Özel Okul İş

regrules

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2022
1.584
4.624
Özel m. lisesinde öğretmenlik için sözleşme imzaladım. Saatlik ücret veriyorlar, meslek lisesi olduğu için ayrıca ilk tecrübem olacağı için stresliyim. Oryantasyon eylülde verilecek, okulun birkaç tane kampüsü var, hangi kampüs hakkında yazılmış yorumlar bilmiyorum ama (çalışanların yorumları) pek iç açıcı değildi. Hatta bende korku oluştu.

Tecrübesiz işe alım benim için artı ama meslek lisesi olması eksi. Süreci nasıl yönetebilirim? Çok strese girdim öğretmenlerle anlaşabilir miyim? Nelere dikkat etmem gerek. Sözleşme örneğini almadım, almalı mıydım?

Son düzenleme:
Özel meslek lisesinde öğretmenlik için sözleşme imzaladım. Saatlik ücret veriyorlar, meslek lisesi olduğu için ayrıca ilk tecrübem olacağı için stresliyim. Oryantasyon eylülde verilecek, okulun birkaç tane kampüsü var, hangi kampüs hakkında yazılmış yorumlar bilmiyorum ama (çalışanların yorumları) pek iç açıcı değildi. Hatta ben de korku oluştu.

Tecrübesiz işe alım benim için artı ama meslek lisesi olması eksi. Süreci nasıl yönetebilirim? Çok strese girdim öğretmenlerle anlaşabilir miyim? Nelere dikkat etmem gerek. Sözleşme örneğini almadım, almalı mıydım?
Devletteki meslek liselerinin adı çıkmış ama seninki özel okul olduğu için öğrenci profili o kadar kötü değildir.

Şu an ne yazık ki ülkede çoğu özel okul öğretmeni hem maddi hem manevi olarak eziyor. O yüzden şu an sen deneyim kazanmaya bak. Okula hazırlık için ise ders vereceğin konuları derste nasıl işlemen gerektiğini kafa yorabilirsin. Öğrencileri tanıdıkça yöntem ve tekniklerini geliştirip farklılaştırırsın.

Devletteki meslek liselerinin adı çıkmış ama seninki özel okul olduğu için öğrenci profili o kadar kötü değildir.

Şu an ne yazık ki ülkede çoğu özel okul öğretmeni hem maddi hem manevi olarak eziyor. O yüzden şu an sen deneyim kazanmaya bak. Okula hazırlık için ise ders vereceğin konuları derste nasıl işlemen gerektiğini kafa yorabilirsin. Öğrencileri tanıdıkça yöntem ve tekniklerini geliştirip farklılaştırırsın.
Evet şu an deneyim gözüyle bakıyorum sadece. Deneyimsiz tecrübe olmadan çoğu okul almıyor çünkü işe.
Alan bilgisi hk korkum yok.
Tek korkum sınıf yönetimi sanırım, özeldir diye öğrenci profili farklı olur diye düşündüm ama hiçbir fark yok okuduğum ve görüştüğüm kişilerden anladığım kadarıyla.

Tam olarak nasıl davranmam gerektiğini de bilmiyorum, iş ortamına çok hakim değilim. Sessiz ağzı var dili yok biri gibi de olmak istemiyorum, çıkıntı biri de. (idare ve öğretmenlere karşı)

Evet şu an deneyim gözüyle bakıyorum sadece. Deneyimsiz tecrübe olmadan çoğu okul almıyor çünkü işe.
Alan bilgisi hk korkum yok.
Tek korkum sınıf yönetimi sanırım, özeldir diye öğrenci profili farklı olur diye düşündüm ama hiçbir fark yok okuduğum ve görüştüğüm kişilerden anladığım kadarıyla.

Tam olarak nasıl davranmam gerektiğini de bilmiyorum, iş ortamına çok hakim değilim. Sessiz ağzı var dili yok biri gibi de olmak istemiyorum, çıkıntı biri de. (idare ve öğretmenlere karşı)
Bazen bir sınıf her öğretmene farklı davranabiliyor. Belki çocuklar seni çok sever, o yüzden hiç sorun yaşamazsın. Bu işler belli olmaz.

Ayrıca herkesin beklentisi farklı olabilir. Mesela kimi öğretmen sınıfta kimsenin çıtı çıkmasın ister, kimi öğretmen kendi arasında konuşan birkaç kişiyi görmezden gelebilir.

İş ortamını okul başlayınca görmüş olacaksın. O zaman öğretmenleri ve idareyi biraz gözlemlersin. Bu sana ortamla ilgili bir fikir verir.

Rahatsız olduğun bir konuyu düzgünce söylersen sorun olacağını sanmam. Ama buna rağmen sorun çıkıyorsa bu, öyle bir yerde çalışılmayacağını gösterir. Ortamı sevmezsen seneye çalışmazsın.

Canını sıkmak istemem ama arkadaşım özeldeydi. Nerdeyse hepsine yakını uzaklastima almis okullarindan, sorunlu öğrencilerdi. Hatta is yerime yakin bir okuldu bazen otobuste denk gelirdik ben hayatim boyunca öyle ögrenciler görmedim.Rahatlik diz boyu. Kızlar; erkekler gibi küfürler ediyor toplum icin de. Kisacasi cok başa çıkilabilecek görünmeyen tiplerdi. Arkadasm da tecrube kazanmak icin bir sene sabredebilmisti,cikti sonra. Hatta bir ögrencisnin tehdidine maruz kalmisti. Umarim sizinkiler iyi cikar. Siz basta kendinizi net belli edin ki cizgiyi asamasinlar. Kolayliklar dilerim.

