yamyam dimen döferimmmmm:mymeka: )
cok tatlııııııııııııı,inşallah soylarını sürdücek bi yol bulunurrr

Biraz büyümüş hali çok şeker,herşeyin yavyusu güzel oluyor zaten.

ayyy cok tatlilar bi kucagima alip sevesim geldi bi pandam olmasini cok isterdima.s

Çok şeker . Umarım diğer bir çok tür gibi soylarını tükenmez

aman aman aman çok güzel ama ilk doğduğunda pek bi tipsizmiş kıllandıkça güzelleşmiş :=)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…