Son düzenleme:
Öncelikle hayırlı olsun öğretmenim.
Kurum tarafından sözleşmenin üç nüsha hazırlanması lazımdı.
Birini ilçe milli eğitime verecekler,
biri okulda özlük dosyasında kalacak,
biri de size verilmeliydi.
Yarın sözleşmenin bir örneğini isteyin.

Not: Özel okul müdürüyüm.

Öncelikle hayırlı olsun öğretmenim.
Kurum tarafından sözleşmenin üç nüsha hazırlanması lazımdı.
Birini ilçe milli eğitime verecekler,
biri okulda özlük dosyasında kalacak,
biri de size verilmeliydi.
Yarın sözleşmenin bir örneğini isteyin.

Not: Özel okul müdürüyüm.
Çok teşekkür ederim hocam. Evrak teslimine gittiğim zaman mı istemeliyim yoksa hemen gidip yarın isteyeyim mi? Bir de vermeme nedenleri ne olabilir, art niyet aramalı mıyım

Çok teşekkür ederim hocam. Evrak teslimine gittiğim zaman mı istemeliyim yoksa hemen gidip yarın isteyeyim mi?
Rica ederim hocam.
Evrak teslimi için çok uzun bir süre geçmeyecekse o zaman da alabilirsiniz.

Bizim bazı öğretmenlerimiz evrakı saklamak zor oluyor der, fotoğraf çekerler.
Bazısına imzalı halini taratıp mail gönderir IK sorumlusu arkadaşlar.
Çalışanın hakkıdır sözleşmenin örneğini almak.

Rica ederim hocam.
Evrak teslimi için çok uzun bir süre geçmeyecekse o zaman da alabilirsiniz.

Bizim bazı öğretmenlerimiz evrakı saklamak zor oluyor der, fotoğraf çekerler.
Bazısına imzalı halini taratıp mail gönderir IK sorumlusu arkadaşlar.
Çalışanın hakkıdır sözleşmenin örneğini almak.
Çok değil 2 haftaya teslim edeceğim inşallah. Tekrar teşekkür ederim 😊

Canını sıkmak istemem ama arkadaşım özeldeydi. Nerdeyse hepsine yakını uzaklastima almis okullarindan, sorunlu öğrencilerdi. Hatta is yerime yakin bir okuldu bazen otobuste denk gelirdik ben hayatim boyunca öyle ögrenciler görmedim.Rahatlik diz boyu. Kızlar; erkekler gibi küfürler ediyor toplum icin de. Kisacasi cok başa çıkilabilecek görünmeyen tiplerdi. Arkadasm da tecrube kazanmak icin bir sene sabredebilmisti,cikti sonra. Hatta bir ögrencisnin tehdidine maruz kalmisti. Umarim sizinkiler iyi cikar. Siz basta kendinizi net belli edin ki cizgiyi asamasinlar. Kolayliklar dilerim.
Teşekkür ederimm 😳
Bilmiyorum zümre başkanı disiplinli ol gerekirse ilk zamanlar hiç gülme demişti. Bakalım sınıf yönetimi benim sınavım olacak sanırım

Ben de zamanında özel okulda çalışan biri olarak söyleyebilirim ki öğrenciler sert disiplinli hocaları yumuşak huylu Güler yüzlü hocalardan daha çok sevip sayıyorlar bunu gördüm.Onlara bağıran soru sormaktan bile çekindikleri hocayı sevip sayıyorlar .Ama iyi daha sakin huylu hocaları ne sevdiler ne saydılar .Ne bileyim değişik psikolojisi Türk toplumunun özeti işte iyilikten anlamayız biz bize kötü davranan bağıran çağıranı sevip sayarız

Teşekkür ederimm 😳
Bilmiyorum zümre başkanı disiplinli ol gerekirse ilk zamanlar hiç gülme demişti. Bakalım sınıf yönetimi benim sınavım olacak sanırım
İlk intiba çok önemli. Disiplini en başta ele alamazsanız kayış kopar. Toparla toparlayabilirseniz. Yumuşak olduğunuzu fark ederlerse saygı da duymuyorlar pek.

Ben de zamanında özel okulda çalışan biri olarak söyleyebilirim ki öğrenciler sert disiplinli hocaları yumuşak huylu Güler yüzlü hocalardan daha çok sevip sayıyorlar bunu gördüm.Onlara bağıran soru sormaktan bile çekindikleri hocayı sevip sayıyorlar .Ama iyi daha sakin huylu hocaları ne sevdiler ne saydılar .Ne bileyim değişik psikolojisi Türk toplumunun özeti işte iyilikten anlamayız biz bize kötü davranan bağıran çağıranı sevip sayarız
Bana da o yönde destek verdiler. Sert ol diye, zaten mizacım sert zorlanmam ama özel okul diye daha mı yumuşak olmalıyım diye düşündüm djdnnd

Merhaba hocam oryantasyon henüz başlamadı. Siz de zamanında yaptığınız için size sormak istiyorum, kolejlerde de öğretmen dosyası, sınıf rehber dosyası vs. yapıyoruz demi? İşleyiş aynı devlet okulu gibi oluyor?

Özel meslek lisesinde öğretmenlik için sözleşme imzaladım. Saatlik ücret veriyorlar, meslek lisesi olduğu için ayrıca ilk tecrübem olacağı için stresliyim. Oryantasyon eylülde verilecek, okulun birkaç tane kampüsü var, hangi kampüs hakkında yazılmış yorumlar bilmiyorum ama (çalışanların yorumları) pek iç açıcı değildi. Hatta ben de korku oluştu.

Tek bildiğim insanların gözüne girmek için her işe atılma. Her işi ben hallederim deme. Biraz uzakta izleyici ol ilk sene. Gereksiz samimiyetlerden uzak dur

X